• türkiye'deki koşu parkurlarında gerçekleşen elim olay. adı üzerinde "koşu parkuru" sevgili vatandaşlar. tamam hadi spor yapmak istedin yürüdün diyelim. neden yolu kapatıp koşu yapan insanların temposunu bozuyorsun? bir de üstüne üstlük utanmadan yanından koşup giderken "cık cık", "tövbe tövbe" diye sitemlerde bulunuyorsun. ayıp. aynı güruh alışveriş merkezlerinin yürüyen merdivenlerinde yolu kapatır.caddede dar sokaklarda yolun ortasından yürüyüp, arkadan gelen kişileri "pardon" demek zorunda bırakırlar.
  • bu gözler bisiklet yolundan yürüyüp üstüne bir de bisikletlilerle kavga çıkaran sığırlar gördü. neymiş "kenardan gitseymiş"; hayvana bak.
    bu hayvanlar da aynısının laciverti işte.
  • yürüyen teyze ve ablalar ağır vasıta gibi hareket eden ve as 900 damperli kamyon kasasına sahip "5 kişi" inanın hayatı ve trafiği felç ediyor.
  • bunlar genelde birbirine yapışık gibi bir şey oluyor.

bir kere moda sahilde denk geldi. kalabalık olduklarından yan yana dizilince bisiklet yoluna taşmışlardı. ben zili öttüre öttüre en baştakine bir vurdum hepsi devrildi. sonra ayağa yine birlikte kalkınca anladım yapışık olduklarını.
  • kaldırımda da bu şekilde yürüdükleri için alışkanlığını kolay kolay terkedemeyen insanımızdır.
  • (bkz: büyük şehirlerde yaşamak) yaşayamamak.

afedersiniz ama onların ben ta amına koyim..

8 senedir öğretemedim. günde en az iki kez karşılaşırız. izin verirmisiniz, pardon, sağda beklermisiniz, müsadenizle geçebilirmiyim, çekilirseniz ineceğim dedikçe daha çok üstüme geldiler. merdivenin solundan üstüme üstüme gelip bide omuz atan gerizekalının kafasını merdivenin demirlerine vura vura diğer taraftan çıkması gerektiğini anlattım. işe yaradı ama takdir edersinizki bunu herkese yapamam. o yüzden vazgeçtim.

şimdi hep önüme birilerini alıyorum. yani metrodan inerken, yürüyen merdivenlerde, kaldırımda vs önümdeki muhattap oluyor "izin verirmisiniz, pardon, sağda beklermisiniz, müsadenizle geçebilirmiyim, çekilirseniz ineceğim" gibi cümlelerle onlar yolu açıyor ben karışmıyorum açılan yoldan ilerliyorum. bazende açılmıyor bekliyorum sakince.
    tabi iş uzarsa adam haklı diyip destek oluyorum arkadan. böylece hem diğerlerine örnek oluyorum hemde obsesif, kavgacı ve ukala gibi görünmüyorum artık.

(bkz: istanbul'u yaşanmaz hale getirenler)
  • koşu parkı dışında kaldırımda da başımıza gelebilen ve benim gibi hızlı yürüyen veya o an acelesi olan insanları bir anda yavaşlatıp çıldırtabilen eylem. hele ki yan tarafta trafik yoğun ve yola inilemiyorusa sinir halinin artması muhtemeldir. şimdi kardeşim bir rica edemiyor musun derseniz, olay rica edip etmeme meselesi değil, diğer insanlara saygı meselesidir. insan bilinçli olmalı bence.
  • ızmir fuardaki parkurda kosamamaniza sebep olan durum. sanki koşu parkuru değil pazar yeri. özellikle koloni halinde uzay yürüyüşü yapan suriyeliler görülesi..
  • basit bir şey ama çok can sıkıyor. yapmayın, etmeyin.
hesabın var mı? giriş yap