• teknolojiyi halen etkin kulanmamaları ve 5 şube açılabilecek bölgeye tek şube açıp aklınca maliyeti azaltmak

bunların sonucunda, ağzına kadar kargo dolu şubede, 4-5 elemanla kargoları dağıtmaya çalışınca ister istemez, biz geldik ama siz yoktunuz yalanları, kargonun 10 günde gelmemesi gibi tüketiciyi çıldırtan uygulamalar ortaya çıkıyor.
  • personel maaşlarının düşük olması.
  • gerekli motivasyon verilmediği gibi , hakettikleri maaşı alamıyorlar. vasıfsız eleman gözüyle bakıldığı için kaynaklanıyor elbette. toplumdaki “kargocu” okunarak veya vasıflı olarak olmadığı için kaynaklanıyor. bir de mobbing var tabiki. aslinda koşmaları gereken o kadar çok iş var ki belkide o yüzden kapılara zillere basmadan gidiyorlar.
  • düşük maaşlı eleman çalıştırmak ve canını çıkarmak. artık değil işini iyi yapmak işine düşman bile oluyor insan.

https://www.instagram.com/…jvw/?igshid=1wjcvhrp4d4g
  • henüz işi robotlaştıramamaları. aga 2 tane düzgün kargocu geliyorsa 33 tane sokakta görsem yolumu değiştireceğim tiplerden geliyor. lütfen bunun tartışmasını yapmayalım. her sektör için tartışalım, bunda anlaşalım. kargoculukta drone, robot falan olması şart. nokta.
  • denetimsizlik
  • düşük maaş ve embesil işe alımı.
  • kargo şirketlerinin rekabetçi olmayan kendini geliştirmeye öğrenmeyen şekilde yönetilmesinin kanıksanmaması.
  • az personelle çok iş yapma çabasıdır.

sektörün içinde olduğumdan, çalışanların neler çektiğini gayet yakından biliyorum. özellikle indirim haftalarında 12-13 saat çalışıyorlar. üç personelin çalışması gereken yerde 1 personel, gözleri kan toplamış şekilde kargo yetiştirmeye, paketlemeye çalışırken bir yandan ürün iadesi alıyor. üstüne bir de cırtlak sesiyle bağırıp çağıran, "müdürün nirde müdürün" diye bağıran kadınlarla uğraşıyor. ciddi sabır gerektiren bu işi bir gün yapmaya kalksa ertesi günü intihar edecek tipler gelmiş burada işkembeden sallıyor. iki liralık ürünü 1,5 liraya bulmuş diye kargolayan tipler var anasını satayım! ne kargolar gördü bu gözler...

az kafanızı çalıştırın, şu indirim yalanına ve tuzağına düşmeyin. normalde aldığım 60 liralık kahve yarı fiyatına düşmüş fakat almadım az önce. çünkü kalan 30 liralık kısmın bana çile olarak döneceğinin farkındayım. hoş, yine aynı fiyatta da olsa almam ve önümüzdeki haftanın da geçmesini beklerim öyle alırım. çile çekmeye ne meraklı insanlarsınız amk! bak konu nerden nereye geldi durduk yere sinirlendik akşam akşam.

bu black friday indirimleri vb konular, ülkemizi aşan konulardır. gelişmiş ülkelerden sistem devşirirsen işte böyle altından kalkamaz senin kargo şirketlerin. uğraşın durun bakalım, rahat oturuyorum evimde. gidin şubeye.
  • "türkiye'nin her sektöründe aynı sorun. iş yükü fazlalığı. doktora günde 150 hasta, hakime 10 dakikada 1 dava, öğretmene 80 kişilik sınıflar, işçiye zorunlu fazla mesai. birçoğunun yaptığı şey top çevirmek. şu ülkede henüz işini severek yapan birine rastlamadım. şubede tek başına olan kargocudan, hem kargo gönderimi için müşteriyle ilgilenmesi, hem teslim almaya gelene kargosunu vermesi bir yandan telefonlara bakması isteniyor. bu iş yükü fazlalığı yüzünden her meslekte empati yoksunu insanlar olarak hayatımızı sürdüyoruz. hele bir de işgüzar birisine denk gelmişseniz geçmiş olsun. "

edit: e herkes bilerek seçti bu mesleği sonuçlarına katlansın diyecek olanlar, kaçınız mesleğinizi gerçekten isteyerek planlayarak seçtiniz bunu bir düşünün.
hesabın var mı? giriş yap