• insanin hayatindan 2 sene calabilen bir catismadir. oldurmez; surundurur.

hala surunuyorum, oradan biliyorum.
  • "akıl kalbin emir eri; kalp seçer, akıl kılıf uydurur, rasyonalize eder, girdilerden çıkarsama yapar :) " *
  • genelde kalbin (duyguların) kazandığı ama aklın haklı olduğu mücadele.

sonra şapa oturunca akıl suçlanır. akıl da "hay sktimin salağı, dedik di mi?" demez, diyemez.
  • geçit törenine şimdilik üç yazarı alalım, ilk satırlarda trevanian imzası var: "onu hem bırakmak hem de öpmek istiyordum. hangisini yapacağıma da karar veremiyordum. çok gençtim. öptüm onu."

pessoa ve sartre ise tarafını seç öyle gel diyor:

“biliyorum. bana tutku verecek herhangi bir şeye ya da kimseye artık rastlamayacağımı biliyorum. birisini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. enerji, kendini veriş, körlük ister. hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan. bundan böyle artık bu gerekli sıçrayışı yapmayacağımı biliyorum.” (jean-paul sartre)

"kaçtığım bütün savaşların yaralarını taşıyorum." (fernando pessoa)
  • yaş kac olursa olsun pesinizi birakmayan çatışmadır. bir rahat vermedi yıllardır ki agiz tadi ile aşık olalim.
  • (bkz: aşk)
  • kalp, "gönül bahçesi" demekmiş. kalbin danışmanları hormonlar ve mantık onaylamazsa, gönül bahçesine inen kapı kolay kolay açılmazmış.
    demek ki, en sotalı yer gönül bahçesiymiş. akıl sadece maaşlı elamanmış.. o kalp ile çatışamaz, sadece fikrini beyan edebilirmiş. hımm.
  • "there's a war going on between my head and my heart. i wonder how they grew so far apart.."

(bkz: dance of bad angels)
  • ikisi de birbirini besler.
    kırılan kalp aklın keskinleşmesini sağlar.
    aldanan akılsa kalbi frenler.
  • haklının daima akıl; galibin daima kalp olduğu çatışmadır.
hesabın var mı? giriş yap