şükela:  tümü | bugün soru sor
 • recep tayyip erdoğan'ın "milli görüş gömleğini çıkardım" sözü sayesinde aynı zamanda bir giysi olduğunu anladığımız ideoloj!? gömlek değiştirir gibi görüş değiştirmek bir yana dursun; kafadan bir şeyler çıkarılmadıktan sonra ister gömlek çıkartılsın isterse anadan üryan gezilsin hiç bir dünya görüşü için fayda etmez.
 • "milli görüş fatih'in istanbul'u fethettiği görüştür"
  (maslak girişindeki üst geçite asılmış bir milli görüş pankartından alıntıdır)

  (ezeriko, 09.06.2005 21:42)

  edit: 7 senede bir bomba bir pankartla karşıma çıkmakta.

  "milli görüş hayra motor şerre fren olmaktır"
  (sultangazi cebeci mah. halk ekmek fabrikası'nın karşısına asılmış bir milli görüş pankartından alıntıdır)

  2019'un ortalarında görüşmek üzere.
 • türkiye cumhuriyeti sınırları içersinde yer alan milli görüşçülerin hangi milliyetin görüşlerini benimsediği merak konusudur.
  diğer bir husus içinse (bkz: dini imanı para olmak)
 • milli görüş denince ilk bakışta kulağa normal geliyor.
  bu kelimeleri inceleyelim.
  milli ne demek? "milletle ilgili, millete özgü, ulusal."
  anormal bir şey yok.
  görüş ne demek? "bir olay, varlık veya düşünce üzerinde varılan yargı, fikir."
  bunda da anormal bir şey yok.
  milli ve görüş, ayrı ayrıyken, insana ulusu üstün tutan fikirleri çağrıştırıyor.

  ancak milli ve görüş kelimeleri birleşince, iş karmaşıklaşıyor.
  milli görüşte olduğu söylenen kişiler kim?
  necmettin erbakan, turgut özal, recai kutan, fethullah gülen, i. melih gökçek, recep tayyip erdoğan.
  peki milli görüşte olduğu söylenilen gazeteler neler?
  vakit, yeni şafak, zaman.
  yani görüldüğü kadarıyla, milli görüş ile ulusalcılık veya milliyetçilik zıt kavramlar.
  milli görüşten ziyade dini görüş denebilir.
  milli görüş ile nurculuk birbirine paraleldir.
  hatta hürriyet, sabah, radikal gibi gazeteler de, iktidarın avucuna geçtiği için, milli görüş fikrini yaymaya başlamıştır.

  özellikle tayyip erdoğan'ın tüm gücüyle savunduğu milli görüş, şu an için türkiye'deki en büyük tehdittir. bir aralar milliyetçiliği "insanları dövme, öldürme" haline getirmiş ülkücüler tartışılıyordu. ama onlar en azından sadece kavga ediyordu. milli görüştekiler kendi fikirlerini, tüm ülke sistemini değiştirerek, esas kılmaya çalışıyor.
  milli görüştekiler, bir olayda hata yaptıklarında, bunu görmezler.
  ya hata yapmadıklarını sanırlar, ya da üstünü örtmeye çalışırlar.
  kendilerinin yaptıkları yanlışlar hep başkasının suçudur.
  milli görüş ile eğitildikleri için, bu gidişatlarının doğru olduğuna inanırlar.
  islami yaşamı (hatta şeriatı) dayatmaya çalışır ve parayı esas alırlar.
  türkiye'de arap-islam sentezini egemen kılmaya çalışırlar.

