• sırtın çift taraflı her iki yandan gelip altta bel omurları hizasına v şeklinde bağlanan kasıdır. kanat kası olarak bilinmekle beraber "sizde fıtık başlangıcı var" safsatasının %90 ı yine bu kas kaynaklıdır. zira adam öldüm bittim bel ağrısıyla gelmiş herife mr ı kilitlemişsin "bişeyin yokmuş kas ağrısı" desen olayın boyutu değişebilir. ama fıtık başlangıcı dersin zaten garibim illaki bir şekilde fıtık olur bu ülkede.
  • nervus thoracodorsalis'in innerve ettiği kastır.
    gördüğünüz gibi akılda tutması oldukça kolay.
    nervus thoraco----------dorsalis hangi kası innerve eder?
    musculus latissimus----dorsi.
  • ne kadar çalıştırsam da gözüme görüntüsünde bir değişiklik çarpmaması suretiyle şevkimi kıran kas grubudur.

(bkz: la havle ve latissimus dorsi)
  • kelime anlamı sırtın en geniş kası anlamına gelen ve doğal olarak sırtın en geniş kası olan sırt kası.

extansion, adduction ve medial rotation hareketleri yapabilir. polislerin gözaltına alırken kolu büküp arkada birleştirmesi bu 3 hareketin kombinasyonudur. ayrıca (ilk öğrendiğimde bana ilginç gelmişti) kişinin barfiks çekmesini sağlayan kasıdır.
  • kolun en güçlü adduktor kasıdır. barfikste insanın kendini yukarı çekerken en fazla kullandığı kastır aynı zamanda. m. trapezius pars descendes'in hiperabdüksiyonuyla da antagonist olarak çalışır doğal olarak. yani barfikste yukarı kalkarken latissimus dorsi, aşağı inerken trapezius kası çalışır.
    uyaran thoracodorsalis siniri plexus brachialis
    fasciculus posteriorundan köken alır.
  • mastektomi sonrasında, eğer rekonstrüksiyon için protezi pektoral kasınızın altına yerleştirmişlerse; "sakın sırt çalışma" "sakın ağırlık kaldırma" diyeceklerdir. dinlemeyin. latissimus dorsi ne kadar esner ve gelişirse, protezinize o kadar kolay alışacaksınız ve pektoral kasınızın gerginliği o kadar rahatlayacak.

not: işbu entry, ameliyat sonrası yeterli kas ve derisi korunabilmiş yani subkutan mastektomi geçirmişler için yalnızca bir tavsiyedir. flep yapıldıysa doktoru cidden dinleyin derim...
  • redbull gibi kanatlandirir
hesabın var mı? giriş yap