• 20 metreden sonra her kızın sizi kestiğini sanmanıza neden olan göz bozukluğu.

10 metreden sonra da ten rengi çorap giymiş olan herkes bizim için çıplak.
  • 30 cm. e kadar yaklaşmayan kimseyi tanımazsınız.
  • göz kaslarını sikerten nalettir. çoğu insan farkında bile değildir baş ağrısı sanar ama göz kasları ağrıyordur.
  • düz bir çizgi çizmeye mani olan durum.

bir matematik öğretmeni için nahoş bir tablo.
  • lens, gözlük vs. takmadan görebilmenin nasıl bir şey olduğunu unutacak yaştan* beri bu derdi çeken ben, lazerle göz ameliyatıyla kurtuldum kendilerinden. gayet memnunum.
  • miyopluğu pek sallamıyorum, çok uzağı görmeyivereyim bi zahmet ama astigmat ne büyük dert öyle. dibindekini bile bulanık görürsün. sırf o yüzden yıllardır gözlüğe mahkum oldum, hala da takıyorum.
  • kardesimden 5-10 dakika sonra ben de denize gireyim dedim. yuruyerek ilerlemeye calisirken yegenimi gorup "annen nerde" diye sordum. cevaplamadi. biraz daha ilerleyerek soruyu yineledim, yine cevap yok. ruzgarli havada sesimi mi duymadi diye dusunup iki kulac attim ona dogru, artik mutlaka beni duyardi herhalde. her ihtimale karsi sesimi de yukselterek neredeyse bagirdim "annen nerede?"

tanimadigim bir ses "bana mi sordunuz" dedi, biraz da urkmus gibi. elin ogluna sormusum meger, hem de korkutmusum cocugu. ben de olsam korkarim, hakli cocuk. bagirarak sorulur mu?

boyle bir seydir iste miyop astigmat.
  • bi adaya tek başınıza düşseniz geçen gemileri göremeyeceğinizden kurtulma ihtimalinizi düşüren rahatsızlıktır. diğer yandan asıl kurtuluşunuz belki de bi adaya düşmenizdir. öyle düşünebilirsiniz bak. neyse, kısacası bu rahatsızlığa sahipseniz bulanık bulanık görürsünüz, hayat sizin için fludur. ama bak en azından bi şeyler görüyorsunuz, öyle düşünün. hayata bulanık ama olumlu bakmanızı sağlıyor yani. (içimdeki polyanna'ya sus lan saf dedim, içerideki odaya kaçtı, şimdi ben konuşuyom: bokum gibi bi rahatsızlıktır, gıcıktır, pistir.)
  • bir insana kötülük yapmak istesem ileri derecede miyop astigmat olmasını isterim. bu kadar lanet bir rahatsızlık olamaz. gözlüksüz/lenssiz dünya sizin için tamamen bulanık bir ortamdan ibarettir.uzağı zaten göremez, yakını da kendinizi zorlarsanız görebilirsiniz. bazen aranızda 10-15 metre bulunan tanıdıklarınız selam verir ama siz görmezsiniz. kısacası, zulümdür.
  • gözlük takmayınca karşınızdaki insanın gözlerine saatlerce bakma imkanı verir. onlar bunu özgüven zannederler.

bugün 0.25 düştüğünü öğrendim numaramın ama astigmat artmış. sağlık olsun o da düşer umarım.

ayrıca gözlükler de anasının nikahı kadar pahalanmış ama babadan genlerime işleyen en ucuzu bulma kabiliyetim ile işi kotardım.

sgk primi ödeyenler için not: aylık ödüyorum primleri. muayene için para almadılar ekstra olarak 50-60 tl kadar da düşürdüler gözlüğün parasını.
hesabın var mı? giriş yap