• kare köşelerindeki gerilme yığılmaları ve rijitlikler hesaba katıldığında köşeleri çok çabuk deforme olacak ve kompresyon kaybına uğrayacak motor çeşididir. pistonların silindirik yapılmasının bir sebebi bu gerilme yığılmalarıdır. diğerleri soğutma, yağmala, sürtünme vs şeklinde gider.
    daire kesit, alanına oranla çevresi en küçük olan temel geometrik şekildir ve sürtünme bu yüzeyde olur.

sadece piston değil, gemi-uçak pencereleri, tüpler, borular vs de benzer sebeplerle dairesel yapılır.

piston içi yerel hava akış hızlarına ve köşelerdeki yanma hızlarına hiç girmiyorum. amcacım umarım bir şekilde başarılı olursun.
  • kare, üçgen, beşgen, hexagon, oktagon derken en uygun şeklin daire olması gerektiğine karar verilecektir.
  • eli götünde dayılar tarafından sözde sahip çıkılan tırt prototip.
    ulan milletçe komediyiz. cenab-ı hakk'ın yardımı ile ayakta duruyoruz...
  • yüz yılı bulan otomotiv sanayinde kare pistonlu bir motor üretmek gerçekten kimsenin aklına gelmemiştir eminim.
  • 100 bilemedin 1000 km sonra alır eline motoru.

bir üstteki yazar arkadaş çok güzel anlatmış. bir ekleme yapayım, imalatı da zor bunun, ekstra maliyetli.
  • dayı 1
    dayı 2

şu iki kare yeni türkiyenin özeti, dayının motorunu anlatırken girdiği modlar bu ülkenin nasıl bir cahil cesareti kafasında olduğunu özetliyor.

dayı anlatırken öyle modlara giriyor ki sanırsın yörüngeye uzay istasyonu inşa ediyor,

çevresindeki takım elbiseli ülkücü kabanlı eli götünde, çay höpürdeterek dinleyenler ise ap ayrı utanç verici tipler, ülkede etkili, yetkili tipler bu gibiler,

bu tiplerle teknolojiyi yan yana koysan işin doğasına aykırı duruyor ama bu tipler bu ülkenin kaderine tecavüz ediyorlar yazık.
  • dayı senin motor kare mi de kare pistonlu motor yapmaya çalışıyorsun...sifona basmadan dön bi bak. dairesel işte. ha o motor ha bu motor prensip aynı.
  • 100 yıllık firmalar kullanmadığına göre gereksiz bir motordur. mühendis olarak (sallamıyorum yani) şahsi görüşüm, köşelerdeki muhtemel sızdırmazlık sorunu ve hareket esnasındaki sürtünme, motorun çalışma verimini düşüreceği yönündedir. yabancı videoda elemanın anlattığı alan kazancı bu sorunlara değmeyecektir. ömür olarak da düşük olacağı gibi, rektifiyesi de çok zordur. daire kesitli bir silindiri taşlamak ile kare şeklinde bir silindirin dört kenarını birbirine paralel, orta noktasına eşit uzunlukta ve eşit yüzey kalitesinde taşlamak bambaşka şeylerdir.

edit:

amcanın videosunu yeni izledim. bakın türkiye'de bu tavırlarla bir konuşma yaptığınızda, cahil cühelâ takımını her şeye ama her şeye inandırabilirsiniz. tübitak yerine lpg'den çağrışımla "tüpütak" diyen amca ne konuştuğunu dahi bilmeden salladıkça sallamış. yalnız benim gerçekten merak ettiğim konu motoru dengelemeyi nasıl başardığı ? yakında marşa basacakmış, hatta deneme için araç bile satın almışlar. deneme sonucunda motoru eline alıncaki yüz ifadesini heyecanla bekliyorum. umarım almaz da o atıp tuttuğu güç ve yakıt tüketimi değerlerinin tutturmadığunda ne diyeceğini görürüz.

bu kendine haddinden fazla güvenen cahillerden bıktım usandım artık. bu arada inceleme için gelen heyet de mevzuya inanmıyor. bunu "ortada büyük bir emek var" demelerinden anlayabilirsiniz.
  • "bakanlık, kare pistonlu araç motoru tasarlayan usta ile temasa geçti" başlığı ile haber yapılan motor. haber linki
    takım elbiseli adamlar, arabalarının yağını değiştirmek için sanayiye gelen memur havasındalar. zaten video ortasında çay servisi de geliyor. çayı karıştıra karıştıra, hüüööpp diye içerek dayıyı pek de anlamadan dinliyorlar. ama haber "bakanlık el attı". cebe atmışlar eli.
  • üçgen, kare, beşgen, altıgen, yedigen....... ve en sonunda da daire.
    daire sonsuz köşeli demektir. yıllardır pistonların daire şeklinde yapılmasının köşeli şekilde yapılmamasının bi kaç sebebi vardır.

-yüksek basınca maruz kalan bir eşya yuvarlak olması gerekir. yuvarlak olsunki, basınç kenarlara eşit dağılsın (kola kutuları, uçak ve denizaltı pencereleri)

-içten yanmalı motorlarda patlamadan dolayı oluşan basınç pistonun tam ortasında meydana gelir ve pistona eşit olarak dağılması gerekir. ama kare pistonda, maruz kalınan bu basınç, piston köşeli olduğu için eşit olarak dağıtılamaz ve malzemede köşelerde stres/kırılganlık artar

-bir diğer önemli husus sürtünmedir. sürtünme ne kadar az ise motor verimliliği o kadar artacaktır. şöyle ki; birim hacimli kare ve daire şeklindeki iki silindirde çevresi en küçük olan daire şeklindeki silindirdir. bundan dolayı sürtünmeye maruz kalan yüzey alanı, daire silindirde daha az, kare silindirde ise daha çok olacaktır.

yani kare pistonlu motor, daire pistonlu motora göre, gerek malzeme dayanımı, gerek sürtünme, gerekse de yakıt verimliği hususunda hiç bir şekilde avantajlı değildir.

ustamızı ziyaret eden heyetteki mühendisler de, duygusallığa yer vermeden, olaya bu gözle bakıp, çaylarını içmişler, ustanın emeğini takdir edip gitmişlerdir.

not: makine mühendisi değilim. hayali makine mühendisi olmak olan, 9-10 yıl sanayide çalışmış bir eğitimciyim.
hesabın var mı? giriş yap