• tek sevdiğim mantar türü olarak kendilerini tebrik ettiğim mantar türü.
  • her emekli insanın bodrumunda üretebileceği, kilosu perakendede 10-11 toptanda 7-8 tl'den alıcı bulan parlak gelir kaynağı.

istanbuldaki evimizde bodrum kat olsa ne üretirim var ya...
  • an itibariyle gesi bağlarında mantar gibi bitmek deyiminin hakkını veren, her tarafta bulabileceğiniz, belki de en lezzetli mantar türü. gölden de birkaç balık çıkarırsak çok mutlu olacağım. doğa ne güzel şey lan.
  • kanlıca mantarının bile önüne geçemeyen mantardır.
    nasıl seviyorsunuz onu ya bir ben mi sevmiyorum acaba.
    şekil ve sunum itibari ile bayıldığım ama tada gelince bence fiyasko olan mantardır.
    tadında bir ekşilik var yani.
    ayrıca en lezzetlisi biftek mantarı nokta.
  • nedense artık eski lezzetini bulamadığım mantar türüdür. yaklaşık 15 sene evvel civarları daha piyasalarda yeni yeni kendini göstermeye başlamışken çok lezzetli olduğunu hatırlıyorum. o zaman her nadir bulunur hem de pahalı olurdu. sonra bu işin ticaretini yapanlar tarafından yaygınlaştıkça üretim kitleri vs çıktıkça her yerde kolayca her daim bulunabilen bir mantar türü oldu. ama o eski tadıyla alakası da kalmadı. şu anki tadı belki kültür mantarıdan bile daha kötü helde lastik gibi çiğnenen mantarımsı birşey. lezzet gitti. ayrıca buna en lezzetli mantar diyen götümü yesin, en lezzetli mantarı bilemem de kanlıca mantarı bunu ikiye katlar dörde böler üstüne de iki pantol diker lezzet konusunda.
  • iyi pişirilmesi gereken bir mantar türüdür.
    kendi suyu yeteri kadar pişmesini sağlıyor zaten. fakat kısık ateşte olmalı. yeşil biber dışında yanına yakışan bir sebze de yoktur bence. bu yüzden baharatları iyi ayarlanmalı. ayrıca bıçak kullanmaya hiç gerek yok, kendisi el ile ayrılabilen bir yapıya sahip. uzun ve ince ince, hem öyle daha estetik görünüyor. sonrası mis gibi bir tat.
  • bu mantarı evde kendiniz de yetiştirebilirsiniz. kahvaltıda çok iyi gidiyor.
  • soğanla, salçayla hiç edilmemesi gereken leziz gıda.

özel tarifimi vereyim de tam olsun:

-------------------parmesanlı ve kuru domatesli istiridye mantarı--------------------

-öncelikle 2-3 diş sarımsağı çok hafif pişiriyoruz wok tavamızda iki kaşık zeytinyağı ile,

-ardından, yarı kurutulmuş domatesi parçalara ayırıp sarımsağa katıyoruz, bir miktar daha kızartıyoruz, 1-2 dakika.

-el yordamıyla parçaladığımız istridye mantarlarımızı tavamıza ekliyoruz ve var gücümüzle kavurmaya başlıyoruz orta ateşte, sarımsakların yanmaması için dikkat ediyoruz,

-rengi değişip ölmeye başlayan mantarlarımıza yarım paket krema ekliyoruz,

-krema ile pişirmeye devam etmeden önce değirmenden bir miktar karabiber çekiyor ve ekliyoruz,

-bir adet muskat cevizinin 1/3'ünü rendeleyip ekliyoruz ve hepsi beraber 5 dakika daha pişiriyoruz,

-artık iyice ölen, kremasını çeken mantarlarımızın üzerine bir avuç parmesan ekleyip çok fazla karıştırmadan 1-2 dakika daha pişiriyoruz,

sonra hapur hupur yutuyorsunuz. iyi hissetmek ve hakkını bir nebze daha vermek için soğuk bir beyaz şarap açın.

tam olarak bu tarifi yapın ve hakkını verin şu meretin.
  • geçen hafta soganlı, sarımsaklı sotesini yaptığım et bakımından bol mantar çeşidi. elbette farklı şekillerde de yapıp yenilesi lezzete sahiptir. kültür mantarının cılızlıgının yanında çok da bereketli kalmaktadır.
  • bol kekik, pul biber ve biraz tuzla teflon tavada zeytinyağıyla pişirdim, ekmeğin arasına koydum, herkes gerçek kokoreç sandı. sıfır kolestrollü, düşük kalorili çakma kokoreç yapılabilen harika yiyecek.
hesabın var mı? giriş yap