• az evvel kelime pratiği yaptığım esnada, bana şöyle bir anımsatma görseli sunan site.

hangi kullanıcı eklediyse onu oraya kendisine sevgi ve selamlarımı yolluyorum. sittin sene unutmam ben come across'u artık.

not: come across aynı zamanda "karşılaşmak, rastlaşmak" anlamına da gelmekte. ancak "izlenim vermek, izlenim bırakmak" anlamı da varmış. söz konusu örnekte bu anlamı kullanılmış.
  • yabancı dil öğrenirken sözcük alıştırması yapmak için şükela bir site. kısa dönem uzun dönem hafızası tekniklerini kullanıyor, oldukça etkili göründü.

http://www.memrise.com/
  • ingilizce için yds'ye hazırlananlar varsa aşağıdaki kelimelere çalışmalarını önerdiğim site.

bilmeniz gereken kelimeler

edatlı isimler

yds'de çıkmış phrasal verbler

edatlı fiiller

yds için önemli zarflar

edit: tanım
  • 1.5 ayda 1000+ kelimeyi bir dilde öğrenmeme yardımcı olmuş sitedir. paralelde gramer çalışabileceğiniz kaynaklarınız varsa, günde toplamda 3 saate kadar o dile yoğunlaşmanıza imkan sağlıyor. o 3 saatin tuvalet, metrobüs, toplantılar öncesi bekleyiş gibi ölü zamanlar olması da cabası
  • sözlük sayesinde keşfettiğim güzelliklerden. dil öğrenme değil ama kelime haznesi* geliştirme işinde duolingo'dan daha başarılı göründü bana.
  • şuradaki ingilizce kelimelerin 4000 essential english words kitabı ile aynı olduğu güzel web sitesi. eğer kitabı alırsanız veya malum ortamlardan indirirseniz, kelimeleri ezberledikten sonra kitaptan uygulama çözebilir ve hikaye okuyabilirsiniz.
  • grameri iyi olup da kelime hazinesini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir site (cepte uygulama). dinleme, anlama ve yazma üzerine eğitici taktikler sözkonusu, videolu kısımlar paralı ama yine de seviyeli tekrarlar ile kelimeleri pekiştiriyor öğretiyor.

hatta kelimeyi aklınızda daha iyi tutabilesiniz diye çağrışım yapacak tüyoları girme imkanı da sağlamış. yani üyeler kendilerince tüyo ekleyip sizin için işleri kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

ancak ne var ki heryerde olduğu gibi armutlar da yok değil, yani tek yapman gereken bir tüyo girmek o da zorunlu değil. ama sen gidipte şunu yazıyorsan ben daha ne diyim;

[http://i.hizliresim.com/28oggo.png http://i.hizliresim.com/28oggo.png]
  • görsellik sağladığı için çince öğrenmenin kolay ama bazı kelimeler açısından da zor olduğu site. çinliler "shi" (şı) kelimesinden edebiyat yapmışlar. sadece "shi" dan oluşan 10 dizelik şiirleri var ahanda burada.

gel gör ki ne zaman shi diye okunan bir kelimeyi öğrenmeye çalışsam karşıma çıkan flashcardda bok var. evet bildiğin bok, ingilizcesi shit. bazılarında ciddi ciddi görselleştirmiş de adamlar. artık ne zaman shi ile ilgili bir kelimeyi hatırlamaya çalışsam aklıma bok geliyor. tutup da bir çinliyle iki dakika ciddi bir şey tartışıcak olsam aklıma gelecek olan şey bok. çok güzeel.
  • mukemmel bir kelime ogrenme uygulamasi. sadece bununla dil ogrenmeye calisirsaniz olmaz ama dil icin kurs ders vs aliyorsaniz mukemmel bir yardimci oluyor. su anda intermediate seviyede fince ogreniyorum universitede aldigim ders ile ve kelimeleri ogrenmekte cok zorluk yasiyordum, hem zaman olmamasindan hem de usengeclikten. daha sonra bu uygulamaya rastladim eksi sozlukte ve dersin hocasinin verdigi kelime listesini direk ders olarak ekledim. kullandikca derslerdeki verimim ve ogrenme hizim inanilmaz artti. dersi kurduktan sonra okulda aldigim dersin hocasina email attim o da dersin sitesinden duyurdu herkes deli gibi kullaniyor, hatta bir arkadas gaza gelip onumuzdeki kursun kelimeleri icin yeni ders hazirlamis benden once*.

ozet olarak bir dil dersi aliyorsaniz ve dersin kelime listesine erisiminiz varsa uygulamaya bu kelimeleri ekleyip aldiginiz derse paralel olarak kullanirsaniz dil ogrenimine inanilmaz katki sagliyor.
  • aşırı derecede sevdiğim site. siz de yararlanın diye yazıyorum. bir tanecik kelime için yüz tane tekrar ve alıştırma koyduğundan bu programı kullanarak yeni yabancı kelimeler öğrenmemek imkansız gibi bir şey. hatta tekrarlarından fenalık geliyor ama iyi bir öğrenci olduğum için sabırla yapıyorum^^
    almanca için kullanıyorum. başka bir şey denemedim, belki her dil farklıdır. almanca öğretimi süper. en birinci.
hesabın var mı? giriş yap