şükela:  tümü | bugün
 • kurtaj fransizca kazima fiilinin istenmeyen gebeliklerden vazgecmek icun doktor kontrolunde uygulanmasina denir (ssg haberin olsun)kürtaj yasaklanırsa iptidai yöntemlere kapı aralanır.benzer bir kaç iptidai kürtaj ve korunma yöntemi için:

  - rahime ebegümeci kökü kaydırılır.
  - kadın örümcekağı veya yılankabuğu adlı bitkinin tütsüsüne oturtulur.
  - nalbantların yonttuğu katır tırnakları kurutulup dökülür, aç karnına bir çay kaşığı yenir.
  - yumurta sarısı ve çiriş unundan hamur yapılıp fitil halinde rahmin ağzına konulur.
  - ilişkiden önce rahim ağzına kirli koyun yünü, limon tuzu ile kaynatılmış pamuk konulur.
  - çocuk istemeyen aileler çocuklarına 'yeter, kafi, sonsen, nihayet, songül, netice' gibi isimler koyar.

  düşük yapma yöntemleri:
  - katranlı kayın kabuğu ateş üzerine dökülerek tütsüsünde durulur.
  - gebe kadın ağır işler görür, ağır yük taşır, yüksekten atlar.
  - gebenin karnı sıkıştırılır, rahim üzerine basılır.
  - gebe kadının rahmine tavuk teleği daldırılır.
  - pamuğa limon sıkılarak rahmin ağzına konulur.
  - kibrit başları birbirine bağlanarak rahmin ağzına konulur.
  - bir miktar kına suda eritilerek üç gün üst üste gebeye içirilir.
 • hakkında herkesin uzaktan atıp tuttuğu, ama başa gelince oldukça farklı bir hale gelen olgu.
 • bugün bir jinekologdan duydugum üzere jinekologlar kendi aralarında bu ise kazı kazan diyorlarmıs.
 • tabii ki onlem almak daha iyi korunma yontemidir.ancak bir sekilde hamile kalindiysa o cocugu dogurmayip (genelde tercih edilen duygu sömürüsü dolu tabirle) 2 aylik bir yasami "öldürmek" mi yoksa 17-18 yaşında bir insanin anne olmasi ve daha okula giderken kendi parasini bile kazanmazken dogurması, bir anlamda simdiye kadar surdurdugu hayati yokedip oldurmesi mi?
  bir yanlislik olabilir bir aksilik veya dikkatsizlik de olmus olabilir ama bunun ceremesi tum bir hayat boyunca cekilecek diye bir kural yok.ve elimizde tibbin sagladigi imkanlar da varken bunlari kullanmayip din adina ahlak adina veya cinayet diyerek reddetmek halihazirda yasamakta olan bir insanin hayatini yoketmektir bence
 • küretajın kelime anlamı kazımaktır. ama burada adı geçen kürtaj halk arasında, küçük hamileliklerde rahim içerisindeki ceninin tıbbi müdahele ile alınması kastedilmektedir. kürtaj ayrıca teşhis amaçlı da yapılabilir. yani rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmeside kürtaj olarak adlandırılır...
  kanuni olarak uygulanması yada hekimin uygulamaya zorlatılması veyahutta hekimin para kazanma amaclı olarak illegal yoıllardan uygulaması kanun dı$ıdır...olayın birde etik boyutu vardır ki;oda ayrı bir muammadır...
  maxımum 15 dakikalık bir orgazm anının semerisini cekmekde o ki$ilere kalır...olayı orospu sitisine cevirmekde manasızdır surekli sevi$ sonra kürtaj yaptır bu ne i$tah bu ne perhiz dedirten sorunsallar insanın kafasında canlanır...boktan bir mevzu..
 • başarısız doğum kontrol* yöntemleri uygulayan çiftlerden dişi ve dolayısı ile doğurmaya müsait olanının er veya geç genellikle başından geçen, çoğu kişiye kabus olan, bazılarına vız gelen, ajda pekkan'ın bugünkü beyanatına göre 6 kere geçirdiği, sevimli bir "önce hüplet sonra gümlet" (önce vakum ile embryo'yu çek, sonra aparat ile rahim duvarını kazı) aktivitesi.

