• günümüzde mekanik bilimi 4 ayrı uğraş sahasında ayrı irdelenir. yani mekanik yasaları parçacığın büyüklüğüne ve hızına göre farklılık gösterirer. bunlar öncüleriyle birlikte aşağıda kategorize edilmiştir:

1) büyük boyutlar ve düşük hızlar için: klasik mekanik (newton)

2) büyük boyutlar ve çok yüksek hızlar* için: göreli mekanik (albert einstein)

3) küçük(atomik) boyutlar ve çok yüksek hızlar için: kuantum mekaniği (schrödinger, heisenberg, niels bohr)

4) çok çok küçük boyutlar ve çok yüksek hızlar için: kuantum alan teorisi (dirac, pauli, schwinger, richard feynman)

edit: mekaniği sadece makine ile özdeşleştiren canlara selam ederim..
  • önceden belirlenmi$ bir amaca veya amaçsızlığa hizmet eden düzeneğin davranı$ veya davranmayı$ biçimidir,en çok insan adındaki pilli larvada görülür..
  • önce erhan ballıeker ve bugün cem ceyhan ile ahmet akyüz'ün bünyesinden ayrıldığı grup. umarım bu eleman değişiklikleri müziklerini etkilemez. yeni kadro ise şöyle:

vokal&bas gitar : caner öner
    davul : çağrı halaçoğlu
    gitar : erdem karaman
    gitar/geri vokal : yetkin taşkın
  • kopyalamayı, esinlenmeyi felan siktir edin. müzik yaratmak zordur. esinlenmek uygun miktardaysa güzeldir. bir riff, bir geçiş, bir intro başka bir şarkıdakine benzeyebilir. bunda ne var ki. dediğim olayı müzik aleti çalan arkadaşlar daha iyi anlayacaklardır.

adamlar tehlikeli. beni ateşleyen bir türk grubu var daha ne isterim ki. yeni ekip kurulmuş yeni öğrendim. bu yeni ekibin albümünü de deneyimlemek lazım. muhtemelen üzerinde çalışıyorlardır zaten.
  • neden metallica'ya benzetildiğini anlayamadığım en kral türk thrash metal müzik grubuydu.

metallica, thrash metal'in öncüsü olduğu için olabilir mi acaba sayın çok bilmişler?

vahşi ve eski ve diktatör şarkıları favorimdir.

dinleyin, dinlettirin. ve bu böyle devam etsin. esinlenin. sonra size de metallica yada mekanik özentisi desinler. allah aşkına thrash metal yapan adamlar kime özensin, cengiz kurtoğlu'na mı?

editcik: imlâ.
  • mekanik kuvvetlerin altinda , objelerin denge ve hareket şartlarini inceleyen bir bilimdir. üçe ayrilir bu mekanik ;
    -rijid cisimler mekanigi**
    -deformasyon mekanigi*
    -akiskanlar mekanigi**
  • "evet, mekanik tabii değildir, sun'idir; insan elinden çıkmadır ama mekanik ile insan arasında insaflı, hatta insânî diyebileceğimiz bir ilişkiden söz edebiliriz; mekanik bir düzeneğin sınırları vardır çünkü kolaylıkla anlaşılabilecek fizik kurallarına göre işlerler. mekanik olan, maddenin sınırlarına ve imkânlarına itaat eder; en cüretkâr davrandığı anlarda bile durakladığı hudutlar vardır.
    ...
    "mekaniği seviyorum çünkü onlar bana insanların üretken olabildiği zamanları hatırlatıyorlar; bilgi yoğun teknolojilerin işsiz bıraktığı ara kuşaklar ne demek istediğimi anlayacaklardır. istimin imparatorluğu dağıldı, buhar sultanlığı yerle bir oldu. 20. yüzyılın ağır sanayi modeli can çekişiyor; üretim süreçleri karmaşık hale geldikçe yabancılaşma derinleşiyor. sıradan insanın emeği, sömürülmeyecek derecede değersizleşmekte.
    "eşyanın tabiatından uzaklaştıkça başkalarına bağımlılığımız artıyor; nostaljiden arta kalan acı telvenin falında görünen mânâ hayırlı değil."

