şükela:  tümü | bugün
 • 1937 araliginda başlayan ve 1938 şubatinda biten toplu katliamin adi. çok çok hassas bir konu. ikinci dunya savaşının hemen oncesinde yaşanan bu konu hem çinliler, hem de japonlar için çok farklı anlamlar içeriyor. oldukca sağlam iddialara gore japonya 1937 sonunda çoğunluğu mültecilerden oluşan nanjing'e saldırdığında 3 aydan kisa bir süre içinde 300.000 kişiyi olduruyor. anlatilan, resim ve bir takim resmi evraklarla desteklenen bu bilgiye gore yaşanan katliam inanilmaz boyutlarda. onbinlerce kadina tecavuz edilip olduruluyor. bir kismi japon ordu genelevlerine yollaniyor. sayisi yüzbinlere varan sivil korkunc sekilde olduruluyor. diri diri gomme, toplu olarak ateşe verilme. dar alana sıkısıtırlıp rastgele ateş edilme gibi korkunc, bir kismi kesinlikle akla hayale gelmeyecek şekillerde infazlar başlıyor. resimlerde bagirsaklari cikarilmis, kafalari ipe dizilmiş, binlercesi diri diri birbirine bagli gomulmuş insanlari gormek mumkun.

  nanjing toplu katliami, çoğu zaman atom bombasinin kullanımını haklı göstermek için de telafuz edildiği için japonlari ofkeden deliye ceviriyor. bildigim kadariyla japon hukumetinin olay hakkindaki politikasi da celiskili ozellikle 90larla birlikte katliami tumden reddetme gibi bir yola sapmişlar. katliamda olen kişilerin sayilari, sivil olup olmadiklari, katliamin olup olmadiigni tartişmak bile her iki tarafi da korkunç derecede ofkelendiriyor.

  kimin kimi ne kadar oldurdugu tartişmali olsa da, ortada en 50000 olu oldugu ve olayin dunya tarihinde hemen hiç bilinmediği de uzucu bir gercek olarak duruyor.
 • japon imparatorluk ordusunun cin i$gali sirasinda ele gecirdigi nanking $ehrinde gercekle$tirdigi katliam. 1931 de mancurya bolgesinden ba$layan japon ilerleyi$i, 1937 de nanking $ehri kapilarina kadar dayandi. mancuryadan ve dogu cin deki japon i$galinden kacan cinlilerle kalabalikla$mi$ $ehir, fazla direnemedi ve japonlara 25 kasim 1937 de teslim oldu.

  japonlar 6 hafta boyunca sadece asker olduklarindan $uphelendikleri genc erkekler, polisler, $ehir gorevlilerini katletmekle kalmadilar, insan olarak gormedikleri cinlilere inanilmaz i$kenceler yaptilar. subaylar arasinda esirleri en kisa zamanda oldurme yari$malari, sistematik tecavuz ve benzeri igrenclikler, $ehirde bulunan alman elciligi tarafindan belgelendi ve o gunlerin gundeminde yerini buldu.

  ikinci dunya sava$i sonrasi, japonlarin yenilmesiyle, bu katliamin suclusu olarak gosterilen birkac ki$iden 7 si asilarak idam edildi, geri kalanlar ciddi olmayan gostermelik cezalarla kurtuldular. japonlar hala boyle bir olayin varligini kabullenmezler. sadece nanking $ehrinde, 300000 den fazla cinlinin olduruldugu saniliyor.

  nanking katliami kadar igrenc ba$ka bir japon sava$ sucu da, ikinci dunya sava$i sirasinda mancuryada birim 731 olarak bilinen japon askeri ara$tirma tesisinde meydana gelen olaylardir.burasi cinli esirlerin askeri tibbi ara$tirmalar adina canli olarak kesilip incelendikleri bir mezbahadir, buranin suclulari da ayni nanking dekiler gibi fazla bir bedel odemeden kurtulmu$lardir.
 • "nanking tecavüzü" olarak da bilinen vahset. benzerini ruslar da yapmistir. 1945'de berlin'de komutanlari tarafindan serbest birakilan sovyet askerleri 130 bin kadina tecavüz etmistir. bu kadinlarin 10.000'i hemen intihar etmistir.
 • tüm savaşlarda gerçek yenilenlerin çocuklar ve kadınlar olduğunu ispatlayan bir katliamdır.
  anaerkil düzenden ataerkil düzene geçmenin insan oğluna ne kadar büyük bir zarar verdiğini bir kere daha kanıtlar.
 • http://video.google.com/./videoplay?docid=4920138942953644691&q=rape+of+nanking
 • (bkz: sanko sakusen)
 • japonya'nın unit 731 ile birlikte insanlık tarihine bıraktığı kanlı lekelerden biri..

  http://youtube.com/…atch?v=yow2wydosvg&feature=user
 • insanlığın yüz karası olaylarından biridir.