şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kizildere)
 • adı mahir olan bir arkadaşımın, hayatını anlatan kitabı okuduktan sonra adıma layık bir insan değilim diye bunalıma girmesine sebep olmuş bir hayat sürmüş kişi.
 • öldüğünde cebinde sylvie vartanın imzalı resmi varmış.
  yurttan(ankara) arkadaşı olan murat karayalçın,ertuğrul özkök e anlatmış.
  yüzüne bakılmaya korkulan birinin cebinde bulunan şey onları çok şaşırtmış.
 • leninist parti örgütlenmesine odaklanan, özellikle 60'ların sonu chp'sine ve aren oportünizmine zamanında deli gibi ayar veren insan. ödev konum..
 • deniz'in daha gerillasi, huseyin'in daha okumus/yazmis'idir. hayatini okumak hayati okumaktir; adina bir dolu siir yazilmis, ustune bir dolu kitap derlenmistir. olduruldukleri eylemi deniz'i, yusuf'u ve huseyin'i ipten almak icin duzenlemislerdi dava arkadaslariyla birlikte; kaldiklari koyun muhtarinin gambazlamasi neticesinde yakalanmislar, teslim olmamalari uzerine askerlerin rehineleri de oldurmek pahasina giristikleri toplu tufekli yaylim atesinde bir kisi haric saklandiklari evdeki herkes olmustu (bkz: ertugrul kurkcu). mahir cayan askerlere taleplerini iletirken baslayan bu ateste ilk dusendi, ama aslinda dusmedi.
 • yigit devrimci, mert ınsan. hataları ve sevaplarıyla turkıye devrımcı hareketının en onemlı ısımlerındendır. ikinci milli kurtulus savasının en namuslu savascılarındandır, kalbımızde ruhumuzda, bılıncımızde yasamaktadır.
 • bir ara cezaevinden tünel kazarak firar etmiş bir grup arkadaşıyla.ama sonra yakalanmış.kendisine sormuşlar kazıdan çıkan toprağı ne yaptınız diye..verdiği cevap kendisine karşı büyük bir sempati beslememin müsebbidir:

  "topraksız köylüye dağıttık"

  `edit:` sevgikusunkanadinda somut maddi verilerle geldi. bu söz hiç söylenmemiş de olabilir. buradan da paylaşayım.

  "hocam merhabalar. meselede bir maddi hata var, görünce mesaj atıp söyleyeyim istedim. mahir arkadaşlarıyla birlikte hapishaneden kaçtıktan sonra bir daha yakalanmadı, sorguya çekilmedi, hapsedilmedi. ünye'deki üste askerlerin kaçırılması ve en sonunda da kızıldere katliamı yaşandı. o yüzden rivayetin de rivayeti olmuş bu hikaye :)) selamlar."
 • kızıldere'de devlet taradından yapılan ve amacı oradan canlı çıkmaması olan -rehineler de roketlerle öldürülmüştür- operasyonun adına düzenlendiği kişi.
hesabın var mı? giriş yap