şükela:  tümü | bugün
 • adımları takip etmek için:
  (bkz: kişiye özel engellenemez vpn kurma yöntemleri/@buyuyup buyuk adam olacaktim)

  önemli: openvpn yerine softether kullanarak istediğiniz kadar kişiyle sunucunuzu paylaşıp ek yazılım olmadan bağlanabilirsiniz.
  onun nasıl yapılacağını öğrenmek için: (bkz: eşe dosta vermelik kişiye özel vpn kurmak)
  ----
  22 mart 2014 twitter'a hiç girilememesi hadisesi ile birlikte vpn sunucularının da peşine düşülme ihtimali doğmuş oldu. buna önlem olarak şu an hazırlamaya başladığım kişiye özel vpn sunucusu kurma yöntemi bu yöntemlerden biri olacak. ne yaptığımızın detaylarına girmeyeceğim, sadece adım adım takip etmeniz için bir guide bu. merak ettiğiniz şeyleri google'da aramaktan çekinmeyin.

  azıcık uğraştırıyor ancak güvenli ve ekonomik. ayrıca sunucunuzu engellediler diyelim, hemen yeni bir tane yeni bir ip adresi ile kurun olsun bitsin ;) hangimize yetişecekler. protokol bazında engellenmeye kalkışılması pek olası değil çünkü "yasaklı sitelere bağlanma yöntemi" olarak kullanılması en az kullanılan yönlerinden biri.

  kötü yanı: ne yazık ki aynı anda en fazla 2 cihazın bağlanmasına izin veriyor.

  yapacağımız şey, virtual private server alıp buna openvpn kurmak olacak.

  maliyet: saati 0.007$ olmak üzere ayda en fazla 5$. işiniz bitince kapatıyorsunuz, boş yere para ödemiyorsunuz.

  edit: gelen bazı mesajlarda 11 lirayı hemen çektiği yönünde uyarı var, bende ay sonunda çekiyor. eğer çekerse merak etmeyin, yine saatlik ücretlendirileceksiniz, sadece 5$ ı hesabınıza kredi olarak yansıtır. isterseniz önümüzdeki aylarda kullanın, daha 3 seçim var önümüzde :)

  gerekli olan şeyler: digital ocean veya herhangi başka bir servis sağlayıcısından alacağınız linux sunucusu. ben digital ocean kullandığım için screenshot'lar v.s. buna göre olacak.

  zaten sunucum var diyorsanız, şu tutorail'ı takip ederek kendinizehemen bir vpn sunucusu kurabilirsiniz: https://www.digitalocean.com/…erver-on-ubuntu-12-04
 • yöntemimizde, vpn sunucusu size özel 512mb ram'i olan ve ubuntu yüklü bir sanal makina olacak. bunun için digital ocean hesabı açmamız gerekiyor.

  bilal'e anlatır gibi anlatıyorum.

  hesap açılışı:

  1) http://digitalocean.com/'a girin, hatta bana ücretsiz hosting kazandırmak isterseniz şuraya tıklayarak girin.(çok makbule geçer :)

  hemen ana sayfadaki e-mail adresinizi yazın ve şifrenizi belirleyin, şöyle: http://i.imgur.com/foerrx2.png

  2) giriş yapınca, "get started" butonuna tıklayın, şurada: http://i.imgur.com/scd5heb.png

  3) bu adımda ay sonunda ödemeyi nasıl yapacağımızı seçiyoruz, karşınıza kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz sayfa çıkıyor, onu doldurun şu şekilde: http://i.imgur.com/qiu5zg1.png

  paypal kullanmak isterseniz, sayfanın az aşağısında o da var.

  evet hesabımızı eklemiş olduk. bu arada size bir e-mail gelmiş olması lazım, oradan hesap aktifleştirme linkine de tıklamayı unutmayın.

  kartınızdan para çekilmez, ay sonunda kaç saat kullandıysanız o kadar para kesilir, bu da en fazla 5$ olacaktır 7/24 aktif kalırsa.
 • artık digital ocean hesabımız var, gelelim sanal makinamızın kurulumuna. bu da çok basit.

