• hem miyop hep astigmat göz kusurunun bir bünyede vücud bulması hali.

(bkz: 30 yaşından sonra gözlük kullanmak)
  • 10 yıldır çektiğim lens alıp almamak için aylardır düşündüğüm lanet olası durum. neyse zaten bana gözlük yakışıyomuş öyle diyolla
  • bir insana kötülük yapmak istesem ileri derecede miyop astigmat olmasını isterim. bu kadar lanet bir rahatsızlık olamaz. gözlüksüz/lenssiz dünya sizin için tamamen bulanık bir ortamdan ibarettir.uzağı zaten göremez, yakını da kendinizi zorlarsanız görebilirsiniz. bazen aranızda 10-15 metre bulunan tanıdıklarınız selam verir ama siz görmezsiniz. kısacası, zulümdür.
  • 30 cm. e kadar yaklaşmayan kimseyi tanımazsınız.
  • göz kaslarını sikerten nalettir. çoğu insan farkında bile değildir baş ağrısı sanar ama göz kasları ağrıyordur.
  • 20 metreden sonra her kızın sizi kestiğini sanmanıza neden olan göz bozukluğu.

10 metreden sonra da ten rengi çorap giymiş olan herkes bizim için çıplak.
  • lens, gözlük vs. takmadan görebilmenin nasıl bir şey olduğunu unutacak yaştan* beri bu derdi çeken ben, lazerle göz ameliyatıyla kurtuldum kendilerinden. gayet memnunum.
  • düz bir çizgi çizmeye mani olan durum.

bir matematik öğretmeni için nahoş bir tablo.
  • düz çizgi çizemeyen bir mimarlık öğrencisinin içini çömeltir, yüreğini yaktırır, böğrüne taş oturtur.
  • benim gibi gözlük kullanmıyorsanız; gece otomobil kullanmak zulüm olur, yol tabelalarını görmek imkansızlaşır, 6-7 metreden sonra bütün yüzler size yabancı olur. mümkün mertebe uzağınızdan geçen tanıdıklarla selam alıp veremezsiniz. televizyonu hep flu izlersiniz, işyeri-reklam tabelası, okuyamazsınız. miyop-astigmat yerine 5 numara miyop olun, 1.5 miyop-astigmattan daha iyi görürsünüz. böyle bir melanettir işte.

hayatımda bir kere gözlük aldım, o da çok dandik, burnumu ve kulaklarımı acıtan bi' şeydi takamadım. bir gün param olursa, 200-300 liralık gözlük alıp kurtulacağım bu dertten
hesabın var mı? giriş yap