• eğer bir şarkıyı o da okumuşsa o şarkı o'ndan dinlenmelidir; başkasından değil!
  • ersin karabulut'un geçen haftaki yazısında boyunun 1,60 metre civarında olduğunu okuduğumda şoklardan şoklar beğendiğim efsanevi sanatçı. ben de kendisini devasa cüsseli bir adam sanıyordum. gerçi sahnede devdir orası ayrı. dün karşıyaka'da izleme fırsatı buldum muhteremi. 86 yaşında olmasına rağmen sahnedeki enerjisini, sesinin berraklığını takdir etmemek elde değil. iki bacağında da sorun olduğu için arkasındaki sandalyeye hafifçe yaslanarak şarkı söylemek durumunda kaldı zaman zaman. yaşı itibariyle gayet normal bir durum olmasına rağmen, bu davranışı için seyirciden özür diledi. sahneye atlayıp, kendisine sarılıp '' naifliğinle, beyefendiliğinle bizi neden bu kadar eziyorsun mustafa emmi ? '' diye sual etmek istedim.
  • 10 numero sanatçıdır. takım kaptanıdır. cimbom için hagi neyse türk sanat musikisi için mustafa sağyaşar odur.
  • kendisi hakkında yeni bir kitap yayımlanmış.
  • türkiyenin en güçlü erkek ses sanatçısı.

erkek tsm sanatçıları söz konusu olduğunda zeki müren, yaşar özel ve mustafa sağyaşar ilk 3'ü paylaşır bence.

üzgünüm leyla şarkısında bir ahhhhh çekişi var ki, adamı kaldırıp bir kadeh rakı alıp içirtir.
  • adana'lı büyük ses üstadı.

insanda 1970'lerde doğmak değilde o yıllarda genç olma isteği yaratır.

bu kadar övülmesine rağmen haddini bilmesi, alçakgönüllü ve tevazu sahibi olması kendini bilen insanın ruhuna işler.

velhasıl insanın insan olduğu yılları anımsatır.

http://www.youtube.com/watch?v=2tdb3_ljoe0
  • (bkz: türk müziğinde özlediklerimiz)

gerçekten özlemişiz...

"şarap gibi" derlermiş sağyaşar'ın sesi için. yıllar geçtikçe güzelleşen, dokunaklığı artan bir ses o'nunki. 81 yaşına rağmen hâlâ çok güçlü, hâlâ iç titretiyor. yorumundan taviz vermiyor. dünya gözüyle görmek nasip oldu ya, gerisi boş!.. allah sağlıklı, uzun ömür versin!..

(bkz: her mevsim içimden gelir geçersin)
    (bkz: leyla) (bkz: dertliyim ruhuma hicrânımı sardım da yine)
    (bkz: mümkün mü unutmak güzelim neydi o akşam)
    (bkz: sevil neşelen)
  • bizde eski plakları var. beni en çok duygulandıran icrası, "tez geçse de her sevgide bin hatıra vardır"dır. herkes müziğin evrensel bir dil olduğunu söyler, ben ise besteyi güfteden ayrı değerlendiremem hiç bir zaman. bu nedenle belki beni duygulandırmasında sözlerin de etkisi vardır, sevmek de sevilmek de bahar ömrü kadardır gibi güftecinin yaşadığı acı gerçekler üzerinden düşüncelere sevk ediyordur, bilemem.

yıldızlı semalardaki haşmet, her gece yollarda gözledim seni (unutmam sevgilim unutmam seni - kasım inaltekin), üzgünüm leyla, gönlümün içindedir gözden ırak sevgilim ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü eser... yaşamak yalan belki, yalan delice sevmek...
  • aslen adanalidir,
    dertliyim ruhuma hicranimi sardin da yine* sarkisini söylerken kimsenin eslik edemeyisini hatirlarim.
  • bazi kisilerin degerini onlar sagken bilme projesi kapsamında değerlendirilebilir bu yazacaklarım. bu proje çerçevesinde verilen bir bakınız ile çoktan beri yazmayı düşündüğüm şeyler geldi aklıma yeniden.
    mustafa sağyaşar'ın, türk sanat müziğinin en etkileyici erkek seslerinden biri olduğunu, trt4 teki programlara şöyle bir göz attığımda karşılaştığım her seferde, söylemekte olduğu şarkıyı dinlemeden geçemediğimi fark ettim geçenlerde. zeytin gözlüm ve karam değil sadece, mustafa sağyaşar tarafından seslendirilen tüm şarkılar hoşuma gidiyor. türk sanat müziği solistlerinin tümünü bir araya toplasanız kız enstitüsü gibi bir güruh görürsünüz, erkek solist sayısı kadın solistlerin herhalde beşte biri falandır. bu kısıtlı ortamda ne kendini ne sesini hiç değiştirmeden yıllar yılı güzel güzel şarkı söylemiş bir yorumcudur kendisi. işte bu da böyle biline.
hesabın var mı? giriş yap