• 08.00 - 21.00 çalışıp asgari ücret aldıkları için olabilir.
  • bir tane tanidigim var. asgari ucretle haftanin 5 gunu 9 saat, bir gunu 16 saat calisiyor ve haftada sadece bir gun izni var o da kesinlikle haftasonu degil. evde iki kucuk cocugu var, onlarin odevleri var, ev isleri var, o var bu var... kisacasi gulumsemeye gucu yok, enerjisi yok.
    ekleme: 16 saat calistigi gunlerde dahi ne yemek ne su veriyorlar. marketten indirimli alisveris ya da kupon vs haklari da yok. ustune yilin bazi donemlerinde bu 16 saat calisma haftanin 2 ya da 3 gunune kadar bile cikabiliyor.
  • benim hanım türkiye'ye ilk geldiğinde şaşırmıştı. çünkü türkçe merhaba/iyi akşamlar falan diyor ama cevap yok, bütün market mutsuz. alışkın değil tabi.

ben de fransa'ya yerleşince "ya bunların hepsi nasıl mutlu lan" demiştim. sonra bir gün bir arkadaşa iş bakarken carrefour iş ilanına denk geldim. özet geçiyorum;
    - çalışma saati klasik 35'tir diye düşünüyorum.
    -asgari ücretten başlayıp yükselen maaş
    -1 senelik çalışma sonrası senede 13.5 maaş
    -yıl sonu bonusu
    -tatil desteği (çalışma yılı arttıkça ekstra)
    -5 hafta tatil (çalışma yılı arttıkça ekstra)
    -tatil günleri çalışınca çalışan saatin 1.5 katı almak
    -kâr payı (hedefler tutarsa) + katılım payı (bu nasıl çevriliyor tam bilemedim)
    -özel sağlık ve hayat sigortası
    -carrefour'dan yapılan alışverişlerde yüzde 10 indirim.
    daha ölüm, doğum, evlilik vs izinlerini yazmadım. fransızcası olan buradan bakar çok merak ederse;
    https://www.google.com/…ovvaw2vdur2tkitz4ww_6j9wbd_

kısacası mutlu olma sebepleri belli.
    aynı şekilde türkiye'de de mutsuz olma sebepleri belli. üniversite mezunu köle çoğu, üzülerek söylüyorum. hakları yok, haklarını savunma imkanları yok, mobbing var, para yok, çalışma saati limitsiz vs.

gene fransa diye konuşuyorum da işte birinin mutlu birinin mutsuz olma sebebi neden diye açıklamak istedim.
  • artık kasiyerler sadece kasiyer değildir.

depo, sevkiyat teslimi, ürünleri yerleştirme, haftada 2 kere gece çalışması, etiket basma,kesme ve yerleştirme... bunlar sadece yüzde 50'lik kısmı. sadece kasiyerlik olan bir iş kolu varsa söylesinler ben çalışırım.
  • oğlum herkesin sizin gibi siki taşağına denk hayatı yok amk! sokakta yürürken insanların yüzüne bakıyor musun sen hiç! okul yaşını geçmiş insanların hiç birisinin yüzünde bırak tebessümü, anlamlı bir ifade bile yok! herkes donuk bir ifadeyle geziyor ortalıkta!
  • uzun saatler çalışıp asgari ücret alan ve de gün içinde binbir çeşit mal ile uğraşan insanların çok da güleryüzlü kalabilmeleri mümkün değildir.
    eğer güleryüz almak istiyorsanız onlara enerji gelmesi için siz güleryüzlü bir şekilde halini hatrını sorun.
  • adamı günde 12 saat çalıştırıp asgari ücret ver memuru haftada 3 gün çalıştır 45 bin ver sonra güler yüz bekle,

bu market çalışanları olmasaydı covid döneminde aç köpek gibi sağa sola saldıracaktınız

(bkz: #160760210)
  • migros, carefour, macro gibi yerler hariç normaldir. 2 sigara 1 ekmek aldın diye tezgah arkasında sakso mu çekecekti? al ne alacaksan siktir git. adam/kadın alıyor 18-19 bin lira para, yeri geliyor reyonları diziyor, yeri geliyor tırdan mal indiriyor, yeri geliyor skt geçmiş ürünleri müşteriye çakmak zorunda bırakılıyor, eksiği, açığı cebinden tamamlıyor. güler yüz mü kalır insanda?
  • gittiğim her markette selamlaşırım, kültürümüzde selam veren insana surat asılmaz, ben de şimdiye kadar asık yüz görmedim diyebilirim.
    tam tersine esnaftan selam vermeme rağmen suratsızlık gördüğüm çok oldu, bu yüzden mecbur kalmadıkça esnaftan alışveriş etmiyorum.

sebebi yorgunluk, mutsuzluk olsa maaşlı çalışanların esnafa göre daha suratsız olması gerekirdi, sanırım esnaf bir şekilde farklı dünya görüşüne sahip olduğumu fark ediyor.
  • marketlerin haftada 1 gün izinle, 1 gün sabahçı, 1 gün akşamcı, haftada en az 1 gün de sabah 9'dan akşam 10:30'a kadar insan çalıştırdığı, yeterli para ödemediği ortamda yüzün gülmesini bekleyen müşterinin zaten aklında sorun vardır ki bu yüzün gülmeme sebeplerinin en tepesinde arızalı, manyak müşteri çokluğu da yatmaktadır. akşam 22:30'da çık, 23'te eve var, ertesi gün 8'de kalk hazırlan, haftanın en az 3 günü bu kaos içinde, stres, yorgunluk içinde çalış ne için ulan? ben bütün hafta aynı program çalışmak istiyorum dersen herkes aynı şekilde beğenmiyorsan çav diyorlar oçlar, özellikle o üç harfli oçlar.
    market çalışanları eylem yapmıyor, birlik olamıyor, hayvan gibi insani olmayan koşullarda bakkal gibi türeyen yerlerde emek sömürüsüne maruz kalıyorlar. market konusunda mağazaların şuanki büyüklüklerinin üzerinde bir metrekare sınırı konması, belli büyüklükte çalışan sınırı konması şarttır, şuanki düzende firmalar 1 kişi gelmeyince öbür kişiyi saatini ve mesai parasını geri vermeksizin tam gün çalıştırmaktadır, bu eziyet yeni kişi alınana kadar veya hasta personel gelene dek devam etmekte, bu emek sömurüsüne göz yumanların allah belasını versin. iş plan programına kimse uymamakta, tam bir pislik dönmekte aynı tablo başka ülkelerde olsa tüm market personelleri birleşir memleketi sallardı.

dip not: bunlar gerçeklerdir, ben kısa süreli çalıştım fazlasıyla hepsini yaşadım. markette şu rezil şartlarda o paraya çalışacağına otur evinde aç kal daha kârlısın.
hesabın var mı? giriş yap