  kürtaj kendi başına diğer bir çok operasyon ile kıyaslanamayacak derecede kolay ve kısa süreli olmasına rağmen, yazık ki, post-abortion dönemdeki etkileri o kadar kolay ve kısa süreli atlatılamamaktadır, herseyden once genel bir "yoksa yine mi?" paranoyası miras bırakır, eğer travmatik bir tecrübe olmuş ise daha fazlasını da eklemekten çekinmez. önceki "ameliyat olucam korkuyorum ıhı ıhı" hissi kendini kısa bir süre rahatlama molasının ardından vücudun ne kadar süreceği belli olmayan bir "hamileydik ne oldu? oynadın sen gene bir şeylerle" tepkisine ve bünyenin buna alışması aşamasına bırakır. ayda çoğu kadını 3-4 gün boyunca sevimsiz manik-depresiflere dönüştüren pms, kürtaj sonrası hormonal dengesizliğin yanında neşeli günler gibi, ayşegül: kırda bir gezinti gibi kalır.

  4 ay boyunca "katilim ben, beyinsiz bir bezelyeyi öldürdüm" diye gezmeyi kim ister? işte bu sebeple geri çekilme* bir yöntem değildir, bu sebeple "benim sperm sayım çok düşük" çıkarımı bir önlem değildir, rüyaya giren fetüslere, danseden bezelye bebeklere davetiyedir.
 • bebek istemediği halde gebe kalabilecek kadar cahil, dikkatsiz ya da sorumsuz bir genç kıza, ''katil olma, doğur çocuğunu'' demek, ondan böylesi bir sorumluluk üstlenmesini beklemek elbette anlamsızdır. henüz kendi yaşamını, kendi geleceğini kurmaya çalışan bir insanın, başka bir insana, bir bebeğe, iyi bir gelecek sağlaması çok zordur. kazalar olur, başka çaresi yoktur, yapılır. cinsel eğitim verilmemiş, kulaktan dolma bilgilerle doğum kontrolü uygulamaya çalışan bir gençlikle, kürtajı etik açıdan tartışmanın anlamsızlığı ortadadır.
 • carl sagan bir makalesinde kurtaj karsitlari ve kadinin secim hakki savunuculari arasinda bir arabuluculuk yapmak maksadiyla bir aralik belirlemistir bu da gebeligin son 3 ayi icerisinde biter. buna sebep olarak da noron baglarinin 30.haftadan sonra olusmaya baslamasini, bundan once cenin in(bakin cenin diyorum bebek demiyorum) bitkisel hayatta bir insandan farksiz oldugunu, cigerlerinin de tam anlamiyla gelismemesini gosterir. bence cok mantikli ve isabetli bir yaklasimdir, zira nice bitkisel hayata girmis zihinel anlamda yasayan kadavra olup insanlikla alakasi kalmamis kimselerin bu yasamina ailesi rizasiyla son verilebilmektedir. kurtaj yaptim bir insan oldurum diyerek hayatini kahredenler, potansiyel insan ile insan arasinda ki farki belirlemek zorundadir. belirlenmez ise "hamamci oldum milyarlarca insan katlettim/ yine dollenmeden regl oldum kaybimiz buyuk" diyerek yas tutabilirler.
 • hamileliğin sadece ilk 2 ayı içerisinde gerçekleştirilebilir. 2 ayı geçmiş hamilelikte kürtaj yaptırmak yasal yollardan engellenmiştir.
 • turkce'ye geldigi lisan olan fransizca'da,ceninin alinmasi degil de sonrasindaki temizleme i$lemini tanimlayan sozcuk.. ama (bkz: galat i me$hur)
hesabın var mı? giriş yap