şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pakistan'ın pak'ın daki "k" harfinin simgeledigi bölge
 • pakistan ile hindistan arasında bir türlü paylaşılamayan, her iki ülkenin de uğruna savaşmayı göze aldığı bölge*...
 • hindistan ve pakistan arasında sorun yaratan dağlık bir bölge.her iki ülke de burasının kendisine ait olduğunu iddia eder ve bu dağlık bölge için yıllardır savaşır durur.
 • (bkz: kashmir)
 • cennet'in yer yuzundeki hali olarak gorulmustur yuzyillar boyunca insanlar tarafindan. hakikaten de oyledir bir nevi; sirf dogasiylan degil, tarihi yapisiylan da guney asya'nin kudus'u seklindedir. bazilarina gore dunya'nin butun ruhani guzellikleri burada dogmus, buradan yayilmistir. hatta birtakim insanlarin (mirza gulam ahmet gibi) gozunde butun kutsal kitaplarin her zaman goz ardi ettigi, yok saydigi, bu yuzden de muthis mistik ozellikleri olan bir yer olmustur.

  seneler boyunca politik ve etnik catismalar adi altinda kana bulanmis olan bu yer yuzundeki cennet, diger kana bulanmis, batili emperyalist guclerin somurgesi yuzunden yipranmis topraklar gibi asla degildir. tipki ortadogu gibidir aslinda buranin durumu. hicbir sekilde kimligini aramamaktadir, cunku kimligini binlerce sene once bulmustur, ancak yogun bir kan pihtisi ile ortulmustur.
 • pakistan , hindistan ve cin arasinda paylasilamayan ve hangi ulkeye ait oldugu belli olmayan bolge. kuzeybatisi pakistan, ortasi ve guneyi hindistan, kuzeydogusu cin kontrolundedir. dunya haritasinda her ulke degisik renkle gosterilirken bu bolge tarali olarak gosterilir. bu uc ulke kendi haritalarinda bu bolgeyi kendi topraklari olarak gosterirler, hindistan'da kesmir'in tumunu veya bir kismini haritaya koymamak yasadisi kabul edilir.
 • birlesmir milletlerin sorunun ortaya çikisindan** onlarca yil sonra bile çözüm getiremedigi, paylasilamayan bölge.
 • 8 ekim 2005 pakistan depremi'nden en çok etkilendiği belirtilen şehir.
 • verimli topraklari,yüksek rakimi ve dogal güzellikleriyle asya nin isvicresi olarak anilan fakat kan,gözyasi ve acinin eksik olmadigi bölge.
  1947 de pakistan ve hindistan ingiltere den bagimsizliklarini ilan ettiklerinde,kesmir halki yapilan antlasmaya gore uygulanan secim haklarini müslüman pakistan dan yana kullanmistir.ne var ki,hindistan alt kitasindaki müslüman bölgeleri gibi pakistan a katilmasi gereken kesmir'in, yöneticisi mihrace hari singh'in ülkeyi para karsiligi hindistan a satip ingiltere ye kacmasiyla bu gerceklesmemistir.1947 ekim ayinda pakistan silahli kuvvetlerinin kesmir in bir bölümünü srinagar a kadar isgal etmesi üzerine, hint birlikleri nin de hindistan isgalindeki kesmir in bugünkü yazlik baskenti srinagar a girmesiyle bugünkü sinir ortaya cikmistir.bugun kesmir in yuzde 30 u azad kesmir(özgür kesmir) ve kalan kismi isgal eden hindistan kontrolundeki jammu ve ladakh,kesmir vadisi olarak ikiye ayrilmistir.
  kesmir sorununa 1956 klardan baslayan ve alti yil kadar devam eden bir surecte kesmir in dogusunda bulunan aksai-cin yaylasini isgal ederek dahil olan cin,hindistan ile karsi karsiya gelmis ve dogal olarak pakistan ile bir ittifak baslatmistir.*pakistan in 1963 te k2 tepesi civarindaki bir bolgeyi de cin kontrolune birakmasi cin ile pakistan arasinda bu gune kadar suregelen dostluklarini baslatmistir.
  nüfusun yüzde 65 inden cogu hindistan kontrolunde olan ve kesmir in 7 bolgesinden 5 ini kapsayan kisimdaki muslaman halkin cilesi de bu sekilde baslamisken surec icinde hindistan pakistan arasinda iki buyuk savas meydana gelmistir.1999 da kargil bölgesinde iddia edilen sinir ihlalleri nedeniyle de kargil savasi cikmistir.
  temelde pakistan in kesmir sorununun cozumu icin bm kararlarina uygun bir sekilde halk oylamasina gidilmesini onermesine karsin,hindistanin bu cozum onerisini israrla reddetmesi sorunun buyumesine ve cozumun suruncemede kalmasina neden olmaktadir.2003 yilinda pakistan devlet baskani pervez muserref in iki ülkenin askeri guclerinin himalaya bolgesinden tamamen cekilmesiş yönündeki teklifi de hindistan tarafindan reddedilmistir.
  hindistan in 700.000 kisilik bir gücle,hindistan in isgaline karsi cikan ve bagimsizlik isteyen kesmir halki na karsi baskisi bugune kadar 70.000 in züerinde masum insanin ölmesine bunun yaninda da 1,5 milyondan fazla kesmirli nin mülteci haline getirilmesine neden olmustur.
  bm güve3nlik konseyi nin 1948 ve 1949 tarihli kararlarina göre kesmir halkinin kendi gelecegini tayin hakki vardir.bu durumda sorunun uluslararasi hukuk kurallarina gore cozumu de oldukca basittir.*ayri
  ca esasen 19 temmuz 1947 de kesmir meclisi nin secilmis müslüman üyelerinin ezici cogunlugunu temsil eden "tüm cammu ve kesmir müslüman konferansi" toplantisinda,kesmir in cografi ekonomik,irk,din,kültür ve tarih özelliklerinden dolayi pakistan a katilmasi karar alinmistir.24 ekim 1947 de özgür kesmir hükümeti resmen ilan edilmisken,hindistan in itirazi üzerine,1948 de hindistan in istemeyerek de olsa kabul etmek durumunda kaldigi bir halk oylamasi yapilmasi karar alinmistir.ancak hindistan in olumsuz yöndeki cabalari nedeniyle halk oylamasi gerceklestirilememistir.üstüne üstlük 1953 de hindistan in hile karistirarak yaptigi meclis secimlerini bahane etmis ve halk oylamasina gerek olmadigini ileri sürmüstür.hindistan in bundan sonraki yaklasimi ise kesmir konusunda bir sorunun olmadigi cünkü kesmir in bütün olarak hindistan in bir parcasi oldugu yönündedir.
  kaynak: cumhuriyet strateji
 • genel tanım
  hindistan'ın en kuzeyinde yer alan eyaletin kuzeydoğusunda çin, kuzeybatısında afganistan ve batısında pakistan bulunmaktadır. bir yeryüzü cenneti olan jammu ve keşmir doğal güzellikleri ve manzaralarıyla ünlüdür. eyaletin önemli bir bölümü 300 metreden 8700 metreye kadar yüksekliklerdeki dağlarla kaplıdır.

