• bizim murat 131'e pek benzeyen bir rus otomobil markasi. jiguli diye okunur.
  • (bkz: zhiguli)
  • (bkz: ciguli)
  • fiat 124 ya da 131 uyarlaması değil, fiat 128 uyarlaması bir modeldir.
  • an itibariyle ictigim bira. ama menude zhiguli yaziyor. aratinca da buraya yönlendiriyor.

edit: beğenmedim bu arada.
  • sovyetler döneminin tekel bira markasıdır.
    bira yerine kullanılabilecek bir kelimedir.

(bkz: markanın ürün adı gibi benimsenmesi)
  • moskova'da sovyetler zamanında kalma bar ve tavernadır. oldukça güzel bir mekandır. taverna kısmı pahalıdır. ama, bar kısmını kantin gibi düzenlemişler. elinize tepsiyi alıp sıraya giriyorsunuz. mekan ile aynı adı taşıyan nefis balık, sosis, kurutulmuş balık, karşoşka-fri (kızarmış patates), salatalık turşusu, salamura balık ve votka alabiliyorsunuz. çeşitli salatalar da var. fiyatları moskova'ya göre gerçekten uygun.

lokasyon olarak novy arbat'ta. metro istasyonuna da yakın sayılır. personeli biraz kalas. pek nazik değiller. ama, kim takar elin sarı yarrağını. biralarını ve nevaleni alıp, bir yerlere sığışıyorsun. müzikler de güzel. moskova sokaklarına baka baka zıkkımlanıyorsun. mekan çok hoşuma gitti. kendime ait bira rekorumu kırarak, geceyi 12 bardak bira ve yarım şişe votka ile bitirdim. yarım saat boyunca at gibi işedim tabii ki...

mekanın girişinde, ünlülere ve eski sovyet yöneticilerine ait pek çok portre var. gerçekten modern gözüken ama rus işi bir yer.

merak eden için söyleyeyim: mekana genellikle erkekler takılıyor. ben de tek başıma gittim. üçüncü biradan sonra kendime yeni arkadaşlar edindim. yarım yamalak rusçam ile yedik içtik çoştuk. sonrasında ise otele döndüm.
  • türklerin efes'i milli bira diye benimsedikleri için oldukça dandik bir bira olmasına karşın körü körüne savunması misali, rusların milli bira belleyip yabancı biriyle konuşurken göklere çıkardığı sıradan bira markası.

rus birasında baltika'nın üzerine tanımam. özellikle de 7 numarası. benim gibi rus arkadaşlarınızın gazına gelip de jiguli içmeyiniz. sovyet döneminden kalma olması onları duygulandırıyor ama içince aldığınız tat sizi pek duygulandırmayacaktır.
  • fiat lisansıyla sovyet rusya da üretilmiş bir araç modelidir. italya da jiguli,rusya da zhiguli ve güzel türkiyemde ise hacı murat olarak bilinir. murat 124'tür ta kendisi. (bkz: murat 124)
hesabın var mı? giriş yap