şükela:  tümü | bugün soru sor
 • miguel de unamuno 1864-1936 yillari arasinda yasamis ispanyol bir yazardir. ilk okudugum kitabi sis'ti. kitabin erkek olan kahramani tanisma serefine eristigim ilginc kisiliklerden biriydi. issiz gucsuz, aylak ama hep kendince bir takim kurallar ureten biriydi. hic unutmadigim sozlerinden biri suydu : "en iyi mnemotekni yontemi yaninda devamli bir not defteri bulundurmaktir. kafana aldiklarini defterden, deftere aldiklarini da kafandan atmalisin."
 • (bkz: sis/#1302604)
 • "çocuk trajedide güler, ihtiyar komedide ağlar." - miguel de unamuno
 • kendisi 3. sınıf final ödevim olmuş, beni canımdan bezdirmiştir; zira oldukça uzun ve karmaşık cümleler kurmaya bayılır...
  abel sánchez en bilinen eseridir. (1917) ayrıca la tía tula (1921) ve san manuel bueno, mártir (1933)
  de onu unamuno yapan eserleri.
 • "ve var olduğumuzu nasıl biliriz az yada çok acı çekmeden? acı çekmeden başka türlü nasıl kendimize döner, düşünsel bilinç ediniriz? neşelendiğimizde kendimizi unuturuz, var olduğumuzu unuturuz; başka bir varlığa dönüşürüz; yabancı bir varlığa, kendimizin yabancısı oluruz. ve ancak acı ile yeniden kendimiz olur, kendimize döneriz. " der unamuno, gerçek ve illüzyon üzerine düşünmeye sevk eder bizi.
 • gerçekliği su götürse de şöyle bir diyaloğu mevcuttur:konferanslar verilen bir salonun önünden geçerlerken,unamuno yanındaki adama sormuş:
  -içerde konuşan kim?
  -bilmiyorum.
  -peki konuştukları konu ne?
  -bilmiyorum.
  -o zaman girelim. ne ve kim olursa olsun karşısındayım!

  varoluşçu akımın öncüllerindendir ismi çok fazla bilinmese de. 20. yy başlarında vermeye başlamıştır en güzel eserlerini. dili biraz değişiktir,cümleleri uzundur. ayrıca kendisi her okuduğu kitabı aslından okumak için dil öğrenme hastalığına tutulmuş ve çok sayıda dil öğrenmiştir. son öğrendiği dil dancadır ve okumak istediği kişi kierkegaard'dır. general franco döneminde üniversitesinden (bkz: salamanca üniversitesi) sürülmüş, kısa bir süre sonra da ölmüştür.
 • ispanyol şair, yazar ve siyaset adamı. yunanca ve latince dışında onaltı dil bilen bu adam, pozitivistler ve romantik şairler üzerine çalışmalar yapıp, denemelerinde militarizme, şoven milliyetçiliğe ve dinin dogmatizmine açık eleştiriler getirmiş. bireyci, antikonformist bir kişiliği olan ve hegel, kierkegaard, bergson ve nietzsche'den etkilenen bu kardeş, bir tür hristiyan varoluşçuluğunun kurucusu olmuş ve eserleriyle, ispanya'daki aydın çevrelerinde geniş bir edebi ve ahlaki etki yaratmıştır.
 • "bir salgini tedavi etmek yetmez, bir salgin icin aglamayi da ogrenmek gerekir." diyen.
 • 1926-30 yillari arasinda general primo de rivera doneminde kanarya adalarinda ve sonrasinda fransa'da yasamis, 1930'da bu donemin bitmesinden sonra ispanyaya geri donmus salamanca universitesindeki rektorluk gorevine devam etmistir.
 • tarihte faşizme karşı onun kadar açıktan açıga tavır alabilen, sözünü esirgemeyen ve bu duruşuyla ölümü bile göze alan (ve de nihayet faşistler tarafından öldürülen) bir başka rektör daha yoktur..