  milli görüş hakkında söylenebilecek bir çok şey vardır elbette.
  ama en çok gözüme batanı, ülkenin kutuplara ayrılmasında büyük rol oynadıklarıdır.
  hristiyansan misyonersin, kötüsün.
  alevisen müslüman değilsin, kötüsün.
  sünni olsan bile müslüman olmanı ülke vatandaşlığından üstte tutmalısın, müslüman olduğunu her yerde öne çıkarmalısın, yoksa gene kötüsün.
  sürekli atatürkçülük eleştirilir. atatürk kötülenir. laiklik kötülenir. demokrasi üstün tutulur. teokratik devlet yaratmak için demokrasi araç olarak kullanılır.
  bütün bunlar, tüm halkı tek bir vatandaşlık çatısı altında toplamış atatürk türkiye'sinde, kutuplaşma yaratmak içindir.
  türkiye'nin bölünmesi ve parçalanması için titizlikle oynanılan bir oyundur.
 • ölüsünden bile korkulan görüs. bence bu kadar ciddiye almamak lazim.
 • "sanık: ordu"
  demeye giden görüş. hayrola?
 • neden "milli" dendigini bir turlu anlayamadigim gorustur.
 • 1970'lerin basinda, zamanin milli nizam partisi genel baskani necmettin erbakan tarafindan ortaya atilip sekillendirilmis, batililasma karsiti, muhafazakar islamci politik akim. temel esaslari erbakan'in 1975'te yazdigi milli gorus adli manifestoda belirtilmistir. turk siyasi hayatinda sirasiyla milli nizam partisi, milli selamet partisi, refah partisi ve fazilet partisi tarafindan temsil edilmistir. fazilet'in 2001'de anayasa mahkemesi'nce kapatilmasinin ardindan, milli gorus hareketi "gelenekci" ve "yenilikci" diye adlandirilan iki kola ayrilmis, gelenekciler recai kutan onderliginde saadet partisi'ni kurarken, orjinal milli gorus fikirlerinden uzaklastiklarini iddia eden yenilikciler recep tayyip erdogan onderliginde adalet ve kalkinma partisi'ni kurmuslardir.
 • bugünkü türk sağının en büyük insan kaynağı haline gelmiştir. esas problem memleket sağının dp-ap çizgisinde yeni açılımlara sürekli olarak kapalı olması, bunun tersi yönünde istediğinizi deyiniz necmettin erbakan ve arka plandaki korkut özal'ın öngörülü ve belli ölçekte değişime açık duruşundan kaynaklanmaktadır. korkut özal'ın anap'ın ve daha sonra akp'nin arkasında yer alarak büyük bir güç verdiği aşikardır. tarikatlerin desteği (ki bugün akp'yi ve o zamanlar ap, msp, sonrasında anap'ı büyük ölçüde desteklediler. birbirleri arasındaki farklılıklara rağmen!) bu anlayışı ve bu anlayıştaki sağ partilerin iktidarının müsebbibidir.

  bu anlayışın yaklaşımı vehabi veya doğu asya ölçeğinde bir anlayıştan uzaktır, ancak vizyonları şıhlarının da çok ötesinde kalamamaktadır. msp döneminde küllen faizi reddeden bir anlayıştan ziyadesiyle uzaklaşıp piyasa dinamikleri ile anlaşan, tamamiyle pragmatik, felsefi bağlamda bir alt yapısı olmayan bu topraklarda yetişmiş tarikat eksenli, hanefi fikhi bakış açısına sahip bir islam anlayışı vardır. iran olmaz bu ülke bu kabul, ancak uygulamaları gerçek anlamda iktidar olmaları halinde iran'dan çok da farkeden uygulamalar beklenmemelidir.

  çok basite indirgeyecek olursak önerdikleri anlayış devasa jipleri kullanan kişilerin markalı mini etekli hanımlar yerine makyajlı türbanlı hanımların kullandığı, erkeğin toptan hakim olup kadının hakim olabileceği alanı özenle çizdiği, kadının bu çerçevede ancak yaşayabildiği bir anlayıştır. devlet ihalelerini alanların bunu viski yerine kola turkaları ile kutladığı, devletin imkanlarının kendi anlayışlarında kullanabilecekleri bir oligarşidir.

  bu anlayış sahipleri şu an itibariyle en etkili ve en etkin çalışan partidedir. hakikaten çok başarılı çalışmakta, bilimsel yöntemleri en iyi şekilde uygulamakta, kendi görüşünden olmayan insanlara ulaşabilmektedir. durumu en iyi analiz edebilen, eğitimin önemini en iyi farkederek (tabi kendi anlayışları dışına çıkmaksızın) bunu 70'lerden bu yana başarı ile uygulayabilen abd'nin anti-ssbc politikaları rüzgarını almayı başarmış ve bugünlere gelebilmiştir. sevin sevmeyin daha iyisi gelene kadar en iyi çalışanlardır kendileri, halihazırda alternatifleri yoktur ve iktidardan uzaklaşırlarsa eğer buna sebep yine kendileri olacaktır.