şükela:  tümü | bugün
 • cia'nin 1950-1970 arasinda yuruttugu zihin kontrolu deneyleri. cia calisanlarina, askerlere, burokratlara, fahiselere, ruh hastalarina, ve siradan vatandaslara bilgileri dahilinde olmadan lsd verilip tepkileri incelendi. bir cok insan uzerinde sandalyeye baglanmis halde kimyasallar yutturup iskence etmek, lsd altinda karanlik odalarda bekletmek gibi hayvanliklar icra edildi. bazi durumlarda bir koldan barbiturat, diger koldan amfetamin verildigi icin olen, ilac altindayken algilari sapittigi icin intahar edenler / kaza gecirenler oldu.

  cia sonradan daha agir deneyleri abd vatandaslari uzerinde degil kanada'da vatandaslari uzerinde icra etti. bunlara felc edici ilaclar, yuksek elektrik soku "terapileri", aylarca suren komalara sokup kulaklikla tekrar eden kelimleri dinletmek dahil.

  projeyi sydney gottlieb yonetiyordu. kanada deneylerinden ise ewan cameron sorumluydu.

  1974'te newyork times cia ve savunma bakanliginca yurutulen deneyleri yazinca yer yerinden oynadi. cia baskani suclamalari kabul etti ve halktan ozur diledi. magdurlara ve ailelerine binlerce dolarlik tazminatlar odendi (cogu icin agresif bir sekilde yan cizilmeye calisildiysa da). projeyle ilgili gizli belgeler deklasifiye oldu; su an herkes gorebilir. yasasin amerika!

  kaynak (wikipedia)

  deklasifiye olmus dokumanlar icin kaynaklar:
  http://www.michael-robinett.com/declass/c000.htm
  http://www.parascope.com/ds/mkultradocs.htm
 • ülkemizden adnan oktar ve hasan mezarcı gibi birçok şahsa uygulanmış deneyler zinciri.
 • 1953-1970 yılları arasında cia yöneticisi sidney gottlieb'in yürüttüğü proje. kelime "manufacturing killers utilizing lethal tradecraft requiring assasination" tamlamasının baş harflerinden oluşuyordu. bu proje deneysel anlamdan çok, geleneksel kimyevi ve biyolojik silahlarla ilgilenmenin ötesinde, ciddi ciddi "istemdışı" katillerin yaratılmasıyla uğraşıyordu. bu kişiler cinayet işleyeceklerinin/katil olarak kullanılacaklarının farkında olmayan, muhtemelen şizoid kişilikli, hatta mümkünse daha önceden herhangi bir politik anlaşmaya katılmış insanların arasından seçiliyordu. seçilenlerin katile dönüşümü ilaçlar veya kafatasına yerleştirilen özel çipler sayesinde yürütülen beyin yıkama seansları sonucunda gerçekleşiyordu. mk ultra'nın kurbanları arasında kennedy'nin katili olduğu varsayılan lee harvey oswald'ın da bulunduğu ileri sürülmüştür. hem mk ultra hem de benzeri bir proje olan monarch project 70'li yılların başında durduruldu. ancak günümüzde çok daha büyük bir gizlilik içinde sürüdürüldüğü sanılıyor.

  hollywood bu konuya sığ ve ucu belirsiz şekilde iki filmde el attı. jacob's ladder ilaç etkileşimi, the manchurian candidate ise elektronik çip etkileşimi tarafına bakan iki penceredir.
 • açılımı memorial control ultra. 1950'li yıllarda cia'in yürüttüğü, insan zihnini kontrol etme ve dönüştürme operasyonudur (bkz: mind control). çeşitli davranışsal modifikasyon teknikleriyle hafızaları değiştiğinde ne olduğunu görmek için insanlara yaşadıkları şeyleri unutturmak ve normalde yapmadıkları şeyleri yaptırmayı amaçlanıyordu. program çerçevesinde, durumdan habersiz kişiler üzerinde gizli deneyler yapıldı. bu deneyler sırasında 2 kişi öldü. bu sadist projede dünyaca ünlü psikiyatristler ve harvard da dahil 80 den fazla üniversite yer aldı.
 • içeriğinden detaylıca bahsedilmiş. adı nereden geliyor onu da ben yazayım. cia yürüttüğü projeler için iki kodun birleşiminden oluşan isimler koyar. bu isimlerin ilk iki hanesine digraph denir. digraph, cia'de projeyi yürüten departmanın veya projenin ilgili olduğu coğrafyanın kodudur. cia'in kullandığı iki haneli digraph'lardan bazı örnekler şu şekilde:

  mk: cia technical services division (1950s/1960s)
  kk: israil
  po: japonya
  am: küba
  gt: sovyetler ve doğu avrupa ile ilgili önemli vakalarla ilgilenen proje (1980s).
  pd: sovyetler birliği (1980s)
  lc: çin

  bu iki haneli kısımdan sonra gelen kelime ise projeyi temsilen seçilmiş bir sözcükten oluşur. ultra kelimesi ikinci dünya savaşı sırasında yapılan en gizli araştırmaları temsil ediyordu.

  örnekler:
  mkultra: zihin kontrolü projesi. ismi 1964'te mksearch olarak değiştirildi.
  mkdelta: ölümcül biyolojik ve kimyasal içeriklerin stoklanması projesi. ismi daha sonra mknaomı olarak değiştirilmiştir.
  amquack: arjantinli gerilla lideri che guevara projesi.
  amthug: küba başbakanı fidel castro projesi.
  mhchaos: vietnam savaşı sırasında savaş karşıtı aktivistleri takip eden proje.
 • fat boy slim'in coverini yaptığı bird of prey'in kilibinde ara ara görülen confidential belge resimlerinde adı geçen proje. bu şekilde klibin içeriği daha da anlam kazanıyor.
 • kore'de savaş tutsaklarına beyin yıkama yapıldığı kaygısıyla, 1953'de 'allen dulles' isimli cia yöneticisi, bu yarışta geri kalmamak için gizliden gizliye bu projeyi başlattı.. bir çok insana bilgileri dışında 'lysergic acid diethylamide'* verildi, ve etkileri incelendi.. o dönem pek çok cia ajanına da lsd verildiği, ve hatta ilk acid triplerini de cia'in kendi adamlarının yaşadığı biliniyor.. 1972'de bu proje ile ilgili bütün dökümanlar cia tarafından yok edildi, ya da gözden uzak bir yere kaldırıldı..
 • denekler üzerinde lsd kullanılarak zihin kontrolü ve zihin yönlendirme deneyleri yapılan projedir. proje cia tarafından gizlice yürütülmüştür ancak işler çığırından çıktıktan sonra proje itiraf edilerek rafa kaldırılmıştır.
 • (bkz: big brother)
 • cia başkanı richard helms tarafından başlatılmıştır. mk ultra projesi' nde görevli biyolojik silah uzmanı frank olson 28 kasım 1953' te kendisinden habersiz içkisine karıştırılan lsd' in etkisi altındayken manhattan' da bir otelin 13. katından atladı. ailesi olson' un gerçek ölüm nedenini 22 yıl sonra mk ultra ile ilgili bilgiler ilk ortaya çıkmaya başladığında öğrendi. mk ultra belgelerinin büyük bölümü richard helms' in emriyle 1972' de yok edilmiştir. bu nedenle insanlar üzerinde zihin kontrol deneylerinin gerçek boyutu tam olarak ortaya çıkmamıştır.

hesabın var mı? giriş yap