• amin maalouf'un son kitabıdır. her kitabının temel konusu olan, gezmeler, aşk ve yolculuk bu kitabında da yer almış.
    başlıkla alakadar (bkz: platonik aşk)
  • oyun olarak yazılmış 80 sayfalık bir kitap-cıktır.* .tavsiye; baştaki 2 sayfalık özetin okunmamasıdır,merak bırakmıyo insanda.
  • kaija saariaho imzasını taşıyan opera. librettisti amin maalouf, mezesi jaufré rudel...
  • spectral müzikalitesi peter sellars'in muhteşem rejisi ile birleşince olağanüstü olmuş eser. sahnede gerçek bir deniz yaratmak iki ayrı ülkeyi tavandan yere kadar demirden dev bir sprial olarak tasvir eden müzik ile sahne üstünün bu kadar birbiri ile örtüştüğünü görmediğim muhteşem bir operadır.
  • yan yana gelmesi fiziksel olarak zor olan aşıkların tamamına hitabeder amin amca bu librettosunda..engel bazen mesafe,bazen şartlar bazen de kişiliklerdir..ama farketmez,aslolan aşkın kendisidir..her şartta yaşayabilen nadir hislerden biridir aşk..uzaktan da olsa..
  • bir çırpıda okunup bitirilse de, hazmedilmesi o kadar kolay olmayan amin maalouf librettosu. hikayede blaye prensi jaufré rudel (aslında kendi kafasında oluşturduğu) uzaktaki sevgilisinin uğruna şiirler yazarak günlerini geçirirken bu mükemmel kadını gördüğünü söyleyen bir gezginin peşine takılarak sonu belli bir yolculuğa çıkar.
    prensin aşkı bana biraz don kişotun hikayesini*çağrıştırdı.

"aşktan yana gülmesin yüzüm
    kavuşmayacaksam o uzaktan aşka"
  • eserde uzaktan aşk bir yandan imkansız aşkı simgelerken bir yandan da tanrısal aşkı vurguluyor gibi. pek hüzünlü ve acıklı zaten. yani aşkın hayal ve düş oyunu olmasıyla kendini tanımlaması veyahut elde edilince yok olması, acıdan yitirilmesi ya da ölmesi gibi.
    tanrı da zaten böyle birşey değil mi?
  • kitap güzel. opera'lanmış hali nasıldır bilmem ama varmış.

güzelliğin on par' etmez bu bendeki aşk olmasa tadında dizeleri:

''tanrı güzelliği size vermiş kontes,
    ama başkalarının gözleri için.''
  • amin maalouf'un ilk opera metni yani librettosudur. kendisinin toplamda iki librettosu bulunmaktadır. diğeri de adriana mater'dır.
  • amin maalouf üstadın yazdığı libretto.

--- spoiler ---

bana ne yaptın, gezgin?
    suyundan hiç içmeyeceğim pınarı gösterdin,
    hiçbir zaman benim olmayacak, biliyorum,
    o uzaktaki kadın, ama ben onunum artık, sonsuza dek,
    ve bir başkası daha olmayacak yaşamımda.
    gezgin, ne yaptın bana?
    o uzak pınarın tadını duyurdun
    ama ben, hiçbir zaman, hiçbir zaman
    susuzluğumu gideremeyeceğim o pınardan
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap