• ekmek vb gibi hamurişlerinin yapımında kullanılan ve kullanmadan en az 15 dakika ılık suda çözülmesi gereken bir maya çeşididir
  • (bkz: pakmaya)
  • (bkz: spor/#7169730)
  • instant kuru maya ve aktif kuru maya olmak üzere 2 çeşidi bulunan mayadır.
  • instantını bilmemnesini bilmem de ben bunu sulandırıp kabartıp saçıma sürdüm geçen. fevgalade oldu.
    hayır işim gücüm de yok değil ama bazen böyle kadınsı işlere giriyorum. güzel oluyor saçlar parlıyor hacimleniyor falan gerçekten de.
    bu akşam da içine bir yumurta sarısı ve birazcik bal ekleyip deneyeceğim. dur bakalım dökülmez inşallah.
    sevgiler.
  • ben kuru mayayı çiçeklerimi sulamada kullanıyorum..:)) evet yanlış okumadınız... ilk önce bana da çok tuhaf gelmişti, tam olarak nasıl bulduğumu hatırlamıyorum ama birkaç ay önce youtube'de bayanların çiçeklerini maya kullanarak suladıklarını ve çiçeklerinin geliştiklerine dair videolar izlemiştim... sonra acaba “ben de kullansam ne olur ?” diye düşündüm... kendi kendime konuşmalarımda “poğaçalarda kullandığımız bir şey, ne olabilir ki ?” dedim ve biraz cesaret ederek 1,5-2 aydır da kullanıyorum...

çiçeklerimi sularken yaklaşık 1,5-2 litre suya 1 yemek kaşığı kuru maya katıp karıştırıyorum, mayalar suyun içinde eriyor ve çiçeklerimi bu şekilde suluyorum...

“çiçeklerim de herhangi bir değişiklik olup olmadığını” soracak olursanız... 'evettt'... diye yanıtlarım..:)) bu kadar kısa sürede büyüdüler, güzelleştiler, hatta iki gündür fark ettim menekşemin birinin baya tomurcuğu oluştu... sabırsızlıkla o muhteşem çiçeklerinin açmasını bekliyorum...
  • marketlerde kalmayan şey.aktarlarda ve bakkallarda pakmaya'nin kuru mayası hatta kolonya bile buldum.bu süreçte esnafın burun suyunu da çekeceğiz el mecbur.
  • sanıyorum dünyanın her yerinde an itibariyle tükenmiş olan malzeme.

az biraz sabır ve biraz un biraz su kullanarak 10 günde kendi mayanızı yapabilirsiniz annem. inanırsanız olur bence. virüs zamanında evde bakteri beslemek gibisi yok.

edit. hadi alın amme hizmeti: https://youtu.be/aytof7hvzfc
    karantina döneminde youtube maya nasıl yapılır videosu doldu ama en güzeli hala bu.
  • salgın nedeniyle marketlerde bulamadığım üründür.annem ben markette bulamayınca hala fırınlar açık git biraz ekmek hamuru al onu maya olarak kullan hatta buzluğa da atsan bir kısmını birşey olmaz demişti.mecbur kalırsam öyle deneyeceğim sanırım.
hesabın var mı? giriş yap