  eyaletin en çok bilinen sıradağları karakoram, ladakh, zanskar, büyük himalayalar ve pir panjal sıradağlarıdır. dünyanın pek çok yerinden dağcılar bu dağların zirvelerine tırmanmak üzere akın ederler. indus, jhelum ve chenab eyaletteki üç büyük ırmaktır.

  yer
  enlem : 320-370 kuzey
  boylam 730-800 doğu

  yüzölçümü
  toplam: 222,236 km2 (kuzeyden güneye 640 km; doğudan batıya 480 km)
  pakistan işgali altında: 78,114 km2
  pakistan'ın yasadışı olarak çin'e devrettiği: 5,180 km2
  çin işgali altında: 37,555 km2

  nüfus
  1981 sayım sonucu : 5,937,389
  1991 tahmini rakam : 7,718,700

  nüfus dağılımı
  1981 sayım sonucu 1991 tahmini rakam
  kadın 3,264,660 4,014,100
  erkek 2,822,729 3,704,600
  kırsal 4,726,986 5,879,300
  kentli 1,260,403 1,839,400
  müslüman 3,843,451 4,940,000
  gayri-müslim 2,143,938 2,778,700

  demografi
  müslüman %64
  hindu %32.25
  sih %2.23
  budist %1.16
  hıristiyan %0.14
  diğer %0.22

  bölgeler
  jammu, keşmir, ladakh

  idari bölgeler
  keşmir: srinagar, badgam, anantag, pulwama, baramulla, kupwara, leh, kargil
  jammu: jammu, udhampur, doda, kathua, rajauri, poonch

  başkent
  yaz : jammu
  kış : srinagar

  şehir ve kasabalar : 60
  köyler : 6,758
  ormanlar : tüm coğrafi yüzölçümünün %15.1

  iklim
  jammu ovalarında tropikal iklim yaşanır. daha yüksek olan diğer bölgelerde ılıman bir iklim vardır. daha yüksek bölgelerde kış aylarında tüm vadiyi ve çevre tepeleri kapsayacak şekilde kar yağışı olur. güneydeki büyük himalayaların musonlara barriyer etkisi oluşturması sebebiyle ladakh bölgesi yüksekte olmasına rağmen çöl iklimine sahiptir. kış ısıları leh ve kargil'de -30 dereceye, drass'da ise -60 dereceye kadar düşer.

  jammu ve keşmir'deki hac mekanları

  vaishno devi
  vaishno devi ya da trikuta bhagwati kutsal mekanları jammu'ya 65 kilometre uzaklıktadır ve hacılar için yıl boyu açıktır. 5,300 fit yükseklikte bulunan bölgeye ziyaret dindar gezginler için oldukça heyecan verici bir tecrübedir.
  amarnath
  büyük himalaya sıradağlarında 3883 metre yükseklikte bulunan amarnath kutsal mağarası lord shiva'ya adanmıştır. hacılar için amarnath'a yolculuk 2,133 metre yükseklikte lidder ve sheshnag nehirlerinin birleştiği pahalgam'da başlar.

  gezilecek yerler
  jammu ve keşmir eyaleti tüm dünyaca yeryüzündeki vadedilmiş toprakolarak anılır. muhteşem manzarası, kıvrımlı nehirleri, sükunetli gölleri, çağlayan dereleri, karla kaplı dağları ve yeşil doğasıyla dünyanın dört bir yanından turisti cezbeder. böylece turizm bölge için önemli bir endüstri ve gelir kaynağı olmuş, yüz binlerce insana neşe ve canlılık getirmiştir.

  jammu şehri
  mughal bahçeleri
  dal gölü
  gulmarg
  sonamarg
  ladakh
  siachen buzulu

  http://www.indembassy.org.tr/…tml/kesmir/sayfa1.htm