• (bkz: 2023)
  • bir de yarasa adam - kayalarin oglu diye batman kopyasi fantastik bir turk filmimiz vardir.
  • türkiye'yi 1923'de doğan ve 2023' de uykusundan uyanıp, bir süredir etrafında olan diğer çınarları farkederek onlar ile birlikte yepyeni bir devlet kuracak bir çınar olarak tasvir eden barış manço şiiri.
  • bir barış manço şarkısıdır. deneysel ve saykodeliktir. girişteki altyapı tarz olarak pink floyd andırır. sonlara doğru

sözleri şu şekilde.

1923`ün ılık bir ekim sabahında
    kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum
    toprak anayla kaya babanın oğluyum ben
    toprak anam sevgi dolu, bereket dolu
    toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu
    toprak anam toprak anam anadolu
    babamsa sağı solu belli olmaz
    bir gürledimi yer yerinden oynar
    göğsünde çatırdamalar olurmuş
    onun için derdi, onun için sayısız irili ufaklı
    kaya parçaları vardır bu topraklarda
    ve sen benim oğlum
    ve sen kayaların oğlu
    bu taşı toprağı birarada tutacaksın
    kolay değil kayaların oğlu olmak
    kuzeyden esen rüzgara
    güneyden gelen kavurucu sıcağa
    karşı koruyacaksın onları
    kolay değil, kolay değil
    kayaların oğlu olmak
    2023`ün ılık bir ekim sabahında
    bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım
    ve sankı yüz yıllık ulu bir çınar gibi
    kök salmaya başladım o sabah
    ve ilk kez sağımda solumda asırlardır
    durmakta olan diğer çınarları farkettim
    doğudan hafif bir seher yeli yükseldi
    ve asırlık çınarlar benide aralarına aldılar
    ve 2023`ün ılık bir ekim sabahında
    yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu
    beraberce seyre koyulduk...

edit: sözleri ekledim.
  • barış manço'nun 2023'te asırlık çınarlar buluştuğunu (bence) (bkz: turan)'ın kurulduğunu hayal ettiği eseri.
    atatürk
  • hemşehrim. kayalarlı hemşehrim.
  • manço'nun bu şarkısında gizli bir takım şifreler olduğunu düşünüyorum.

öncelikle kayaların oğlu derken manço neyi kastetmektedir buna değinelim. yukarıda, benden bir önce entry girmiş olan arkadaşın paylaştığı, bahadırhan dinçaslan'a ait yazıda şöyle anlatılmış kısaca:
    "geçenlerde bir ağabeyimle sohbet ederken, yeni bir şey öğrendim. türkiye’de bir dönem babası belli olmayan çocukların nüfus kaydında baba adına “kaya” yazılırmış. ağabeyimin konuştuğu bir nüfus müdürü, bunu “devletin çocuğu, kaya gibi sağlam kökleri var” anlamında kullanıldığını söylemiş. barış manço’nun “kayaların oğlu” şarkısıyla böyle bir “devlet çocuğu”nu kastedip etmediği ise kurcalamaya değer."

parça sıradan bir parça olsaydı eğer, kayaların oğlu terimine elbette ki derin manalar yüklemek mantıksız olurdu. fakat parça içeriği devletin çocuğu terimine oldukça uygun.

ilk kısmı ele alalım:
    "1923`ün ılık bir ekim sabahında
    kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum "

1923 ile neyin kastedildiğini anlamak çok da zor değil.
    geçelim bir sonraki kısma:

"toprak anayla kaya babanın oğluyum ben
    toprak anam sevgi dolu, bereket dolu
    toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu
    toprak anam toprak anam anadolu "

toprak ana ile kaya babanın oğlu.. kayaların oğlu teriminden yola çıkarsak kaya baba'nın devlet olduğu sonucuna ulaşırız rahatlıkla. geçelim:

