• yanında fırında patatesle süper giden bi yemektir. yalnız baharatı ayarında koyabilmek gibi önemli bi noktası vardır. şu yemeği yaparak sevdiceğin kalbini fethedebilir, insanları kendinize hayran bırakabilirsiniz.şöyle ki;

öncelikle soğanlar ince ince doğranır (gerçekten çok ince ama) yağda biraz çevirilir,
    üzerine yeşil ve kırmızı biber yine ince ince doğranıp konur. soğan ve biberler beraber yağda çevirilir. bu sırada başka bir tavada kuşbaşı doğranmış, yağlı kısımları dikkatlice ayıklanmış tavuk parçaları ateşte çiğliği kaybolup beyaz olana kadar yağda çevirilir. sonra tavuklar ve önceki karışım aynı tencerede birleştirilir. üzerine biraz rendelenmiş domates koyup kapağını kapatıp tavukların iyice pişmesi beklenir. bu karışımın içine bikaç diş sarımsak atmak elzemdir.

köriyi koyduğunuz zaman çok önemlidir. köri yemeğe en baştan değil pişmesine yakın konur. yemek yavaş yavaş suyunu çekmeye başlayınca köri, kekik, tuz ekleyip kapağını açın. yemek suyunu çektikten sonra mümkünse fırında patatesle birlikte servis yapın. herkes size höhh desin*

fırında patates için #9879533
  • köri soslu tavuk yapmak için köri baharatının kalitesi önemlidir. bilindiği gibi köri birçok baharatın karışımından oluşan bir baharattır. bu yemeğin orjinalinde sambar podi kullanılır fakat bu köri çeşidi fazla acı olduğu için ülkemizde daha hafifi olan garam masala kullanılır. garam masala hardal tohumu, tarçın, karanfil ve karabiberden oluştuğu için tavuk gögsü ile değil, but ya da baget kısmıyla iyi gider.

yapımı çok basittir. köri sosu yapmayı öğrenince seriye bağlarsınız

dikkatimi çeken bir diğer nokta tavuk marine edilirken süt kullanılmaz, çiğ krema kullanılır. braising pişirme yöntemi kullanılacaksa soğan suyu da ilave edilebilir.
  • ilk kez gittiğiniz bir mekanda yemek yiyecekseniz direkt köri soslu tavuk söyleyin arkadaş. diğer yemeklere hiç bakmayın. çünkü kötü çıkma ihtimalleri köri soslu tavuk'tan fazla.

ben hiç kötü köri soslu tavuk yapan kafe görmedim. yani en kötü ihtimalle eh işte der, karnını doyurmuş olursun. bakın burda boş konuşmuyoruz ulan!!!1
  • bir soya soslu tavuk değildir.
  • köri baharatı kullanılarak hazırlanılan sosun içerisine kuş başı doğranmış tavukların atılıp pişmesiyle yapılan leziz yemek.bir dönemin kızları bu yemege gitmişlerdir.
  • bunu başarabileceğime inanmazdım ama, yediğim en güzel köri soslu tavuğu kendim yaptım. bunu paylaşmak da boynumun borcu siz sözlükçüler bu lezzetten mahrum kalmayın*

malzemeler:

kuşbaşı doğranmış tavuk göğsü( yaklaşık 250 gr kadar)
    yarım paket mantar ( marketlerde streç filmle kaplı olarak satılan hazır paketlerden)
    1 havuç
    1 kabak
    1 kırmızı biber
    2 küçük kutu krema
    yarım su bardağı kaşar peyniri rendesi
    booooooollll miktarda sarımsak
    ve tabii ki köri

bi tavaya önce tavukları koyun, tavuklar beyazlaşınca mantarları ekleyin. kısık ateşte önce sularını salıp sonra çekene kadar kapağı kapalı bir şekilde pişirin. sonra sırayla havuç, kabak ve biberleri ekleyin. üzerine 2-3 yemek kaşığı köri ve sarımsağı da ekleyip yine sebzeler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde pişirmeye devam edin. sonra kremayı dökün, karşımın rengi açık sarıdan koyu sarıya dönene kadar pişirin( yaklaşık 15-20 dk) pişmeye yakın kaşar peynirlerini ekleyin, birkaç dakika kaşar eriyene kadar bekleyip altını kapatın. sıcak servis şart.

