• hamsili pilavı efsane olan mekan. ayrıca ortamı çok sıcak ve güzeldir.
  • bir karadenizli olmamama rağmen, karadeniz yemeklerini bendenize de sevdirebilen restorandır.
    mıhlama ve kara lahana dolması gibi karadeniz klasikleri yanında, ilk kez orda yediğim kabak pastası da oldukça güzeldir.
  • güneşli'de çalışırken havalar güzelleştiğinde sık sık bu mekanın bahçesinde yemek yerdik. şimdi bostancı'da da açılmış, dün akşam gittik orayı da oldukça beğendik. salça miktarı dışında herşey çok lezzetli, ustam o fasulyeye biraz daha az salça kattığında perfect çeker. tavsiye edilesi bir karadeniz restoranı.
  • dun gunesli subesinden kiymali pide, akcaabat kofte ve laz boregi siparisi verdim. adamlar 20 dakika bile gecmeden* kapima getirdiler, daha bastan etkilendim yani. nihat usta'da da yemis birisi olarak soyluyorum, akcaabat kofte gercekten basariliydi, porsiyon biraz azdi ama lezzetliydi. fakat laz boregini begendigimi soyleyemeyecegim. asiri serbetliydi ve muhallebisi bi enteresandi. uzun zamandir laz boregi askiyla yanip tutusan ben, malesef hayal kirikligi yasadim bu konuda. pide de biraz yagliydi ama lezzeti yerdindeydi. sonuc olarak; urunleri denenmesi gereken bir restorant. bi dahakine kurfasulyeyi* denemeyi dusunuyorum. hamsili pilavi da cok merak ettim ama menude gozukmuyor.
  • karadeniz yemekleri sevenler için inanılmaz bir mekan. nedir ne değildir buyrun öğrenelim http://nereyegeldik.wordpress.com/…011/11/03/nalia/
  • yüksek kolonların üzerine tenekeden daireler konulur onun üzerine de ahşap bir oda yerleştirilir, sıçan filan çıkmasın diye. mısır, elma, armut, kabak gibi kışlık gıdalar burada depolanır, bir nevi kiler. kocaeli'nin samanlı dağlarına serpilmiş gürcü köylerinde günümüzde pek kullanılmasa da halen harap halde ayakta kalmış örnekleri vardır. buzdolabı çıktı mertlik bozuldu vesselam.
    80'li yıllarda ev kompleksinin parçası nalia'lar gördüm, kullandım. keşke işlev değiştirip çocuklara oyun evi ve benzeri rollerle varlığını devam ettirseydi. karadeniz ev yaşamı ve mimarisinin şirin bir unsuruydu...
    insanoğlu vefasız be, ne çabuk vazgeçildi asırların nalia'larından...

örnek resim buldum; http://www.haber53.com/…sini-istanbul--tasidi-.html
  • kahvaltısıyla tıka basa doyulan, yemekleri birbirinden leziz olan güzel mekan. benim gibi karadeniz mutfağına yabancı birini düşünürsek karadeniz yemekleriyle tanışmak için çok uygun bir yer. ben tattığım her şeyi beğendim öyle söyleyeyim.
  • evden bağımsız ama eve yakın ahşap bir yapıdır. içinde mısır kurutulur, buğday falan konulur. alt kısmı boşluk ve müsaitse odunlar orada muhafaza edilir. kenarda tavuklar için bir yer tahsis edilir, zilliler kümes dışında da yumurtlamayı severler çünkü. kapısı vardır ama kilidi yoktur, kimse gelip çalmaz çünkü oradaki erzakları. yerden yüksek olduğu için merdivenle çıkılır. merdiven naliadan ayrı da olabilir, bitişik de. bazıları iki katlı olur ve bu yapıların en faydalı tarafı evcilik oynamak için biçilmiş kaftan olmasıdır.
  • karalahana çorbasının kralı burda.
hesabın var mı? giriş yap