• (bkz: müsaitseniz annemler size oturmaya gelecek)

demek yıllarca neler dönmüş de haberimiz yok.
  • tdk tarafından

flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)

şeklinde tanımlanan kelime...

cinsiyetçi ve kadın düşmanları sarmış dört bir yanımı...

http://www.tdk.gov.tr/….gts.54fec086949ee8.11380203

edit: içerik ekleme...
  • tdk dede'nin* şöyle tanımladığı, beni benden aldığı, halbuki "mü/mu" önekli her arapça sözcük gibi muhteşem olan sıfat:

"teklifsiz konuşmada flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)."
  • (bkz: namus-ait)
  • tdk demiş ki ilk anlamı uygun, ikincisi flört etmeye hazır, hafif kadındır.
    buradan bunu oraya yazan zihniyetin taa..
    işte telefonda, başınızda biten insanların kibarlıkla 'vaktiniz var mı' anlamında kullandıkları kelimeyi almışlar, kadına flörtöz diye yapıştırıvermişler!
    arkadaş ne hazımsız, kadın görmemiş insanmışsınız ya. bir ülke de herşey bu kadar ortadayken ve ulaşılabilirliği varken bu nasıl bir cinsel doyumsuzluktur anlamak mümkün değil dedirten kelimedir sabah sabah!
  • tdk'nın cinsiyetçi kelime tanımı nedeniyle şöyle de bir kampanya başlatıldı...

https://www.change.org/…ition-no_msg&fb_ref=default
  • müsaitim canım müsaitim.

yaşım, ortalama insan ömrünün yarısından az henüz. hiç bir kronik hastalığım yok. bir kez bile diş ağrısı çekmedim. bir kez olsun bademciğim şişmedi. penisilin antibiyotik bünyeme girmedi. ameliyat yerim yok. insanlar kendilerine iğne yapıldığında nasıl hisseder, hatırlamıyorum hiç bir fikrim yok. belki bir defa olsun bir arı tarafından sokulmuş olsam oradan benzeteceğim ama yok işte.
    araba sürerken daha dikkatliyim. öfke kontrolü çalışıyorum. 3 yıl önce sigarayı bıraktım. sevdiğim işi yapıyorum. ağaç dikiyorum, kuşları besliyorum. seyahat ediyorum. okuyorum. aşık oluyorum.

sonra size bakıyorum. şu halinize. şu sığ, şu karanlık ve riyakar, ruhsuz, duygusuz, kötü... şu çirkin yüzünüze bakıyorum. yaşarım diyorum. ateşinize odun atacak, k.çınıza pamuk tıkayacak kadar, memleketin dört yanında ve yavru vatanda minareden yankılanan yüzyılın müjdesi o selayı duyacak kadar, aynı günün akşamı kusana kadar içip eğlenip dans edecek kadar yaşarım diyorum.

çünkü taksiratınız affedilir gibi değil. öylesine çirkinsiniz ki; bunca çirkinlik ancak sevgisizlikten olur. öyle çirkinsiniz ki; çirkinliğinizin karşısına acıyı koysak, mutsuzluğu, yoksulluğu, yalnızlığı koysak insanlar hepsini alıp sizi bırakmaya razı olur.

tanım: uygun. (neye göre/kime göre)
  • münasiple kardeş gibiler.. böyle et tırnak
  • tdk sözlüğünde bu kelimenin ìkinci bir anlamının yazılması dolayısıyla kopan yaygaraya aklım ermiyor. kelimenin argo bir anlamı var, öyleyse yazacak. bu anlam kadın için varsa sırf kadınların bu nedenle cinsiyetçi tdk diye bağırıp çağırılması saçma. tdk bu kelimenin ikinci anlamına bunu yazarak bu kelimeye bir anlam mı yükledi, hayır. kelimenin böyle bir anlamı varmış, bunu toplum koymuş ve artık sözlüğe girecek kadar bir kesimde yer bulmuş belki edebi eserlerde bir tarama yapılsa emin olun müsait kelimesinin bu anlamda kullanıldığı çok yerler vardır. filmlerde ayhan ışık kullanıyordur belki. diyelim bir kitapta müsait kelimesinin argo anlamıyla geçtiği diyalog okudunuzi, anlamadınız sözlüğe baktınız ve bu anlamı bulamadınız. yazar burada ne demek istemiş olabilir diye düşünüp duracaktınız bu çok farklı ve anlaşılmayan bir kelime için de olabilirdi. tdk doğru yapmıştır. işte türkçenin zenginliği ve tdk kalitesi.
  • tdk'nın kelime hakkında yaptığı açıklama sebebiyle, artık kullanırken daha daha daha daha dikkatli olmamız gereken sözcük. hani anlayan biri çıkar da savunma bile yapamayız o açıdan yani, sonra uğraş dur, şaka gibi!

koskoca türkiye cumhuriyeti'nin resmi dil sözlüğünün açıklaması;tdk:
    1. sıfat. uygun, elverişli
    2. tkz. flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)

diyorum da bu millet boşuna uğraşmasın, beklemesin insan hakları, ayırımcılık, kadın cinayetleri, farkındalık, kadın çalışmaları düzelecek falan diye. biz içten yanmışız aslında...
hesabın var mı? giriş yap