şükela:  tümü | bugün
 • cognitive dissonance, ya da türkçe adıyla bilişsel uyumsuzluk kuramının kurucusu kişilik.

  (bkz: ukteydim doldum)
 • social comparison ya da türkçe adıyla sosyal karşılaştırma kuramının da kurucusu olan sosyal psikolog.
 • bilişsel çelişki kuramında yaptığı çalışmalarla hem sosyoloji hemde iletişim alanında öncü olmuş olan kişi.
  (bkz: http://www.onurcoban.com/…lissel-celiski-kuram.html)
  (bkz: bilişsel çelişki)
 • stanford university ve massachusetts institute of technology gibi bilimin zirvesindeki nadide yerlerde çalışmış büyük bir psikolog. şu sözüyle şartlanmış mantığı çok güzel bir şekilde özetlemiştir:

  "a man with a conviction is a hard man to change. tell him you disagree and he turns away. show him facts or figures and he questions your sources. appeal to logic and he fails to see your point."
 • bilişsel uyumsuzluk ile ilgili şu cümleleri aklımda kalan psikolog
  "bir kişi uyumsuzluğu oluşturan bir veya birden fazla inancı, fikri veya davranışı değiştirmeye çalışabilir.bu kişi mevcut uyumluluğu arttıracak yeni bilgi veya inanç edinmeye ve böylece toplam uyumsuzluğu azaltmaya, uyumsuz bir ilişkideki bu bilişlerin önemini unutmaya veya azaltmaya uğraşır."
 • festinger üzerinden erdoğan seçmenini okumak.

  leo festinger, özellikle 1950’li yıllarda epeyce ses getirmiş, amerikalı bir sosyal psikolog.

  literatüre en önemli katkısı ise bilişsel uyumsuzluk kuramı.

  festinger’e göre bir grup içerisindeki bireyler, o grubun sistemindeki inanışlarla gerçeklik uyuşmadığında, gerçekliğin alternatif bir yorumlamasını yaparak, gerçeğe uymayan inanışı değil inanışa uymayan gerçekliği değiştirmenin peşine düşerler.

  başlangıçtaki inanışın dışarıdan yanlışlanması, ona olan inancı düşürmek yerine pekiştirir; zira insanlar iki farklı veri arasındaki uyuşmazlığın yaratacağı huzursuzluktan kaçmaya çalışırlar.

  tabii bu tip bir eğilimin, özellikle katı inanç sistemlerine bağlı küçük gruplarda daha çok gözlemlenebildiği malum. zaten, festinger’in kuramına da en çok tarikatlarla ilgili literatürde rastlıyoruz.

  akp, özellikle gezi’den itibaren, kendisini tamamen kişi kültü ve çıkar örgütlenmeleri üzerinden var eden bir yapı.

  iç parti üyelerinin, kişi kültü etrafında bina edilen ve erdoğan’ın her daim haklı olduğu dışında bir öğretisi olmayan yeni anlatıya uymama gibi bir lüksleri yok, hayatları buna bağlı zira, rejim değişikliği yalnızca muslukların kapanmasına yol açmaz, haysiyetli su faturaları da kesilebilir.

  geriye kalanlar ise, yıllardır bilişsel uyumsuzluğu bertaraf etme çabası içerisinde, a haber ve türevlerinin pompaladığı alternatif gerçeklerle zihin dünyalarını güncellemeye çalışıyorlar.

  https://www.diken.com.tr/…denizin-kumunda-yuzenler/
hesabın var mı? giriş yap