• yanlış harekettir, daha etkilisi vardır bacaklarını yayarak oturmuş erkeğin diz kapaklarını tutup hızlı şekilde kapatmak.
    denenmiştir.
  • erkeklerin yediği her boku yiyerek mesaj verme kaygısına düşmüş hanımlarımızın yeni gözdesi. tutmaz diyorum, zira kekoluğu kekolukla giderme çabası genellikle umursanmamak ya da başarısızlıkla sonuçlanmak arasında gidip gelmiştir.

bacak açma olayı onayladığım bir şey olmamakla birlikte bir erkek olarak anladığım bir şey; zira fizyolojik olarak bacakları kapalı tutmak kimi zaman çok rahatsız edici olabiliyor. mutlaka vardır yanındaki kadını taciz etmeye çalışan ya da sırf maçoluğuna yakıştırdığından öyle oturan, hatta bunlar çoğunlukta bile olabilir. ama yine de bu herkesin size değdirmek gibi bir amacı olduğu anlamına gelmiyor işte. insan gibi uyarırsın, bacaklarını toplamıyorsa zırhını kalkanını o zaman kuşanırsın. ben de iş yerimde çoğunluğu kadın olan arkadaşlarım her sabah odayı oje kokusuna boğuyor diye oje sürüp mü dolaşayım örneğin? bunun kime neye yararı olacak?

kadınların başkaldırısını anlamak, haklı bulmak ve çoğu zaman da desteklemekteyim ama daha etkili ve daha orijinal şeylerle gelmelerini yeğlerim, böyle gülünçlüklerle değil.
  • "erkekler çantasıyla 3 kişilik yer kaplıyor" hareketiyle desteklediğim hareket.
  • bir zamanlar yapılan buzlu, kovadan soğuk su dökmeli yapılan saçmalığın dönüşmüş hali.
    o paylaşımları yapan ünlü kadınlar hayatlarında hiç otobüs/metro kullanmışlar mı acaba?
    sırf daha fazla beğeni, abone almak için yapılan maymunluklar. şov. başka bir şey değil. farkındalıkmış.
    bunları gören çomar herif önceden farkında olmasa da artık farkında olup kasten yapacak ki dikkat çeksin.
    sanırım bu tür saçmalıklara verilebilecek en iyi cevap budur:
    cem yılmaz - ice bucket challenge
  • tepkiden ziyade eğlenmek için yapılıyor bu hareketler bu kişiler tarafından. zira toplumun orta-üst kısmında bizim köylü halime'nin çektiği sıkıntıları çeken bi kadın olduğunu göremiyorum. kendilerine pay çıkarıp harekete geçerek kendini kısa yoldan iyi insan olarak görebilme ihtiyacını giderecek tabii ki bir kısım.

tabii ki efendim yayılsınlar kadınlar. otobüste 30'luk 40'lık teyzelerimiz hiç yayılmıyorlardı gerçekten. 50-60 da diyecebilirdim ancak bu yaşlardaki kadınlar tümüyle muaf oluyorlar yayılma konusunda. aynısını erkekler için söylememiz mümkün değil.

sadece bu teyzelerimizle olayımız bitmiyor tabii. özgür kız temalı gerzeklerimizin yayıla yayıla üstümüze abanmaları da yabana atılacak gibi değil. taciz mi ediyor oturamıyor mu anlayamıyorum. yapıştır bacım yapıştır ben iffetimi korurum. toplu taşımada hiç tacize uğramamış olsam yok canım diyeceğim de, dişi kişilerin de ne nane olduğunu öğrenebildik az çok bu kadar toplum manipülasyonuna rağmen.

türkiye'deki yansımalarında kavga dövüş görmeyiz umarım.

erkekler yayılıyormuş... hadi oradan!
  • toplu taşıma sapıklarına gündoğar başka bir yöntem bulsalar keşke.
  • yanlış konuda yayılmak suretiyle yine kadınları haklıyken haksız duruma düşüren hareket. türkiye'den az ötede yayılınması gerektiğinin önemle altını çizmek gerek. mazallah kekliği düz ovada avlarlar. sapıkla sapık ,görgüsüzle görgüsüz, edepsizle edepsiz, densizle densiz olmaya hiç lüzum yok bence. yıllar önce böyle bir fotoğraf paylaşmıştım, bir kadın metro koltuklarında spagat yapmış tepki göstermişti. bi tane olunca güzeldi, bitti. toplu yayılmaya çok gerek görmüyorum.
  • gerçekten kafayı çiziktirmiş durumda bazısı. bir senaryo, bir faraziye uyduruyorlar ve ona kendileri de inanıyorlar. boşluktan zair.

erkekler her ortamda hayvan gibi bacaklarını açarak oturuyorlarmış da işte bunu da kadınlara taciz olsun diye yapıyorlarmış bilmemne.

her gün istanbul'da metro metrobüs gibi araçları kullanan adamım - hayatımda böyle oturan ben görmedim. sizin çok eşitlikçi süper ülkeler diye övdüğünüz amerika'da, ingiltere'de,fransa'da, almanya'da bir sürü serseri var - işte bak tam da öyle otururlar otobüslerde metrolarda. hatta elinde teyple gelir kulağına dayarlar yüksek gürültülü müziği; elinde bira şişesiyle banliyö trenlerinde sana sarkarlar; serseri geçinenleri laf atar küfrü basarlar; ama oralar medeniyet - türkiye değil ya sizin üstün zekanıza göre, onlarınki "doğal"dır; burda adam bir göz ucuyla baksa beni taciz ediyeee diye bikbiklenirsiniz.

laflara bak laflara:

"erkeklere tepki olarak doğmuş, ünlülerden destek alan feminist hareketmiş. "

erkeklere tepki olarak doğmuş. niye, biz sizin düşmanınız mıyız? bir fiile de değil ha, direkt erkeklere tepki olarak doğmuş.

