şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asıl adı "kærlighed på film" olan, uluslararası alanda ise "just another love story" adıyla gösterilen 2007 danimarka yapımı film.

  güzel bir hikaye kanımca iyi başlamasa da çabuk toparlayarak çok iyi devam eden bir yönetmenlikle anlatılmış. oyuncuların hemen hepsi çok iyi performans sergilemişler. ortaya da sürükleyici, keyifli, bittiğinde de insanı düşüncelere sevkeden çok güzel bir bağımsız film örneği çıkmış.

  son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim.
 • gerek inanılmaz sahneleriyle, gerek tadından yenmeyen soundtrack iyle muazzam,çarpıcı ,etkisi uzun süre devam eden bir film.bir filmde sadece klişe olmayan bir hikaye ,etkileyici bir son aranmaması gerektiğini de gösterir kanımca.filmin etkisiyle hemen şöyle güzel, böyle güzel yazmayım diye 3 gün bekledim ama nafile olmuş bu film harikaaa olmuş.
 • film; godard'a nazire, "silah ve kadın"a nazır, 'parçalı bulutlu' başlayıp sağanakla sona eriyor. kurgu ve senaryosunun abecesini f-a-r-k-l-ı olmak üzerine yazmış olduğundan, bir başka aşk hikayesi diyerek aslında işi ironiye vuruyor. bu kadar iddialı bir çıkışın altında da ezilmiyor, vaad ettiği tüm farklılığında sahtekarlık yapmıyor. keyiflendiriyor, hüzünlendiriyor handiyse geriyor.

  illa ki hikayesinden bahsedeceksek, ki nacizane tavsiyem hiç bir şey bilmeden izlenmesi yönünde, la ardilla roja'ya yakınsayan bir aşk, hafıza, kimlik gibi kavramlardan muhteviyatlı hikayeyi iskandinav sinemasının reconstruction gibi örneklerinden tanıdık biçimciliğiyle anlatıyor. aşk kavramını sorgularmış yapsa da genelinde kurgusu ve biçimiyle ön plana çıkıyor. sağlam bir sinematografiyle ve çeşitli kurgu trükleriyle temposunu kaybetmeden serisini tamamlıyor.
 • şukelayı pek zorlanmadan yapıştırdığım kuzeyli filmi. artık havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez, bu coğrafyadan nasıl oluyor da bu kadar güzel seyirlikler çıkıyor yıllardır anlamış değilim. hikaye özgün, oyunculuklar tiril tiril, mekanlar, planlar pırıl pırıl, müzikler şırıl şırıl...

  bir de evli arkadaşlara seyrettirip bir tepki almam lazım.
 • arkadaş tavsiyesiyle izlediğimden, adını* ilk duyduğumda romantik komedi tarzı bir film bekliyordum. bu bakımdan ters köşeye yatırdı beni.

  çok güzel bir anlatım dili var filmin. sırf bu yüzden mantık sınırlarını zorlayan olaylar zincirini görmezden gelebiliyor insan.

  şunu da ekleyeyim, filmin başroldeki oyuncusuna kıl olmama rağmen sevdim filmi.
  yani adamın canlandırdığı karaktere falan diil, ben direk adamın tipine uyuz oldum. şu saçma sapan kamera şakaları yapan o adam kimse ona çok benziyordu çünkü ki o herifi bir kaşık suda boğabilirim.
 • --- spoiler ---

  -i want to see how she is.
  -is she a looker?
  -why?
  -beautiful women and a mystery. isn't that how all film noirs begin?

  --- spoiler ---
 • bi download sitesindeki danish movies kısmında rastladığım, sözlükteki yorumları okuyunca da izlemeye karar verdiğim bu film beklediğimden çok daha iyi çıktı. bu senaryoyu ben yazmak isterdim deme hakkımı bu danimarka filmi için kullanıyorum. 3 oyuncu da çok iyi performans çıkarmışlar, filmin sonlarında üçünün masadaki sahnesi çok iyiydi. ayrıca nikolaj lie kaas nin izlediğim 5. filmi ve henüz kötü olanına rastlamadım.
 • gerçek aşkı ve hayatı çözen avrupa sinemasının yine başyapıtlarından biri.

  --- spoiler ---

  bir adam düşünün ki normal bir hayata sahip. güzel bir karısı, 2 çocuğu ve işi var. ama heyecan yok. bir gün ekşın onu bulur ama yaşadığı macera onu hayat ile gerçek aşk arasında bırakır. etkileyici kurgu ve çekimlere sahip harika aforizmaların geçtiği süper bir danimarka yapımı film.

  --- spoiler ---

  yine sözlükten hakkını alamamış harika bir yapım.
 • filmin meyvesini, yani evlilik ile ilgili muazzam tanımını sona saklarsam; ardışık üç aşk sahnesiyle başlayıp da möbius strip, subliminal derken dokundura dokundura geçen bu “arzuladığına dikkat et” mesajlı film-noir bende, benim kişisel tarihimde mühimdir. kendimle sıkmayayım, tanımı vereyim:

  “evlilik yeni bir arabaya benzer. ön bahçenin dışında kullanmaya başladığında heyecanlı olursun; tamamen yenidir. zamanla ilgini kaybedersin. yıkamazsın artık. paspasları süpürmezsin. boş şişeleri koltuğun altında bırakırsın. tek istediğin yeni bir araba almaktır. eğer düzenli biri olsaydın, haftada bir kere:
  1-) arabayı yıka.
  2-) süpür.
  3-) iç kısmı nemli bir bezle sil.
  4-) tekerleklerin ortasını yıka.

  her zaman araban yeni kalırdı.”
 • --- spoiler ---

  "evlat sen de bir gün hayatının kadınına rastlayacaksın ve ona 'ben evli bir adamım.' diyeceksin"
  filmde geçtiği gibi, güzel ve gizemli bir kadın. bu tür filmlerin başlangıç noktası. ve hayatın rutininde kendine vitrinden bakmayı unutmuş bir adam. solmuş ve çürüyor. herkes gibi. ve bir kaza. ve hiçbir insanın algılayamacağı olayların birbiriyle olan karmaşık ilişkisi, ve sevgiyi bitirici güçteki muazzam sırrın saklanması ardından yolun sonu. yine kadın yine hüsran. ilk kez bir yabancı filmde kendi ülkelerinin objektif bir gözle eleştirilmesi ya da küçümsenmesi. ve mikail' in musluklarından damlayan ile gelen derinlik.

  --- spoiler ---