• lise biyoloji dersi bilgilerine gore imrenilecek tek organeldir. diger hucre ici calisanlara bakilirsa, mitokondri,endoplazmik retikulum ,cekirdek ve bir surusu... kimi protein sentezi yapiyor, kimi genetik sifreyi tasiyor, kimi enerji uretiyor, peki koful ne yapiyor, hic bir sey, ye ic yat. tam pansiyon sifir cost.

- ne yapiyorsun evladim sen?
    - hiiiç.
    - nasil yani senin isin yok mu?
    - ben kofulum, hava kabarcigi, su deposu bir is yapmıyorum, etkisiz elemanim ben.
    - adami deli etme evladim bak herkes it gibi calisiyor, sen de bir seyin ucundan tut bak simdi bolunecegiz*.
    - siee!
  • en salak organel. nedense boyle bir imaji vardir bende.
  • bitki hucreleri yaslandikca plazmalarinda olusan ve ici hucre suyu ile dolu bulunan bosluk.
  • umarsizca tikinan bir gence wereyda'nin uygun gordugu kufur. maltozla beraber biyolojik kufurler kategorisinde yer aliyor, yarismaya hucre duvarindan katiliyor:

-vay ayi vay, tam koful ya, nasi somurdu simidi. bak bak bak fagositoz yapiyo
  • yanılmıyorsam kofullar bitkisel hücrelerde büyük, hayvansal hücrelerde küçük olmaktadır.
    (bkz: beynimize kazınmış biyoloji terimleri)
  • büyüklü küçüklüdür.
  • ustteki entryi gorunce hucrelerimizdeki kofuldan mi bahsediyor gercekten diye inanmak istedim fakat olmadi. koful cok cesitli bi organeldir ayrica tek zarli bi organeldir. koful fazla suyu disari pompalar ayrica besin kofulu bosaltim kofulu gibi cesitleri madde gecislerini saglar. bu sebeple hayati bir organeldir. gerci issiz hayati bi onemi olmayan organelimiz yok. koful e.r,golgi,hucre zari ve cekirdek zarindan olusabilir.
  • bitki hücrelerindekilerin büyük olmasının sebebi fotosentez sonucu oluşan besini(nişasta felan) depolamasıdır..
  • evet az önce bilim dünyasına katkı niteliği taşıyacak bir şey keşfettim. koful bence hücreye diğer organellerden birisinin yanında gelmiş. yancı gibi bir şey. hiçbir işe yaramadığına inanıyorum. öylece yer kaplıyor hücrede. olsa da olur olmasa da. beni bir kofulun gitmesi yıkmaz. bir kofulun gitmesiyle yıkılacaksa vücudum yıkılsın daha iyi ulen.
hesabın var mı? giriş yap