şükela:  tümü | bugün
 • ne yazık ki son hırıltılı nefesini vererek aramızdan ayrılmış büyük efsane.

  kendisinden 1 yıl sonra doğan elvis presley, 1977'de genç yaşta öldü, elvis'in gitaristi scotty moore bu sene öldü, keza ilk albümünü cohen'le aynı yıl çıkaran* david bowie de bu yıl öldü. geçen ay çıkan röportajında; "tamamlanmamış şarkılarım için endişeliyim, aslında bu şarkıları bitirecek zamanımın kaldığını pek de sanmıyorum. kim bilir? ama ölüme hazırlıklıyım, umarım çok rahatsız değildir, benim için önemli olan bu." demişti. maalesef haklı çıktı.

  umarım ölüm rahatsız değildir.
 • bugün oğlumun doğum günü.
  daha doğmadan, karnımdayken cohen dinlemeye başlamıştı* cohen çalınca karnımda dönüp durmaya başlardı hep.
  doğduktan sonra da hep sevdi cohen'in sesini ve şarkılarını. dili döndüğünce eşlik etti. ne tesadüftür ki doğum gününde öldü cohen.

  hayat böyle, doğanlar, büyüyenler, yaşlananlar, ölenler. mühim olan hayatın tadını çıkararak, tam içinde var olarak, duygularımızla yaşamak. leonard cohen, bunu başarmış olduğunu müziğinde hissettiğimiz ve bizim de yapmamıza büyük katkıları olan bir ozandı.

  hep iyiler gidiyor romantizmine kapılmayacağım. hepimiz gideceğiz bir gün. keza aşkın* ve ölümün devası yoktur. bize böyle güzellikler bırakıp gittiği için teşekkür etmekten başka bir şey gelmiyor elden. toprağı bol olsun.
 • bu adam gibi ses tonum olsa, telefon rehberini acip rastgele bekar kadinlara telefon etmekten beni ne alikoyardi bilemiyorum.
 • lise sonda annem odamda sigara içerken yakalamış ve azarlamak için kapıda dikilerek çalan şarkının bitmesini beklemişti. o şarkının sahibidir bu adam. ne çaldığını şuan hatırlamıyorum ama yıllar sonra annemle bu anımızı andığımızda; ''adam öyle güzel söylüyor, sen de öyle güzel içiyordun ki, bitene kadar bozmak istemedim'' demişti.

  bir yol sonra edit: büyük ihtimal gypsy's wife' dı şarkı, dinlerken anımsadım.

  edit2: bütün o güzel şarkılar için minnettarız. yıllar sonra şimdi, tıpkı ilk gençlik yıllarımda olduğu gibi şarkılarında sigara tüttürüyorum.
 • ... röportaj:

  - öldükten sonra nasıl bir dünya istersiniz?
  - ölümden sonra yaşam mı? umarım öyle bir şey yoktur.
 • 82 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

  2016 baştan sona ne iğrenç bir sene oldu be?!
 • onu dinlerken şair hissederdik kendimizi,
  yakışıklı hissederdik.
  klas hissederdik sanki şarkıların ortağı gibi.
  dünyanın en güzel kadınlarına aşık olmuş ve terk edilmiştik.
  sadece bize ait bir çizgimiz olurdu onu dinlerken
  hep görkemli kaybedenlerdendik
  bir boka yaramayan romantik sahtekarlardık ama hiç önemsemedik
  yağmur yağardı onu dinlerken
  ve ölüm haberi geldiğinde de yağmur yağıyordu...

  "hiçbir zaman yeterince sarhoş, yeterince fakir, yeterince zengin olamadık"
 • aşık olduğun kadınla, sessiz bir evde, gün batarken, bi' kadeh şarap eşliğinde ilk ihtiyaç duyulan kişi değildir. mümkünse uzak dursun ne işi var amınakoyım yanımızda tövbe ya!
 • insandan bas gitar sesi çıkar mı sorusuna verilebilecek en güzel cevap
 • az ışıklı, az eşyalı, sıcak bir odada sabaha kadar uyuyan birini izleyip sabaha karşı gitmek gibi, bu adamın şarkılarını dinlemek.

  geçen sene, bir gazetedeki "20 soruda siz" temalı bir testte, "nasıl ölmek istersiniz" sorusuna, adını hatırlayamadığım bir adam "leonard cohen dinleyerek..." cevabını vermişti. evet demiştim kendi kendime; leonard cohen tam olarak öyle bir şey galiba.