"sorun şu ki, metroda böyle otursam durakta inip eve yürümeye korkarım burası türkiye manyağı çok ülke. sapık bi adama tecavüz için aradığı gerekçeyi vermiş olurum. "

öyle oturma zaten. kimse oturmasın. her gün metro metrobüs gibi araçları kullanan adamım - hayatımda böyle oturan ben görmedim. yayılanı da bir güzel uyarıyorlar zaten. uyarmasalar da uyar. tepki gösterirse ortalığı yine velveleye verirsin - veriyorsunuz da zaten hiçbir şey olmasa da - toplum da sizden yana. ama işte faraziye burada. böyle bir olay yok. var ise de münferit. her gün düzenli, devamlı yaşanan bir şeymiş gibi bahsediliyor. yok böyle bir şey.

""kafamı kaldıramıyorum metroda, bir şeyler okuyorum ama bir an kafamı kaldırdığımda bile pek de hoş şeylerle karşılaşmıyorum. "

niye acaba? kalabalıktan ben de bazen kaldıramıyorum da, sana metroda kafanı kaldırdığında ne yapıyor olabilirler acaba? taciz ediliyorsan, ağzına yüzüne yangında cam kıran aletle vuruyorlarsa falan polise gidersin zaten. başka ne oluyor olabilir metroda sana? hayatın irreversible filmi senaryosu gibi olaylarla dolu mu geçti?

"hemcinslerinizi uyarmak en çok size düşer türk erkekleri. .."

haa peki. ne konuda uyaracağını anlatamadın pek ama. bu soyut misyonu bir de bize attın. niye düşüyorsa, ne düşüyorsa.

diğerlerinden ayrılan mantıklı bir giri de var burada yalnız:

"hayatta en uyuz olduğum iki şey var. birisi bu toplu taşıma araçlarında kendisini teşhir eden, fordculuk yapan orospu çocukları. diğeri de halka açık yerlerde taşaklarını kurcalayan onun bunun çocukları."

bak bu abla konuda bilinçli. doğru tespitini yapmış, neyin yanlış olduğunu güzelce ifade etmiş. siz de biraz aklınızı kullanın toplumcu tikiler.
  • pek olmamis hareket. oyle yayilip kisisel alani ihlal eden, hatta tacize eskale olan erkeklerin yaninda yapsalar kendilerine risk ya da adamin canina minnet. duzgun insanlarin yaninda yapsan, hem seksizm, hem de muhtemelen feminizm/aktivizm antipatisi yaratiyorsun. yapanin linktekiler gibi "ay ne cesurum" fotosu cekilebilecek olmasi disinda bi faydasi yok gibi.
  • yani, hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum bu eylem için ve destekliyorum. yoksa almış başını gidiyor bu ahlaksız oturuş şekli, her yerde karşınıza çıkıyor ve hepimizin anlık depresyonlara girmesine vesile oluyor. denizdeki kum misali, bir kum tanesi gibi bir kişi bile etkilense, kendini düzeltse kar kardır. ne kadar umutsuz aynı zamanda da ne kadar umutlu olduğumuzun göstergesidir bu. fırsatı ve cesareti olanın; maalesef toplum içinde böyle çaresizlikler de olabiliyor, ters tepebilir, kişinin kendine zarar gelmeyecek şekilde yapması uygun olur, en azından bu şekilde davranan ve bu durumu anlayabilenlere bir düzeltme şansı olur. yok bilerek yapıyorsa zaten sapık her yerde sapıktır, cinsiyeti minsiyeti fark etmez.

sağlıklı toplumda yaşamak adına, erkek, kadın demeden bu eylemin ucundan tutup, toplumsal ruh sağlığımız için desteklememiz gerekir zira hepimiz bu toplumun önemli bireyleriyiz, hepimiz bir şekilde bir birimize bağlıyız.

bir önerim öğretmen arkadaşlarıma olacak buradan; ağaç yaş iken eğilir misali, henüz ilköğretim çağında olan çocuklarımıza, toplum içerisindeyken bu oturma şeklinin yanlış olduğu bilinci aşılanmalı, öğretilmeli. belki küçük küçük ders aralarında bahsedilse, örneklendirilse, doğru oturma biçimleri gösterilse işimiz daha kolay olur. tabii ki aslında en doğrusu, davranış ve ahlak dersleri içerisinde direk işlenmesi, ama bizim milli eğitimimizin bu konuya kadar inme niyeti ve şansı pek yok. böyle olunca da işler bilinçli ve öncü insanlarımıza düşüyor her zamanki gibi.

herkese kolay gelsin...
hesabın var mı? giriş yap