p.s : yağ kullanmanıza gerek yok. krema ve kaşar yeterince yağlı zaten. ayrıca sebzeleri jülyen doğrarsanız görüntü şahane oluyor.
  • amerikalıların yemek konusundaki başarısızlıklarının ulaştığı son noktadır. körili tavuğu bile yavan yapmayı başarabilen tek millet olarak boyunlarına madalya takmak istiyorum hepsinin. amerika'da yiyecekseniz hint/pakistan restoranında yiyin, yoksa yemeyin. diğer yerlerde yiyebilirsiniz, izin veriyorum.
  • çok afedersiniz, bu yemek için "köri tavuğun pez..en.idir." diyenler vardır.
  • yine bir cok insanin yapmaya calisip aslinda bok ettigi yiyecek. damak sizin tabi. kendi yaptigimi anlatayim da bu dugumu de cozelim (tamam ulan saka herkesinki guzel ). bence puf noktalari
    - once tavuk atilmaz tavaya yoksa tas gibi sert kuru tavuk yersiniz zaten gogus eti biraz kurudur
    - kori iki kere atilir, bir kremadan once bir de kremadan sonra
    - krema attiktan sonra iki karistirilip alinmaz. krema iyice cekilene kadar surekli karistirmaya devam edilir.
    - toz biber az da olsa atilmali zaten uzak asyada curry chicken dediklerinde curry kori + kirmizi toz biber karisimi birsey. tabi bunun yesili var, sarisi var, kirmizi var curry cok cesitli,

tarif soyle,
    -tavuk gogsu (400gr)
    -1 er tane kirmizi, sari , yesil biber (yesil biber dediysek charliston veya lezzetli kalin koy biberi zaten hepsi etli biber )
    -sogan (1 bas)
    -cok az sarimsak (yarim dis cok sart bir icerk degil sevmiyosaniz atmayin )
    -mantar (guzel mantar alin hic yoksa kultur mantari alin artik napak)
    -kara biber
    -kirmizi toz biber, pul degil
    -kori
    - krema (ufak 1 kutu 200 ml sanirim)
    - tabiki zeytinyagi

once sogani yarim ay sekinde dogra, karartamadan sogan kendi suyunu salinca hop yuvarlak sekilde kestigin biberleri at, tava hep yagli olsun zira bu etli biberler cok yag ceker sonra kendilerini yakar. hep islak olsun.
    biberler olsun ama kararmasin. tam boyle biber sertikleri gitti mi boyle yumsak yumsak old mu iyice hemen tavuklari at, serirt seklinde olsun kusbasi degil (az biraz kis atesi ama en kisik degil), tavuk sis mi yapiyoruz lan ne kusbasisi ? bizim amacimiz tavuga aromayi emdirmek o yuzden kusbasi degil onun biraz daha uzun seklinde olani ve eni dar olani seklinde olmasi lazim serit gibi hatta isaret parmagi seklinde tam.
    simdi tavuk su salar o yuzden surekli karistiralim, tavukla beraber cok ince kiyilmis sarimsaki da atalim boylece sarimsak hem yagda yanmadan lezzetini suya verir.
    sular cekilmeye yakin, mantarlari atalim . mantarlar olunce simdi uzerinde 2 cay kasigi kori gezdirlim 1 cay kasigi da kirmizi biber (malezya'da ikisi karisik halde satiliyor buna curry diyolar, yani sari degil kirmizimsi renkte burda kori ) atip karistiralim biraz tuz atalim tekrar karistiralim.
    kremayi dokelim karistiralim, uzerine 1 cay kasigi kori gezdirelim akabinde az kara biber atip karistiralim surekli
    simdi krema suyunu cekmeye yakin, tadina ara ara bakip baharatlari ayarlayin iste, belki toz biberi az oldu ne biliyim kori mi fazla tuz mu az ben hep bakarak ayarlarim.
    yaninda da light cola benim favorim, normalde kola icmem nedense bu yemekte iciyorum light cola'yi bi de kofte yerken.
    bu yemek ates eder.

edit : wakuman uyardi, garp kafasiyla kremali kori soslu tavuk yapiyosun, sark kafasiyla kremayi malzeme listesine koymuyorsun diyerekten, ekledik.
  • fish and chips'in tahtından ederek, ingiltere'nin milli yemeği olma ünvanını almış yemektir.

almanların anlamadıkları nokta bu. entegrasyon karşılıklı olan bir süreçtir.

ne zaman ki almanlar paşa paşa dönerin almanya'nın milli yemeği olduğunu kabul eder, o zaman entegrasyon tamamlanır.
hesabın var mı? giriş yap