• o da bir şey mi? nikah işlemleri yapılacak her zaman olduğu gibi kocam geç kaldı.

koşa koşa geldi, okumadan evrakları imzaladı, dışarı çıktık. döndü ve bana sorduğu soru soyadımı değiştirmedin değil mi oldu?

kısacası adam başına gelecek herşeyi kabullendi evlenirken.
  • niye kendi soyadından kendi rızasıyla vazgeçtiğinde erkek "güçlü" oluyor, vazgeçmediğinde erkek "kılıbık" oluyor? kadının özgür iradesi olamaz mı? ya da erkek eşinin isteklerine önem veriyordur? pek ihtimal vermezsiniz zannımca; sizin kafadakiler her şeyde testosteron yarışı yaptığı için.
  • evet o kılıbık benim. nasıl bir travma yaşadınız ki bunu kılıbıklık olarak görüyorsunuz? bunu yazan da bekar değilse ne olayım?
    ulen kadın isterse kullanır, bitti.
  • eşinin kararına saygı duyan erkektir. o konuda gram takıntım yok, ister benim soyadımı alır, ister sadece kendi soyismini taşır isterse iki soyadını da kullanır. tercih onun. kime ne? gerçi eğer kadının bir de çift ismi varsa ve her iki tarafın da soysimleri uzunsa sonuç bana latin isimlerini hatırlatıyor. mesela: damla melis mustafaoğlu ormanoğlu
  • tek soyad da taşıyabilirdi. bak seninkini de almış koymuş yanına daha ne istiyorsun?
  • soyadımı beğenmediğim için sorun etmeyeceğim durumdur dolayısıyla bu erkek benim.güzel gönlü bana ait olsun yeter.
  • kadının kendi tercihidir. kadının birey olduğunu unutmamak gerek. sonuçta dük değiliz , takılmamak gerek böyle şeylere.
  • kocası tek soyad taşıyan kadının,kocasıdır.
  • kadın da bir bireydir. doğduğunda bir isim bir soyisim verilir tıpkı erkekteki gibi. evlendi diye kocasının soyadını alması kadar saçma bişey olamaz asıl.
  • bu hadise alsında soy ağacı dediğimiz oluşumun bir yansıması ve gerekliliği. biyolojik olarak bakıldığında yumurtayı dölleyen sperm insana kimliğini veren yegane unsur ise, ortaya çıkan yeni insanın babasının soyadını alması annesi tarafından doğurulması olayını da hesaba katarsak bence adil ve yerinde bir uygulamadır. öte yandan kadın kişinin kiminle evli olduğunu ispat etmeye yarayan soyadı paylaşımı ise isteğe bağlı olmalıdır bunu ancak bizim gibi 3. sınıf ülkeler bu şekilde tartışabilirdi, yaptınız, tebrik ederim. şimdi tam bak şurdan**
hesabın var mı? giriş yap