• ozellikle orta anadolu'nun geri kalmis veyahut ihmal edilmis koy ve kasaba tuvaletlerinin genelini icine alan ve kanalizasyon sebekesi olmayan helalarimizdir. bazilarinda tuvalet tasi dahi yoktur. sadece, got ceperine gore kabaca acilmis bir delik vardir. bu delik yaklasik bir metre derinligindeki kapali bir alana acilmistir. kapali alanda biriktirilen atiklar esekler ve bilek gucu ile tasinarak gubre kivaminda topraklara karistirilir.

tuvaletin icinde konserve kutusundan bir taharet kabi ve ibrik, boduc ya da bidon benzeri su deposu vazifesi goren kaplar bulunur. iserken sorun teskil etmeyen bu tuvaletler, buyuk abdest yapma esnasinda gercekten eglenceli bir eziyet halini alir. zira, hem ayaklarinizla dengenizi korumak durumunda kalir hem de taharet icin mesakatli bir kac eylem gerceklestirmek zorunda kalirsiniz. koku bombardimani veyahut bir baskasinin atiginin ustune goz gore gore bir okka kalip birakmanin zorluguyla resmen izdirap cekersiniz. hele gece vakti buraya yolunuz dustu mu yandim anam keten helva. dolunay olsa bari de nereye gumburdettigimizi bilsek, boka bulamasak pacalari dersiniz. zira bu derme catma mekanlarin elektrikle tanismasi henuz gerceklesmemis olabilir. gecenin korunde tuvaletin icinde ya da etrafinda ortaya cikabilmesi mumkun hayvanlar da cabasi.
    velhasili zordur dostum koyluk yerde sicmak. harbiden got ister.

-----------------------------------------------------------------------------
    http://img66.imageshack.us/…p?image=koykenefte6.jpg
    http://img66.imageshack.us/…p?image=koykenefck6.jpg
    -----------------------------------------------------------------------------
  • girdiginizde dogadan gelip dogaya gideceginizi hissettiginiz nadir yerlerden. yenilen, icilen ve sicilanin uzun bir history olarak, bir otobiyografi olarak hemen burnunuzun ucunda, gerekirse gozunuzun onunde vucud buldugu mekan.
  • büyük bahçeli bir evse bahçenin en uzak çapraz köşesinde bulunur. kapısı tahtadan ve aralıklıdır. film çekilmiş araba camı işlevi görür, uzaktan seyirte seyirte gelen sıkışmış tuvalet kullanıcısı zamanında görülerek "öhöm öhöm" şeklinde öksürerek bertaraf edilir. ayrıca beslenen tavuk ve horozların üremesiyle ilgili ciddi tecrübe sahibi yapar. kapı eğim ile kendiğinden kapalı duruyorsa kapı üzerinde bulunan tel içerinin dolu olup olmadığının göstergesidir.
  • şimdi bu başlığa yazmasam ayıp...bende çok emeği vardır,küçükken yaz boyu yenen tüm o şeker,çikolata,cips,bisküvi vb. abur cuburu bana mısın demeden ağırlayan tahtadan yapılmış yıkılcak gibi yamuk duran o emektarın.kendisi de bi emektar tarafından yapılmıştır velhasıl.anneannem kendi elleriyle yapmış zamanında...tahtalarının arasındaki boşluklardan yaz melteminin kupleleri girer gıdıklar sizi,malum işinizi görürken siz.köy denince anılarımda canlanan ilk simgelerden biri olmuş artık kendisi.kocaman deliği de kapısının ardında canlanan ikinci imge.ayak nerde, kaptırsan vücut girer o deliğe.ee haliyle görüntüsü hiç hoş değil tabi.kimin ne ettiği gayet net durur karşında.evde cır cır mı var kabız mı apaçık serer ortaya utanmak nedir bilmez,içtendir, insanların tüm pisliğini vurur yüzüne.ama mesafelidir de.evden en uzak uygun bi yere tünemiştir.özellikle geceleri gitmek işkence olur. bu özelliğiyle tabudur, belli bir yaşa kadar yalnız gidilemez.ne zaman ki yalnız gidebilir evin cocuğu o yere, işte o zaman artık o cocukluktan gençliğe adım atmış sayılır.artık evin daha küçüklerini gece götürme sorumluluğunu alır.ev ahalisi törünlerle iki gece iki gün tuvalet yolunda kutlar bu durumu.
  • cocuklugumun anneanne evi ziyaretlerini kabusa döndüren tek gercegi.

gece yarisi tuvaletim geldiginde 40 saat dusunurdum nasil gidicem ben simdi o tuvalete diye. cunku kendisi bahcenin en ucra kosesinde oyle korkuluk gibi dikilmekteydi. zifiri karanlik, inler cinler börtü böcekler top oynardi. geceleri asla tek basima gitmezdim, illa ki birini uyandirirdim, ama yine bile korkardim.

ay bak simdi hatirlayinca yine kabus gibi geldi.
  • hava karardiktan sonra iki-uc ki$ilik turlar halinde gidilen bo$altim mekani. herkes sirayla tuvalete girer di$arida kalanlar da ona bekcilik yaparlar. tuvalette i$ik olmamasindan dolayi tuvaletin kapisi acik olur ve i$lem ay i$iginda yanliz olmamanin verdigi cesaret ve huzur ile son bulur.
  • geceleri kullanılmasada olur. el kadar kızanın çişinden ne olcak, çüğdür* gitsin bi köşeye.
  • küçücük olmalarına karşın 4 kişi bile girilir bazen bunlara.* sağlıksızlığı yüzünden köy yaşamının en kötü yanlarından biridir bence. köydekiler de şehirlilere şaşarlar. hiç evin içinde tuvalet olur mu diye. köylerin bazılarına kanalizyon döşenmeye başladıktan sonra daha iyi koşullara kavuşmuş olması gerekli bu tuvaletlerin.
  • organik tuvalet. doğal, bizden... şimdikiler öyle mi? peh.

(bkz: köy boku)
  • nispeten yeni olanlarının içi betondur ve serin olduğundan evin köpeğinin en sevdiği yerdir. böyle durumlarda bir sürprizle karşılaşılmaması için yaklaşırken "boncuk boncukkkk" diye seslenmek gerekir.

(bkz: boncuk/@sotw)
hesabın var mı? giriş yap