şükela:  tümü | bugün
 • eski zaman meddahlarından biri, kavuk teslimi mevsimi geldiğinde, kavuğu ismail dümbüllü'ye devrederek magazin basınını şaşırtmıştır.
 • ortaoyununun ünlü simasıdır. ismail dümbüllü'nün ustası ve bilinen "kavuk" geleneğinin başlangıcı olan kişi. ismail dümbüllü'yü keşfetmesi ve ailesinden özellikle izin alması , onu türk tiyatrosuna kazandırmıştır.
  kel hasan efendi, oyunlarını ortalık yerde, halk arasında oynar, toplanan bahşişin bir kısmını kendisi alıp kalanını ekibine dağıtmak suretiyle geçimini sağlardı. eskiden televizyon vs gibi iletişim araçları olmadığı için yegane eğlence sokak eğlenceleriydi ve kel hasan efendi'nin bu alanda ciddi bir şöhreti vardı. oyuna başlarken önce yanındaki oyuncular başlar, insanları biraz ısındırırdı. bu sırada kel hasan efendi yakınlardaki bir kahvede oturur bazen çay içip sohbet eder bazen de tavla falan oynardı. sonradan gelip izleyicilerin arasndan oyuna bakar ve uygun yerinden oyuna girerdi..baştan sona doğaçlama olan ortaoyununun bu kıvrak bir zeka gerektiren yapısı içinde kel hasan efendi, izleyen insanları kahkahaya boğmasıyla meşhurdu.
  kavuğunu devrettiği ismail dümbüllü, ortaoyununa ayrı bir hız katmıştır. ne gariptir ki kavuk kendisine geçen ferhan şensoy, her konuşmasında ustasına bağlılığını ifade etmesine rağmen, sanat anlayışları arasında ciddi bir fark vardır
 • tenekesi ve süpürgesi ile tiyatroya çıkan tiyatro oyuncusuydu..
 • son yıllarda, meşhur kavuk kavgası nedeniyle adı zikredilmiş büyük ustamız.

  kavuk kavgası polemikleri burada: http://www.sabah.com.tr/…p/gnc111-20051120-102.html
 • sahneye çıkmadan önce, boş bir gaz tenekesini sahnenin ortasına fırlatır, sonra alkış ve kahkaha sesleri arasında elindeki tavan süpürgesiyle kendisi görünürmüş.
 • iç işleri bakanlığı'na bağlı tiyatro kulübü yani tam adıyla "mavi üniformalılar" , gezi direnişi sırasında taksim meydanında tomalı molotoflu sergiledikleri oyunun ikinci perdesini dün diyarbakır'da gerçekleştirerek bütün tiyatroya gönlünü ve yıllarını vermiş tiyatro oyuncularının haklarını gasp ettiler.

  o değil de, bir kel hasan kavuğu vardı, ismail dümbüllü'den munir özkul'a geçmiş, ondan da ferhan şensoy'a geçmişti. ferhan şensoy'un yerinde olsam kavuğu polis teşkilatına devrederdim.
 • kavuğu 100 yıl sonra olay olmuştur.
 • teneke bir bidon ve süpürgesi ile aptal uşak ibiş rolünün yaratıcısıdır.
 • mezarının nerede olduğunu çok merak ettiğim kişi. bulunmuyor. nasıl aranır-bulunur onu da bilmiyorum ama keşke bulsak.

  büyük meddah.