şükela:  tümü | bugün
 • ben yaptım bunu. kızım 1,5 yaşındayken fiyatını, türkiye'ye göre ucuz buldum aldım. haa ne oldu, eve ilk getirdiğimde hatun alay etti. kızım hareketli bir cihaz olduğu için korktu. oynamadı. (robotla da oynamamıştı) ben oynadım. sonra uzun süre durdu bir köşede. yaklaşık 3 ay sonra kızım tekrar gördü, çekinerek bakıyordu. hadi oynayalım dedim, başlangıçta korktu ama sonra arabayı onun arkasından takip ettirmek suretiyle kovalamacalı oyun icat ettik. artı pilleri bitince hemen "baba pi" diyerek pillerini değiştirmeye çalışıyor. (bilim kadını potansiyeli var :) velhasıl kelam oynuyoruz biz kızımla arada sırada. yani herhangi bir problem yok şimdilik.
 • şimşek makkuin hayranı olan kıza alınmışsa iyi de yapılmıştır.
 • ben 3-4 yaşında falandım, babam eve siyah uzaktan kumandalı orta boylarda bir oyuncak araba getirmişti.
  anlatamam mutluluğumu, 3-4 yaşın verediği çılgınlıkla eğleniyordum!
  misal arabayı kumandayla hareket ettirip peşinden koşuyordum.*
  bir de şu çek bırak arabalardan almıştı. of ya, duvara çarpıp takla atıp normale dönebiliyordu.
  inanılmaz büyüleniyordum!

  annem kızardı babama, arabalar alıyosun, maça götürüyosun, atari oynatıyosun iyi güzel de kız olduğunu unutmasın derdi.
  babam da he tamam der atarinin başına geçerdi.

  hehe, canım ailem.
 • bu hafta yapacağım şey. kızım 6 yaşından beri istiyor*, sürekli unutuyordum. en son kuzenine doğumgününde güzel bir uzaktan kumandalı araba hediye edildiğini görünce aklı gitti, deli gibi araştırıyorum. kolayca bozulmayacak ve halıda - çimende gidebilecek bir şey arıyorum, 1/18 ve 1/24 modellerde önerilere açığım.

  edit: nikko'nun 1/18 arazi araçlarından birini aldık, kocaman bir şey ama dört kalem pille canavar gibi gidiyor. bundan 20-30 yıl öncenin pillerin ve kasasının ağırlığından kıçını kaldıramayan, o dünya kadar pille en fazla 1 saat oynanabilen uzaktan kumandalı arabalarından sonra bayağı iyi geldi. kızım üzerine telefon monte edip film çekecekmiş, bir de arabaya canavar kostümü giydirip annesini korkutacakmış :)
 • hoş davranış. oyuncak olarak kızlara ütü, bulaşık çamaşır makinesi, vileda, elektrik süpürgesi; erkeklere tabanca, kılıç almaktan kat be kat daha hoş. rol biçmeyen oyuncak alınmalı çocuklara. 2-6 yaş arası çocuk kadın mı erkek mi olduğunun farkına varıyor zaten. sen bundan sonra ister pembe giydir ister bebek al, ister silah, araba al hiçbir şey değişmez. nedense böyle bir anlayış hakim ülkemizde. doğduğu andan itibaren erkeğe mavi kıza pembe giydirmeler falan. kızsın sen bebekle oynasana, ya da sen erkeksin bebeklerle oynanmaz. koskocaman kamyonum vardı küçükken arkasına biner babama çektirirdim. o kamyon yüzünden az laf işitmemişimdir kızsın sen ne kamyonu bırak şunu diye. 5 yaşındaki erkek kuzenime bebek aldım diye aynı tepkileri görüyorum hala. çocuk da barbie falan istemiş değil action man vari bir şey istedi ki hoş barbie isteseydi de alırdım.

  2-6 yaş arası dönemde kadın erkek ayrımına varır dedim ama bu demek değil ki 2-6 yaş arası bu cinsiyetçiliği yapmalıyız. bu dönemde çocuk cinsiyet rollerinin farkına varamaz daha sadece ayırır. bu ayrımı da anne babasına bakarak çok kolay yapar zaten. bir oyuncak hoşuna gider ister alınır, o ayrı ama tutup da kıza araba istediği halde aa bak ne güzel diye elektrik süpürgesinin oyuncağını almak nedir? ya da bebek isteyen erkeklere nerde şiddet içeren bir şey var onu. hayır belki çocuk anaokulu öğretmeni olmak isteyecek ona merakı var. erkek diye niye bazı kalıplara girmek zorunda bu ülkede. anaokulu öğretmenlerinin çoğu erkek avrupa ülkelerinde. ya da aşçı olacak mutfak eşyalarıyla oynamayı çok seviyor, tencere tava istiyor. aynı şey kızlar için de geçerli belki pilot olacak uçakları seviyor. hayatı boyunca ev işi yapmayacak belki. oyuncaklara bile sıçrayan bu dayatma nedir?

  çocukları rahat bırakın neyle oynamak istiyorlarsa oynasınlar.
 • sıklıkla yaptığım şey. daha 3 yaşında ve henüz bebeklerle oynamak yerine arabalar ile oynamayı tercih ediyor. biz de mecburen hediye için tercihimizi uzaktan kumandalı arabalardan yana kullanıyoruz.
 • baba kısmısı biraz da kendi zevklerini tatmin etmek için yapıyor olabilir böyle bir şeyi.

  ben de mi alsam kızıma benzinle çalışan uçar kaçar tipte bir şey. o oynamazsa ben oynarım.

  </kucuk_emrah_mode:on>çocukken hiç oyuncağım olmadı abi, biliyor musun<kucuk_emrah_mode:off>
 • erkek çocuk beklerken kızı olmasını halen kabullenememiş, birkaç yüzyıl önce yaşıyor olsa kızını canlı canlı toprağa gömecek babaların yaptığı son derece saçma eylem. arkadaşlar lütfen kendinize gelin.

  edit: şaka amacıyla yukarıda kullandığım ifadeler amacını aşıp, bazı yazarları sinirlendirmiş ve üzmüş. kendilerinden özür diliyorum. silmeyeyim de ibret olsun.