şükela:  tümü | bugün soru sor
 • derrick rose'un lisede oynadığı takım olan simeon career academy'de eğitim hayatını sürdüren illinois'un gururu, liseli, gelecek vaadeden basketbolcu. 1995 doğumlu, yani 2014 draft'ine girecek. o güne kadar kim öle kim kala ama şu anda espn'in 2013 sınıfı içerisinde yetenekleriyle 1 numaralı pozisyonda bulunuyor.

  draft express profili: http://www.draftexpress.com/…le/jabari-parker-6299/

  espn profili: http://insider.espn.go.com/…id/100708/jabari-parker

  http://www.youtube.com/watch?v=8n4igzkjtl0

  http://www.youtube.com/watch?v=6zx6y0qx9rc

  http://www.youtube.com/watch?v=a7usfqf-zvm

  lisede bir basketbolcunun yetenekleri ne kadar ölçülür, tartışılır. genelde çük kadar, japon askeri gibi palelere karşı oynadıkları için lise seviyesinde fazla iyi gibi gözükürler. 2 sene sonra basketbolunu ne noktaya taşır, üniversiteye entegre edebilir mi, hadi oraya etti nba'de pozisyonunda atletikliğinden ötürü (genel geçer problemlerden bahsediyorum, yoksa jabari parker'ın atletiklikten ötürü problemi yok) sıkıntı çeker mi bunlar soru işaretleri. her liseli basketbolcuda olduğu gibi...
 • simeon lisesinden çıkan oyuncuların oldukça mütevazi olduklarını bize resmen kanıtlamış liseli basketbol oyuncusudur. 3.6'ymış not ortalaması. beşinci sınıftan beri üniversitelerden burs teklifi alıyormuş. babası da eski bir nba oyuncusuymuş. örnek aldığı basketbol oyuncusu ise brian scalabrine'ymiş. gerçekten doğru bir "insanı" örnek almış kendine. yürüyedursun aslan parçası. bak şimdiden ben çok sevdim bu çocuğu. sahada olan karakterden yoksun birçok basketbolcu yerine adam gibi adam olan müthiş bir karakteri kendine örnek almış. ulan çok sevdim seni jabari. yolun açık olsun.

  http://www.time.com/…,1623555317001_2114071,00.html

  bu arada simeon lisesinden çıkan bir diğer ismi pek belirtmeme gerek yok ama;

  (bkz: derrick rose)

  kendisinin amaçlarından biri de derrick rose'un başarılarını geçmekmiş. yerel rekabet ayağı. chicago'muzun altın topraklarından çıkan her yeteneğe sevgimiz saygımız sonsuzdur. kendisi umarım beklenen derecede iyi bir oyuncu olur.

  chicago'muzun altın topraklarından çıkmış fakat aynı altınlığı karakterinde barındıramamış oyuncu için ise;

  (bkz: evan turner)
 • derrick rose'la tek ortak yanları lisesi değil aynı zamanda karakteri de olan forvet. o da rose gibi alçakgönüllü, iyi bir takım arkadaşı ve etrafında çok sevilen bir isim. rose gibi yakın arkadaş grubuyla takılan içine kapanık bir yapıda.

  yanlış hatırlamıyorsam 1 sene kadar önce chicago tribune'de çıkan bir makalede rose kendisi ile ilgili: "ben lisedeyken onun kadar hazır değildim, o çok daha hazır ve çok başarılı olacağına eminim" demişliği de vardır. fundamental'ı üst düzeyde ve saha görüşü de çok iyi. fakat izlediğim kadarıyla çok üst düzey bir atletizmi yok. en büyük handikapı da bu. ayrıca bazı yorumcular kendisi ile yapılan görüşmelerde mental olarak üst düzeyde mücadele etmeye hazır olmadığı izlenimine kapılmış ve bu geçişi yapamaz ise nba'de işinin zor olduğunu görmüşler. fakat unutmamak lazım ki henüz sadece bir lise oyuncusu. şu sıralar hangi üniversiteyi seçeceği merakla bekleniyor. ilk senesinden sonra ilk 5'te seçileceğine inanırsa, drafta girecek. beklenti ise draft edilebilir hale geldiği an 1. sırada seçilmesi. fakat asıl yerini kolej kariyerinin belirleyeceğini de belirtmek lazım.
 • u17 dünya şampiyonasında şu ana kadar oynadığı üç maçta ortalama 19 dakika süre almakta, 14 sayı 5 küsür ribaund ortalamalarıyla oynamaktadır.
 • bu sezonki ilk maçına çıkmış. kendisinin şu ana kadar okuduğum her yazıda lebron ayarında bir oyuncu olacağı söyleniyor. bu sebeptendir ki chicago halkı da çıktığı ilk maça oldukça ilgi göstermiş. tribünler bayağı dolu.

  http://ballislife.com/…imeon-chicago-elite-classic/
 • michigan state ile duke arasında bir seçim yapması bekleniyor. her iki takımın koçuyla çalışmanın da çok iyi olacağını söylemiş 'liseli'
 • üniversite olarak kendisine duke'u seçmiş. yolu açık olsun.
 • herkes andrew wiggins'ten bahsededururken jabari parker 2014 nba draft'ında bir numara seçilmeyebilir. ancak geleceğin en iyi oyuncularından biri, bir süperstar olacaktır. wiggins'i bile gölgede bırakabileceğini düşünüyorum. komple, neredeyse eksiksiz, mükemmel bir forvet.
 • cuma günü kaybettikleri arizona wildcats maçında 21'de 7 ile şut atıp 19 sayıda kalarak seriyi bozdu gerçi ama, kevin durant'ten beri ncaa kariyerinin ilk 7 maçında da 20 ve üzerinde sayı atma başarısı gösteren ilk oyuncu olmuş.

  2014 nba draft'ının bir numarası olmak için kapıştığı isimlerden julius randle'dan çok farklı bir tarzı olduğu için kıyas yapmak anlamsız olur, lakin an itibariyle en azından diğer süper kısa forvet andrew wiggins'ten daha "hazır" duruyor. nereden seçilirse seçilsin, her halükarda çok büyük bir oyuncu olma şansının olduğu sinyallerini bağıra bağıra verdi şu 8 maçlık kısa kolej kariyerinde.
 • bu adama hakikaten dikkat. hem efendi, hem de en lazim oldugunda ust duzey performans ortaya koyuyor. 18-19 yasinda bir cocuktan bahsediyoruz.

  north carolina'yi 93-81 saf disi ettikleri macta 30 sayi 11 ribound ile oynayip kariyer sayi rekorunu kirmis

  olur bu.