• önceden kaliteli ürünler satardı, şimdi ucuz ve kalitesiz ürünler satıyor. çünkü önceden markaydı şimdi mağazacılık yapıyor.

bununla beraber bazı noktalarda hala tek gibi. mesela 14 yaş abiye almanız gerektiğinde lc waikiki'de çok fazla seçenek oluyor. diğer markalarda zaten ergen kıyafeti bulmak zor, bulsak da spor oluyor falan filan.

birde bedenlerde uzun ve kısa gibi seçenekler var ki bu özellik inanılmaz faydalı bir şey.
  • cemaat waikiki...
  • biz fakirler için ucuz yollu oduncu gömleği sunan marka.

yoksa diğer ürünleri yersiz pahalı.
  • türk malı olduğunu öğrendiğimde dumur olduğum firma.
  • ben bu firmaya büyük hayranlık duyuyorum. kalitesini ve ürünlerini beğenmiyorum baştan belirteyim. ülkemizde bir gelir dağılımı adaletsizliği gerçeği var. alım gücü düşük olan büyük çoğunluk kaliteli olarak kabul edilen markalardan tüketim yapacak güce sahip değil. bu kesim ya pazardan giyiniyor ya da ucuz markaları tercih ediyorlar. ticaretin temeli eğer bir yerde talep varsa eninde sonunda orada arz da ortaya çıkar. lc waikiki üretimini türkiyede yapan ve vizyon olarak uluslar arası pazarda söz sahibi olmaya çalışan bir firma. ucuz fason üretim ve çin mallarının kolayca kompanse edebileceği bu pazarda son on senede büyük bir gelişme sağlayarak büyük oranda boşluğu doldurmuş durumda. ulaşmış olduğu mağaza sayısı (lcw mağazası olmayan şehir tahminime göre yoktur) ve beğenseniz de beğenmeseniz de geniş ürün portfoyu ile büyük gelişme kaydeden ve sektörde söz sahibi konuma gelen önemli bir değer. biraz araştırma yaptım ve şu verilere ulaştım, bilgiler lcw'nın kendi sitesinden alıntıdır:

- capital dergisi tarafından 2013 yılı verileri dikkate alınarak hazırlanan ve capital 500 şirketlerini kapsayan “kadın dostu şirketleri” araştırma sonuçlarına göre türkiye’de yönetimde kadına en çok şans veren şirketlerde lc waikiki 1.sırada yer aldı.

- capital dergisi tarafından 2013 yılı verileri dikkate alınarak hazırlanan ve capital 500 şirketlerini kapsayan “kadın dostu şirketleri” araştırma sonuçlarına göre türkiye’de en çok kadın çalışana sahip şirketlerde ise lc waikiki 5.sırada yer aldı.

- the boston consulting group tarafından yapılan “yerel dinamolar - gelişmekte olan pazarlarda yerel oyuncular nasıl kazanıyor?” araştırmasında küresel devleri geride bırakarak ilk 50’ye giren 3 türk şirketinden biri oldu.

- marketing türkiye’nin dorinsight’a yaptırdığı araştırmaya göre, türkiye’nin dünyaya kazandırdığı ilk 11 markadan biri lc waikiki!

- 2013 verilerine göre hazırlanan capital 500 sıralamasında türkiye’nin en çok kazanan 8. şirketi lc waikiki.

- 2013 verilerine göre hazırlanan capital 500 sıralamasında bim ve migros' tan sonra lc waikiki 3. sırada yer aldı.

- 2013 verilerine göre hazırlanan capital 500’de en fazla çalışanı olan ilk 25 şirket içinde
    lc waikiki 3. sırada yer aldı. (istihdama katsı gerçekten büyük)

- 2013 verilerine göre hazırlanan capital 500 sıralamasında türkiye’nin en büyük 32. şirketi lc waikiki.

- lc waikiki türkiye kurumlar vergisi sıralamasında 19. sırada. (çatır çatır vergisini vermiş.)

şirketin 2012 cirosu veriye göre 3.5 milyar liradır.