üstadın * insan-eşya ilişkilerine mekanik bir bakışı için byrnz: http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=19481
  • yıldız teknik üniversitesi fen bilimleri enstitüsü'nde açılan inşaat mühendisliğine bağlı yüksek lisans ve doktora programlardan biri. vaktim olduğunda detaylıca yazmayı planlıyorum lakin ilgili programı bahar yarıyılı başvuruları başlamış, ola ki düşünen vardır, ola ki sözlüğe bakar diye not düşmek istiyorum: aklından zorun yoksa gelme. akademik kariyer düşünmüyorsan, ki düşünme bence zaten, gelme. bir çok dersi gerçekten çok zor, pratik hiçbir faydası olmayan tonlarca ispatın ve kavramın arasında yaşam sevincini kaybediyorsun. gerçekten büyük ideallerin yoksa git daha sakin bir şey oku.
  • şahsi fikrimce kulvarlarında şu sıralarda piyasada aktif olan tüm grupların üzerinde, zirvede olan bir gruptur. tarz sevilir ya da sevilmez ama mekanik izlendikten sonra vücutta patlayan alev ve enerji uzun süre hissedilir. dört tane virtüöz kıvamında müzisyen, şahane müzik, şahane performans... albüm de yoldaymış. sabırsızız!
  • kitlesel depresyon'un sahibi, heavy-thrash metal grubu.

kendi kalemlerinden biyografi:

*kopyala yapıştır*

mekanik 2011 yılında caner öner ve cem ceyhan'ın bir araya gelmesiyle kurulmuştur. daha sonra davulda erhan ballıeker ve lead gitarda ahmet akyüz'ün kadroya dahil olmasıyla ilk çalışmalara başlayan mekanik , 40 şarkılık heavy/thrash metal tarzında cover repertuarı oluşturup konserlerine başlamıştır.
    grup kuruluşundan bugüne kadar geçen 1 yıllık sürede , çeşitli festival ve mekanlarda 100'e yakın performans sergilemiştir. ayrıca mekanik , konserlerinde çaldığı bazı cover çalışmalarının kayıtlarını da internet üzerinden paylaşmış ve takipçilerinden son derece olumlu tepkiler almıştır. mekanik , gerçek thrash/heavy ruhunu ve enerjisini yaşatmak için , müziğinden hiç taviz vermeden kendi şarkılarını üretmeye başlamıştır. 2012 yılının başında ilk albümleri olan ''kitlesel depresyon''un duyurusunu yapan grup , bu duyurunun hemen ardından albümde bulunan 2 şarkıyı dinleyicilerinin beğenisine sunmuştur. ''seçilmiş hiç'' ve ''sır'' isimli bu 2 şarkı ile dinleyicilerden son derece olumlu tepkiler alan mekanik , takipçilerini albüm öncesinde heyecanlandırmayı başarmıştır. ayrıca , 2012 yılı ocak ayından itibaren dorock bar'da her hafta düzenli olarak performans sergileyen mekanik , bu performanslarına halen devam etmektedir. düzenli bar performanslarının yanı sıra pek çok şehirde , üniversite ve festivallerde sahne alan mekanik , amerika çıkışlı ve thrash metalin dünyadaki en büyük temsilcilerinden biri olan testament'ın istanbul konserinde de ön grup olmuştur.son olarakta metalin bir başka devi helstar'ın ön grubu olma şansını yakalamıştır.

http://tr.myspace.com/mekanikofficial
    http://www.reverbnation.com/mekanik
    http://www.twitter.com/mekanikofficial
    http://www.formspring.me/mekanikofficial
    http://www.facebook.com/mekanikofficial
hesabın var mı? giriş yap