  sol üstteki kocama yeşil "create" butonuna tıklıyoruz ve karşımıza çıkan sayfada "hostname" yazan yere herhangi bir şey yazıyoruz, mesela vpn. sayfanın az aşağısında sanal makina dünyanın neresinde olacağını seçiyoruz, size önerim amsterdam seçeneklerinden birini seçmeniz, yakınlığı dolayısıyla en hızlı bu çalışır.

  sonra da create droplete tıkladığımızda yaklaşık 1 dk içinde sanal makinanız yaratılmış olur.

  sanal makinanızın ip adresi ve şifresi e-mail adresinize gelecek.

  görüntülü özet: http://imgur.com/rdtni3m
 • gelelim openvpnin kurulumuna. bu iş için bir kaç tane komutu komut satırına kopyala+yapıştır yapacaksınız. bunu sadece bir defa yapmanız gerekecek, daha sonra bunlarla uğraşmanıza gerek yok.

  sanal makinemizin konsoluna komut yazabilmek için en kolay putty ile bağlanabiliriz. putty 400kb'lık, kurulum gerektirmeyen ufacık bir program.

  putty'yi kendi sayfasından veya şuradan indirin ve açın.

  karşınıza karışıkmış gibi görünen bir ekran gelecek, korkmayın, tek bir yere size e-mail ile gelen sunucu ip adresinizi yazıp open'a tıklıyorsunuz sadece:

  o da şu: http://imgur.com/lpba3ie

  ilk defa bağlandığımız için size bir uyarı gösterecek, evet'e tıklayın.

  karşınıza kullanıcı adı ve şifrenizi soran siyah bir ekran çıkacak. kullanıcı olarak root yazıp enter'a basın, şifre de size e-mail olarak gönderilen şifreyi yazmanız lazım. şifreyi e-mail'den kopyalayın ve buraya yapıştırmak için sağ tık yapmanız yeterli. bu ekranda sağ tık kopyalananı yapıştırıyor :)

  enter'a basınca aşağıdaki komutları kopyala-yapıştır yağacağınız ekran gelecek karşınıza.

  görüntü şu: http://imgur.com/j7kpl4v
 • favoriye eklenmesi gereken yöntemler. bir kaç hafta içinde lazım olacak at fava bekle.
 • evet işin zor kısmını hallettik aslında. şimdi sadece 3 tane komutu kopyalayıp yapıştırıyoruz ve işlem tamam.

  büyük küçük harf önemli olduğu için sözlüğe yazamadım, bu adımı tamamlamak için tıklayın:
  http://pastebin.com/h9txdtkx

  unutmayın, burada kopyaladığınız'ı yapıştırmak için farenizin sağ tuşuyla siyah ekrana tıklamanız yeterli. her komutu yapıştırdıktan sonra enter'a basıyoruz.

  evet, artık size özel bir vpniniz var, yasak da neymiş ;)

  birazdan vpn'imizi kullanarak bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan nasıl bağlantı kurabileceğimizi de öğreneceğiz.
 • bütün vpn servislerinin bütün sunucularını tek tek engellemeleri imkansız olduğundan bu kadar kasmaya gerek olmayan yöntemler. ama tabi mantıklıdır, uğraşmak isteyenlere lafım yok.
  uğraşmak istemeyenlere şuradan akıllarına yatan bir servis seçip bi kaç dolarlarına kıymalarını tavsiye ediyorum. şahsi tavsiyem airvpn ve nordvpn. best regards, bl
 • digitalocean da iyidir tabi ama daha ucuz yolu da vardır.

  (bkz: #41342699)
 • yasağı meşru görmektir. o kadar kasacak adam zaten olanlardan haberdardır. tayyibe oy vermeyecektir. internet sansürü aslında bilginin işi o kadar bilmeyen kurcalayamayacak insanların kulağına gitmemesi amacıyla var. geçici çözüm olarak bilelim çare neyse ama önce bu hükümetten kurtulmak lazım.