şirketin vizyonu is daha fazla dikkatimi çekti. 2023 ( şu rakama gıcık oluyorum) hedefleri yurt içinde 500 yurt dışında 1000 mağaza açmak. yatırımları iç kaynaklardan karşılayarak sağlam adımlarla ilerliyorlar. asıl önemli nkta da kendilerine hedef olarak afrika ve asyayı seçmiş olmaları. yani anlayacağınız realist ve bilinçli bir yönetim var arka planda. özellikle bu açıklama çok hoşuma gitti:

lc waikiki yönetim kurulu başkanı vahap küçük bu konuda şu bilgiyi verdi: “bir pazara perakende sektörü şekillenirken girince oyun kurucu oluyorsunuz. örneğin 4-5 yıl sonra çin ve hindistan’a girmek çok zor olacak. biz 2015’te afrika’ya, 2016’da ise çin’e girmeyi planlıyoruz. avrupa ise doymuş bir pazar. nam olsun diye paris’te, londra’da mağaza açacak paramız yok!”

sonuç olarak ürün kalitesini bilemem ama vizyon ve yönetim olarak çok kaliteli bir türk firması lcw. bakıldığı zaman gelir düzeyi düşük kesim tarafından sevilen ve tercih edilen bir markaı. 10 liraya aldığınız bir gömlekten 100 liraya aldığınız gömleğin kalitesini beklemek abestir. fiyat-fayda verisine bakıldığında efektif bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. karalamadan ve küçük görmeden önce hedef kitle, fiyat-kalite verisine iyi bakmalıyız. lcw gibi yerli firmalar olmazsa aynı 10 liralık gömleği 15 liraya satan yabancı bir kuruluşun ağız kokusunu çekeriz. unutulmamalıdır ki, yerli markalar yaratmak küresel pazarda söz sahibi olmanın birinci şartıdır.

ekleme: 73 ilde mağazası bulunuyormuş. üretiminin %60'ını türkiye'de gerçekleştiriyormuş. örme gruplarının tamamının üretimi ise türkiye'de yapılıyormuş. bilgilendirme için lahavleye teşekkürler.
  • henüz fransız firmasıyken aldıgım ve makasla kesmediğim sürece yıpranmayan bir adet teenage shirt'üm var. şimdilerde o havası yok. genelde mağazaları çok kalabalık oluyor.
  • "eaa fransız markasıyken süperdi, makasla anca kesiliyordu. şimdilerde silgi bezi gibi oldu"cuları da bitmedi gitti. fransız markasıyken bir gömlek alabildiğin fiyata şimdi 3-4 gömlek veriyor adam sana. ne bekliyordun, torunlarına miras bırakmayı mı ?.

bu alet fransız markasıyken, 90'ların ilk yarısında bunu ancak zengin çocukları alabilirdi. bakırköydeki mağazasının önünden geçerken ağzımız sulanırdı. şimdi adamlar çarşamba pazarından ucuza mal satıyor.

fiyat/performans oranı nedir, neye yarar bilmeyen adam gelip ucuzluğu pahalılığı hakkında yorum yapmasın. "modellerini beğenmiyorum" de, "mağaza tasarımları bok gibi" de, "çalışanları kaba ve görgüsüz" de. ne dersen de. ama "ucuz satıyorlar, varoşlara hitab ediyorlar. eskiden böylemiydiler" deme, 39.90 tl'ye aldığım lcw ayakkabımla ağzının üstüne pıt pıt diye vururum bak. entel ekşici seni.
  • kıçı kırık bebek badilerini 25-30 tlden aşağı satmayan pek çok bebek çocuk markasına alternatif markadır. sürekli büyüyen, giydiğini eskitemeden giyemez hale gelen bebek kısmısına kıyafet dayandıramayan ebeveyn markasıdır. armani jr da el kadar montta 1400 tl etiketi gördü bu gözler efendiler siz neyden bahsediyosunuz! yetişkinler için olanını bilemem ama şahsen 0-6 yaş için kurtarıcıdır kendisi. kızlar için bilemicem ama erkek çocuklar için çok da şık kıyafetleri olabiliyor...
  • 9 yıllık bankacılık deneyimime göre konuşuyorum... türkiye'nin en başarılı firmasıdır.
  • sezonunda 20-25 liraya sattıkları tişörtlerin fiyatını sezon sonunda 7-8 lira gibi bir rakamla tüketiciye sunan firma. iki ay önce 50 lira verip 6 tane tişört aldım. daha ne ister bir insan?

severek giyiyoruz...
hesabın var mı? giriş yap