• "doğadan nemalanarak film yapacaksın, hem de doğayı katledeceksin" temalı film.

henüz filmin ortalarına gelmeme rağmen bakın neler oldu:

--- spoiler ---

-karıncaları bir güzel spreyleyip öldürdüler. oysa o sprey ayaklarımıza sıkmak için değil mi annem, çıkmasınlar diye.
    -bira şişesini denize atıp, ateş ederek kırdılar
    -buldukları oyuncak bebeği denize attılar
    -bozuk tavuk mu var, hoop doğaya, nasılsa organik
    -deli gibi zengin arkadaşlar ama aç kalmamak için ördek avladılar
    -denizde ne olduğunu anlamadıkları şeyi ateş edip öldürmeye çalıştılar, sahilde ölü bulunan ayı balığı'nın annesi olduğu anlaşıldı
    -arabayla sahilde gezerken yengeçin birini çotaaaak diye ezdiler.

edit: o köpeği arabada bırakmayacaktın nankör herif!

--- spoiler ---

hayır da, bunları tek tek yakın plan çekmenin alemi neydi? vay arkadaş ben görmedim böyle film...
  • --- spoiler ---

kadın arabayla kaçarken cama çarpan şeyler camı çeşitli yerlerden çatlatıyordu. oysa kadın öldükten sonra adam arabayı kullanmaya başlayınca cam birden hasarsız yepisyeni bir cam oldu...

--- spoiler ---
  • james caviezel ve claudia karvan'ın oynadığı, stephen king romanı uyarlamaları tadında bir film. ciddi bir şekilde zaman ayırıp izlemek gerekir mi bilemiyorum. çerez gibi. çok germiyor insanı. arada ceset görüntüleri, örümcekler, öldükten sonra hareket eden deniz aslanları falan var. bir de belgesel tadında görüntüler mevcut evet.

edit: filmin 3-5 yerinde lyre bird sesi duyuyorsunuz.
  • 1978 yılı mahsulü colin eggleston tarafından yönetilmiş olan avustralya yapımı film. senaryo ise everett de roche ’a ait.

doğa ana'nın kendisine acımasızca zarar veren insanoğlunu suçlu bularak, aynı şekilde kısasa kısas cevap verdiği, farklı bir intikam hikayesini konu eden long weekend, birbirinin klonu gibi duran korku filmlerinden boğulanlar için temiz hava işlevi gören bir seçim olacaktır.

long weekend, 1978 paris film festivali’nde jüri özel ödülü, 1978 sitges film festivali’nde en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve uluslararası sinema yazarları ödülü ve 1979 avoriaz fantastik film festivali’nde antennae ii ödülü gibi prestijli ödüllerin sahibi oldu.

long weekend’in jamie blanks tarafından yönetilmiş olan, 2008 tarihli bir yeniden yapımı (remake) da var.

dahası için...
  • james caviezel ve claudia karvan'ın berbat oyunculukları ile daha da çekilmez hale getirdiği, izleyecek hiç başka film kalmasa bile uzak durulması gereken absürt ötesi film.
  • '78 yapımlı orjini için konuşmak gerekirse, tamamen kürtaj karşıtı bir film olduğunu ve bu nedenle o kadar bol ödül aldığını rahatça söyleyebileceğim filmdir.
    ---bira spoiler--
    filmde enteresan ve bize pek de söylenmeyen ksıımları olan lakin filmin temelini oluşturan bir evli çiftimizin hikayesi anlatılır. filmin bir yerinde, kürtaj mevzusu ve çocuk sahibi olmak için frida ve mark isimleri ki o kişiler görünmez filmde, girer işin içine. yani peter ve marcia çifti, çocuk sahibi olmak için böyle bir swinger macera mı yaşamıştır, nedir, bilemiyoruz. peter ve marcia da sonraları bu durumu kendine yediremediği için kürtaj mı olmuştur? marcia tüm bunların peter zorlaması ile olduğu için acayip bir şekilde onu mu suçlamaktadır? bu travma ile cinsellikten iyice soğumuş ve kopmuş mudur? işte bu soruların bir kısım cevapları alttan alta verilirken bizlere, bir kısmı ise cevaplanmaz. ve çiftimiz, peter'ın eşi ile arasındaki ilişkiyi tekrar yeşertmek için bir haftasonu kampı fikri ile çıkar yola.
    kamp sırasında çiftin başına gelen bir takım gariplikler, özellikle bu kürtaj mevzusundan sonra biraz biraz sertleşmeye, tuhaflaşmaya başlar. belli, neden budur yani. kamp yaptıkları kıyıdaki denizde görülen karanlık, sanki kürtajla alınan bebeği imler. zira ne oldudğu belli olmayan o karartı öldürüldüğünde bile, önce kıyıya vurur, sonra da inek balığı olduğu fark edilen arkadaşın ölü bedeni, teey kamp alanına kadar gelir peşlerinden. bebek, peşlerini bırakmaz yani çiftimizin. ve kartal yumurtası, onun fırlatılıp atılması.. ardından gelen doğanın saldırısı falan gibi hayalimsi hadiseler tamamen, filmin asıl söylediği, kürtajın doğal olmadığı, üstüne kuruyor anlatısını. yani aslında doğa, çiftimizin etrafı, çevreyi falan kirlettiği, öyle plastik paketleri, boş benzin kovalarını falan etrafa atmasıyla değil, kürtaj hikayesi üzerinden intikam alıyor çiftimizden. olayı sadece bu yani filmimizin.
    --spoiler sonu--
    peki ben niye üstüne bu kadar yazdım bu yıllar yıllar öncesi filmin?
    geçenlerde izlemiştim. öyle biraz gevezelik edeyim gece gece dedim. o kadar. özellikle '70'lerde feminist hareketin zirve yaptığıı, özgür cinsellik, kadınların özgürlükleri gibi giden toplumsal hareketlenmeye karşı duran, son derece muhafazakar bir film aslında. kürtajla bebeklerini aldıran, sadece yaşlı köpekleri cricket ile baş başa kalan mutsuz bir çiftin, kürtaj kararı sonrası bir bedel ödeme hikayesi altı üstü..
  • 2021 romantik komedi filmi demişler de bence romantik bilim kurgu denebilir. evet yeni bir dal getirdim. her neyse kısaca özetlersem baş kahramanlarımızdan erkek olanı zor bir dönemden geçerken bir kadınla tanışıyor ve hikaye başlıyor. kadının ne kimliği ne telefonu olmamasına rağmen bir o kadar da yüklü parayı çantasında gezdirince kahramanımız işkilleniyor sen hayırdır diyerek. ki haklı bende dedim izlerken. meğer bizim hanım kız gelecekten gelmiş. sonra kendilerince komik romantik dakikalar filan geçiriyorlar. olaylar olaylar.. spoiler vermeyeyim pek. bilmiyorum ben izlerken yüzümde gülümseme oluşmadı açıkçası. benim filme puanım 4,6/10. iyi seyirler..
  • avustralya'da (ve belki baska ingilizce konusan ulkelerde..) basina ya da sonuna (bayram seyran gibi nedenlerle) bir gun eklenmis haftasonu tatillerine verilen isim.
  • --- spoiler ---
    klasik filmler gibi mutlu sonla bitmeyen filmdir.ilk önce kadın sonra herif ölür film böylece biter gizemli bir son çünkü cevaplanması gereken çok olay cevapsız kaldı ama olsun oturdum izledim gerildim güzel vakit geçirdim..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap