• bu adam birkez daha göstermiştir ki, eğer halkın özel bilgilerini devletle paylaşırsan kahraman (bankalar, muhbirler, istihbaratçılar, sosyal paylaşım siteleri, vs.), devletin özel bilgilerini halkla paylaşırsan terörist (julian assange) oluyorsun..
  • dijital dünyanın spartaküs'ü gibi birisi; özgür bir internet, özgür bir dünya, özgür bilgi erişimi, internette anonimlik ve gizlilik hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü uğruna kendini feda etti. ileride dünya yok olmazsa tarihte adı büyük harflerle yazılacak. ve batı bloğunun demokrasi ve insan hakları konusunda ikiyüzlülüğünü de göstermesi açısından önemli bir figür.
  • v for vendetta gibi adam.
  • 7 yıl sonunda londradaki ekvator büyük elçiliğinde tutuklanmıştır.

edit: manyak mısınız olum niye küfür ediyosunuz bana özelden? ben haberi yazdım. sanki ben tutukladım amk.
  • herkesin metaverse konuştuğu şu dönemde, sessiz sedasız hayatı bitirilen whistleblower.

edward snowden, sci-hub kurucusu alexandra elbakyan vs. artık git gide korunaksız hale geldiğimiz dijital dünyada azizlik mertebesine eriştiler gözümde.

ancak ne yazık ki, lanetli kavimlere vahiy getirip kaale alınmayan hatta katledilen peygamberler gibiler. peki bundan sonra kim çıkıp nsa, amazon, tiktok gibi yerleri ifşa edebilir? neden yapsınlar?

debe editi: böyle bir entry ile debe'ye girmiş olmak oldukça üzücü.

daha da üzücüsü (bkz: #131232736) gibi entryler ile benim gibi düşünen insanlara "mal değneği" diyen ve kendini akıllı sanan kişilerle muhatap olmak zorunda olmak. ne benim dediğimi anlamış, ne de mevzuyu doğru kavramış ama dunning kruger etkisi sağolsun bizi hor görüp, herkesin whistleblower olmaya çabaladığını düşünmesi. ahmak herif aç bak bahsettiğim insanlar nasıl bir sürgün hayatı yaşıyor ve sonunda başlarına neler geliyor? buna mı özeniyormuş o tech dünyası çalışanları? yoksa "zaten bir farkındalık bile yaratamıyoruz, ne diye hayatımız kaysın?" mı diyecekler?

metaverse'e doğru bu vurdumduymazlıkla giderken artık ifşa etmenin ne mantığı kalacak ki zaten? balıklar su içinde yaşadıklarını mı ifşa edecekler?
  • oysa o da maaş, sigorta, yol karşılığı 9-17 arası bir işe girebilir, istediğinde yavrucağını iş yerine getirip iş arkadaşlarına moral takviyesi yapabilir, öğle yemeğinde muhasebeye yeni gelen o hoş kadınla beraber vakit geçirme planları kurabilir, oğlunun beyzbol maçını-kızının bale gösterisini iş yoğunluğu sebebiyle kaçırabilir, tuttuğu takımın o haftaki maçı kaybetmesi üzerine iş arkadaşlarının kendisine takılmalarına soğukkanlılıkla karşılık verebilir, maaşına yapılan yüzde 5'lik artışla iş motivasyonunu daha üst düzeyde tutabilirdi.

yapmadı.

sahip olduğu meslek yüzünden en çok annesini üzmüş olan insan.
  • bir gecede bütün dünya düzeninin amına koyduğu için seks suçlusu ilan edilen kişi.
  • "ben anti-militarist değilim. aksine anti-militarist olmak ne demek? gerektiğinde elbet savaş olur. benim savaştığım militarizm değil, ülkelerin haksız yere, neye uğradıklarını bilmeden milyarlarca insana yalan söyleyerek bir savaş yapması." diyerek gönlümü fetheden insan. dönemin en büyük kahramanı. sanal gerçek savaşının başlatıcısı.
  • kendisi soyle bir sey demis bulunmakta, yani saturday night live'da kendisini canlandiran aktorun agzindan:

"ben sirketler hakkindaki ozel bilgileri size ucretsiz veriyorum. ve ben kotu adam oluyorum. mark zuckerberg ise sizin ozel bilgilerinizi sirketlere para karsiligi satiyor ve yilin adami seciliyor (time dergisi tarafindan)."
  • soruları çok net cevaplamış, helal olsun.

ancak şu diyalog gözümden kaçmadı değil:

janthony: "julian. i am a former british diplomat. in the course of my former duties i helped to coordinate multilateral action against a brutal regime in the balkans, impose sanctions on a renegade state threatening ethnic cleansing, and negotiate a debt relief programme for an impoverished nation. none of this would have been possible without the security and secrecy of diplomatic correspondence, and the protection of that correspondence from publication under the laws of the uk and many other liberal and democratic states. an embassy which cannot securely offer advice or pass messages back to london is an embassy which cannot operate. diplomacy cannot operate without discretion and the protection of sources. this applies to the uk and the un as much as the us. in publishing this massive volume of correspondence, wikileaks is not highlighting specific cases of wrongdoing but undermining the entire process of diplomacy. if you can publish us cables then you can publish uk telegrams and un emails. my question to you is: why should we not hold you personally responsible when next an international crisis goes unresolved because diplomats cannot function."

meali: "julian, ben eski bir ingiliz diplomatıyım. diplomat olarak, balkanlardaki gaddar rejime karşı verilen mücadelede uluslararası koordinasyon için çalıştım, etnik temizliğin ortadan kalkması için yaptırımlar uyguladım ve fakirleşmiş bir ülkenin borçlarının affedilmesi için pazarlıklarda bulundum. gizlilik olmadan bunların hiçbirini yapamazdık. belgelerini gizleyerek merkeze gönderemeyen bir elçilik işlemiyor demektir. diplomasi, gizlilik ve mesaj güvenliği olmadan işlemez. bu abd kadar, ingiltere ve bm için de geçerlidir. bu kadar büyük boyuttaki iletişimi yayınlayarak, wikileaks sadece önemli olayların veya hataların altını cizmiyor, bütün bir diplomasinin altını oyuyor. eğer abd belgelerini yayınlayabiliyorsanız, bunu ingiltere ve bm için de yapabilirsiniz demektir. size sorum ise şu: gelecek bir uluslararası kriz, diplomatlar işlevsiz kaldığı için çözülemezse, bundan neden sizi sorumlu tutmamalıyız?"

julian assange:
    "if you trim the vast editorial letter to the singular question actually asked, i would be happy to give it my attention."

meali: "eğer makalemsi koca mektubunuzu kırpıp, cevap verilecek türden bir soruya çevirirseniz, ilgilenmekten mutlu olurum."

yani diyor ki: özet geç lan piç.

ahahahahah, süper yahu.
hesabın var mı? giriş yap