"babamsa sağı solu belli olmaz
    bir gürledimi yer yerinden oynar
    göğsünde çatırdamalar olurmuş
    onun için derdi, onun için sayısız irili ufaklı
    kaya parçaları vardır bu topraklarda
    ve sen benim oğlum
    ve sen kayaların oğlu
    bu taşı toprağı birarada tutacaksın
    kolay değil kayaların oğlu olmak
    kuzeyden esen rüzgara
    güneyden gelen kavurucu sıcağa
    karşı koruyacaksın onları "

manço burada babam olarak nitelediği devleti anlatıyor. sağı solu belli olmayan bir babaya benzetiyor ve kendisine şu şekilde öğüt verdiğini söylüyor: "ey oğlum! (yani ey devletin oğlu) bu topraklarda sayısız kaya parçaları vardır ve senin görevin bu kaya parçalarını bir arada tutabilmek" manço'nun saysısız kara parçalarından kastının da anadolu coğrafyasında yaşayan irili ufaklı milletler olduğunu düşünmek mümkün.
    bu bağlamda devletin, devletin oğullarına verdiği görevi; türkiye'yi kuzeyden esen rüzgara, güneyden gelen kavurucu sıcağa karşı birlik ve beraberlik içerisinde tutmak olduğunu anlıyoruz. bahsedilen türk derin devleti midir acaba?

"kolay değil, kolay değil
    kayaların oğlu olmak "

bunun da çok zorlu bir görev olduğunu belirtiyor. güncel olarak yaşadığımız meselelere bakarsak zaten, bunun zorluğunu kendimiz de idrak edebiliriz.

"2023`ün ılık bir ekim sabahında
    bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım
    ve sankı yüz yıllık ulu bir çınar gibi
    kök salmaya başladım o sabah "

ilginçtir, bu kısımda 2023'e gidiyor manço. ekim sabahına üstelik. cumhuriyet'in yüzüncü yılına... üstelik kök salmaktan bahsediyor. acep bu ne ola ki? yine ilginçtir, manço, kök salmaktan başka bir parçada da bahsediyor. hepimizin iyi bildiği dönencede. "uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor " diyor orada da.

"ve ilk kez sağımda solumda asırlardır
    durmakta olan diğer çınarları farkettim
    doğudan hafif bir seher yeli yükseldi
    ve asırlık çınarlar benide aralarına aldılar
    ve 2023`ün ılık bir ekim sabahında
    yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu
    beraberce seyre koyulduk..."

devletin oğlu uyandığını söylüyor. uyanıyor ve yanındaki diğer asırlık çınarları farkediyor. bu asırlık çınarlardan kastedilen de, doğudaki türk devletleridir. bir sonraki mısrada da doğudan esen bir seher yelinden bahsederek apaçık belirtiyor bunu zaten.

2023'ün ılık bir ekim sabahında gerçekleşecek olan yeni bir olaydan müjde veriyor adeta barış manço. turan'dan...

evet, benim kendimce parçadan çıkardıklarım bunlar. biz de merak ve heyecanla bu müjdenin gerçek olmasını bekliyoruz sevgili manço. ruhun şad olsun. her zaman hatırlanacaksın abi.

dönenceden gelsin:

"duyuyorum, biliyorum, görüyorum dönence.
    dönence gün dönende dönence,
    bir gün gelecek dönence biliyorum"
  • bu sarkiyi baris manconun cumhuriyetin 100.uncu yili icin yazdigi soyleniyor ama muzigiyle birlikte siir dinlenince hic oyle degil. bir defa muzigi cok urkutucu ve korkutucu. hic oyle 100'üncü yil kutlaniyormus coskusu yok. ayrica siir boyunca cumhuriyetten hic bahsedilmiyor. bilakis sarkinin en sonunda "2023 ekim sabahinda yeni bir devletin kurulusunu hep birlikte seyre daldik" diyerekten sanki 2023'te yeni bir turk devletinin kurulacagi sinyalini veriyor. zaten bu sarkiyi okudugum bir kitap sayesinde ogrendim. kitapta bu sarkinin turkiyenin gelecegiyle ilgili ciddi sifreler barindirdigi soyleniyordu. kitabin ismini suan hatirlayamiyorum.benim sarkidan cikardigim tek sifre "kayalarin oglu" derken aslinda kayi boyundan yani osmanliyi kuran kayi boyunu ifade ettigi oldu. buarada sarkinin 1974-75 yillarinda yazildigini belirtmek isterim. cok ilginc bir sarki gercekten. ne icin ne amacla yazildi?? asagida linkini paylasiyorum. lutfen klibiyle birlikte izleyin. klip bitince cok garip hislerle dolacaksiniz. yuzde yuz.

https://m.youtube.com/watch?v=5aufeqxbqqk
  • barış manço 'nun hangi kafayla yazdığını bilmediğim garip şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap