şükela:  tümü | bugün
 • bittiklerinde (nedense) atamadaiimdan dolayi odamda dekor olarak yer alan sirin elemanlar..
 • walkman ve discman sahiplerinin aracılıgıyla günden güne yerini sarjlı pile bırakan edevat. marka olanlar pahalıdır, bu yüzden gerektiginde tane ile satın alınabilinen cinslerine hücum etmek yerindedir.
 • eskiden evdeki bütün aletler, uzaktan kumandalar bundan kullanırdı. sonra aaa çıktı, kafalar karıştı. (bkz: ince kalem pil)
 • sarjli piller piyasaya cikana kadar yuzer yuzer alinan, sarjli pillerin ortaya cikisiyla 2si yedek olmak uzere 4 sarjli kalem pil alinip 1000 defa kullanildiktan sonra 4 tane daha alinmasi seklinde kullanilmaya baslanan guc kaynagi
 • terminolojik ismi ''aa'' olan pil türü..
 • niçin kalem pil denilmiştir bu pil türüne öğrenebilmiş değilim, uzun uzun araştırmalar yapmaya girişmedim de zaten. bulsa bulsa sunay akın bulur büyük ihtimalle.

  walkman vasıtasıyla müzik dinlediğim devirlerde, cebimde mendil paketi gibi taşırdım bunları. dinlediğim hareketli şarkılar ansızın ve kendiliğinden türk sanat müziği versiyonuna geçtiğinde, anlardım ki bizim kalem piller "biz ölüyoruz" mesajı veriyor. derhal yuvasından çıkarır ve hepsini tek tek ısırmaya başlardım. böylesine manyakça bir pil ömrünü uzatma metodumuz vardı yani. bunu bulan herif kimbilir nasıl bir meslek sahibiydi? hala merak ederim.

  bir de bunların pil yuvasına sarımsı bir sıvı akıtması olayı vardır; yaşattıkları en büyük sıkıntı belki de budur. pillerin dandikliğinden mi yoksa walkman'in paspallığından mı kaynaklanıyordu bilmiyorum ama az temizlik yaptırmadılar bana. atıkları da apayrı sorun üstelik, normal çöpe atsan olmaz, evde bıraksan hiç olmaz.

  bütün anlattıklarımı bana yaşattıktan sonra, kalkıp da kalem pil ismine razı olamıyorum velhasıl. bir o güzel kalemlere bak bir de şuncağızların ettiğine. hiç ince düşünmemişler ismini koyarken; millet çocuğuna isim koyarken bile altı ay uğraşıyor be abi.
 • bir zamanlar hiç üşenmeden her elektronik cihaza akan versiyonları için (bkz: pilsan). o zamanlar zannederdim ki pil bu her şartta akar.
 • aah ah. mp3 player nesli bilmez bunu. hayatı boyunca kalem pil görmemiş insanlar girmeye başladı hayatıma. 92'liler 18 yaşına girdi yani düşünün.

  henüz discman'lerin bile çıkmadığı dönemlerdi. cephanelik misali dizerdim belime bunları. kasedin bandını çevirmek için dönen walkman motoru küçük çapta bir hidroelektrik santrali kadar enerji harcardı. bitme sinyalleri vermeye başlamış bir pil, ısırılmak suretiyle, iki şarkı daha dinlenecek enerjiye kavuşurdu. o metal tadı hala ağzımda.. pencerenin parmaklıklarını yalıyorum bu tadı özleyince ara sıra.

  duygusal bağ kurduğum eşyalardandı. biten kalem pilleri atmaya kıyamazdım. hele duracell'ler..

  eskiden her evde mutlaka bir kutu kalem pil olurdu. her yerde kullanılırdı çünkü. hatta alcatel'in kalem pille çalışan cep telefonu bile vardı. günümüzde sadece televizyon kumandalarında rastlayabiliyoruz bu emektar dostumuza. yerini "batarya" denen meymenetsiz alete bıraktı artık.

  o günden beri değişmeyen tek şey steve harris'in büyülü notaları galiba.

  seni hiç unutmayacağım kalem pil.
 • portatif pilli cihazlarda genelde en fazla kullanılan, aa kodlu (iec lr6) tek kullanımlık alkalin tipleri 1.5v, şarj edilebilenleri ise 1.2v üreten pil çeşidi.
 • 23.3 gramdır.

  (bkz: duracell)