şükela:  tümü | bugün
 • mehmet ali pasanin 1839 da, 12 yasinda osmanli himayesine girmeden onceki adidir. bu cocuk 1878 de imzalanan berlin anlasmasinda osmanli devletini temsil etmis olan uc kisiden biridir. bu anlasmada hristiyanlara bazi yeni haklar tanindigindan gerici cevreler halki bu sizi satti diyerek kiskirtir ve kendisi arnavutluk da linc edilir.
 • otomobili icat ettiği rivayet edilir.
  henry ford tarafından kellesi vurdurulmuştur. yıllar sonra yaptığına pişman olan henry dayı, bir sanayi bölgesini kente çevirmiş ve rahmetlinin ismini vermiştir.
  yıllar sonra otomotiv için önemli merkezlerden biri olmuş ünlü şehrin ne olduğunu anlamayanlara orko gösterecek...
 • bu ilginç yaşam öyküsüne ait bu bilgiden yola çıkarsak karl detroit'in nazım hikmet'in
  ananesinin babası olduğunu öğreniyoruz.
 • nazım hikmet'in annesinin annesinin babasıdır.
 • mehmet ali pasa dır kendisi.nazım hikmetin,oktay rıfatın,mehmet ali aybarın dedesidir...
 • 1827 yılında almanya'nın magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu olarak dünyaya gelen alman kökenli bir osmanlı generali. ilginç.

  hakkında sunay akın, ''istanbul'un nazım planı'' kitabında şunları aktarmış:

  '' anne ve baba sürekli kavga ettiklerinden dolayı çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür. çocuk 12 yaşına geldiğinde bir gece yarısı bütün arkadaşları uyurken çarşafları birbirine dolayarak yetimhaneden kaçar ve hamburg'a gider. büyük bir liman kenti olan hamburg'da bir gemide miço olarak işe başlayan karl detroit, bütün akdeniz'i dolaşıp, marmara denizinden boğaza giren gemisinden kız kulesini görünce denize atlar ve kız kulesine doğru yüzmeye başlar. çocuk yakalanır ve sadrazam âli paşanın (şair) yanına götürülür.

  sadrazam sorar; ''neden kaçtın almanya'dan?''

  karl detroit cevap verir: ''dayak vardı orada, bıktım kaçtım.''

  ''peki ya neden akdenizin onca yeri değil de istanbulda atladın denize evladım?'' diye sorar sadrazam. kız kulesini gösterir karl detroit ve ''ben o kuleyi çok sevdim...'' der.

  almanlar çocuğu geri ister, fakat sadrazam âli paşa ''hayır alamazsınız, o artık benim oğlum'' der ve o gün karl detroit adı değişerek mehmet ali adını alır ve askeri okula başlar. aldığı eğitimin ardından kırım harbine katılır ve paşa ünvanı alır. o artık sığındığı ülkenin bir paşasıdır! 1878 berlin anlaşmasına giden heyetin içinde yer alan mehmet ali paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür ancak artık o bir osmanlı paşasıdır.

  almanya dönüşünde arnavutlukta yolunu kesen eşkiyalar tarafından öldürülen karl detroit, arkasında 4 kız çocuk bırakır. bunlardan biri, leyla hanım, bu leyla hanımın da bir kızı olur, celile hanım. ilk türk ressamlardan olan bu celile hanımın da bir oğlu olur ve o küçük bebek büyüyüp türk edebiyat tarihine adını nazım hikmet olarak yazdırır.

  nazım hikmet'i herkes konuşuyor, ancak nazım'a nasıl gelinir, işte böyle. ''*
 • haftaya sunumunu yapacağım kişidir.
 • sunay akın’ın anlatımıyla karl detroit yani bir osmanlı paşası olan mehmet ali paşa’nın kısa süren hayat hikayesi.
  karl detroit / sunay akın’ın anlatımıyla
 • yetimhaneden(almanya) kaçıp osmanlı sularına gelir. paşa detroit'i evlatlık alır. adı mehmet ali paşa olur. evlenir dört çocuğu olur. çocuklarından biri leyla'dır. leyla evlenir, çocuğu olur. adını celile koyar. bu celile, nazım'ın annesi olan celile'dir. nazım ve bir öğrencisi vatan hainliğinden tutuklanır. öğrencisinin adı ömer deniz'dir. hukuk okumak için küçük bir dükkanda oyuncakçıdır. yanında okul çıkışı çalışan bir çocuk vardır. hiç oyuncağı olmadığını öğrendiğinde ona bir kukla yapar. çocuk kuklayı alır o gün okula gitmez. o çocuk müjdat gezen.

  yazı hali

  sunay akın videosu

  ek1:
  (bkz: sunay akın)

  (bkz: nazım hikmet)
 • güzel birisinden dinlediğim güzel bir hikaye.