şükela:  tümü | bugün
 • nasrullah ayan 1987 yılında türkinvest aog'yi kuran adamdır. o sırada isviçre'de yatırımları bulunuyordu.1992'de tam sigorta'yı hürriyet grubu'ndan satın aldı. 1993'te borsadan topladığı hisselerle çelik halat'ın yönetimini ele geçirdi. aynı yıl makro borsa, erciyes, izibelli ve sağlam menkul kıymetleri satın aldı. tüm şirketlerini trend holding çatısı altında birleştirdi. 1994 krizinde turkinvest kapatıldı ve yıllarca süren bir dava süreci başladı.şimdilerde nasrullah ayan isviçre'de fındık işiyle uğraşıyor.kendi ifadesine göre de 3 yıldır imkb'ye bakmıyor bile. "ben borsaya profesyonel olarak girsem borsa daha hareketli olur" diyen nasrullah ayan, 7 yıllık suskunluktan sonra yaptığı açıklamada gülerek "erdemir tahtası ile oynamak için 100 milyon dolar gerekiyor. bunun için 5-10 yıla ihtiyacım var. herkesten istiyorum. bu parayı bulursam ereğli'ye de bulaşacağım" demişti. ancak bir zamanlar borsanın en ünlü simalarından olan ayan uzun zamandır ortada yok.
 • şimdikiler gibi concon borsacı değil, esnaf borsacıdır.
 • "rok 94 kriziyle ilgili batan tek kurum olarak "turkinvest nasrullah efendi" diye bahsetti..
  turkinvest batmadı..
  borçlarını ödeyen tek aracı kurumu, geçiniz aracı kurum tek finans kurulusudur..
  bir tek bize bulasmamisti.. şeref duyduk.."
  twitini ileten ex-borsacı. "borsada önden koşanlar" kitabındaki mülakatı da dikkat çekicidir.
 • twitterda birilerinin rt etmesi sonucu kendisini tanıdım. kendisi eğlenceli olduğu kadar yorumları ülke adına insanın içini acıtıyor. takip edilip her dediğine iyice kulak kabartılması gereken bir insan. 2015 son baharında doların neden düşmeyeceğini anlatan, türk ekonomi tarihini özetleyen bir yazı dizisi bulunmakta. ekonomimiz çok iyi, noluyor ülkeye abi anlamıyorum, dolar nasıl yükselir abi vs vs vs gibi sorular ve yorumlar barındıranlar kesinlikle okumalı. bilal'in bile anlayabileceği bir dilde, rakamlarla anlatmış. twitter adresi ise buradadır.
 • bugünlerde yeniden parlatılmaya çalışılan iş adamıdır.

  kankası sarp kuray 'la birlikte türkinvest 'i kurmuştur. daha sonra da arkasında binlerce alacaklı bırakarak batırmıştır.

  dolandırıcı olmakla suçlanmıştır .

  türkiye'de hep söylenir bilirsiniz : '' az çalarsan çok hapis yatarsın, çok çalarsan az yatarsın''

  bu da sadece 45 gün hapis cezası almıştır. arkasında on binlerce alacaklı bırakmıştır.

  en iyi tespiti bununla ilgili güneş taner yapmıştır. bu adamın yüzüne karşı :

  '' ooo tavuk hırsızları gelmiş, kümese girmişsiniz, bari çan taksaydınız. ''

  demiştir. az bile söylemiştir.
 • nasrullah ayan deyince 80'leri ve 90'ları hatırlayanların akıllarına hakkında atılan "altın kaçakçısı" manşetleri gelir. halbuki yaptığı şey altın kaçakçılığı sayılamaz.

  altın konusunda kendisini hiç suçlayamam zaten suçlanacak bir şey yapmamıştır. hayali ihracat konusunda belki eleştirilebilir. günahı sevabı kendi boynuna ama nasrullah ayan benim gözümde imkb'ye ilk likidite getiren kişidir.

  nasrullah ayan öncesi likitide düşüklüğü demiyorum likidite yokluğundan devasa şirketlerin ederlerinden %800-900 sapmalar olan bir piyasa vardı.

  borsa krallığından iflasa sürüklenmiş biri olarak hatalarını, günahlarını hiç gocunmadan kabul eden bir kişilik olması ayrıca takdire şayandır. ticaretin içinde olduğu dönem fındıkta ve üzümde yediği darbeleri hiç gocunmadan anlatır, kabul eder. 94'te olanlarda da hataları olduğunu kabul eder ama turkinvest sürecinde ihraç ettiği bono gelirlerini hisse senedi piyasasında batırışının biraz üstü kapalı geçip bu konuda gereksiz şekilde başka yerde suç arar. tasfiye süreci adil olmuş mudur? kesinlikle olmamıştır. sonuçta batmış bir turkinvest'ten ziyade likidite sıkıntısında bir turkinvest vardı. ama 94'te turkinvest'i likidite sıkıntısına düşüren hamlede önemli hatasını fazla dillendirmez.

  neyse canı sağ olsundur. yaşayan tarihçedir sonuçta. sermaye piyasalarına ilgi duyanların dikkatle takip etmesi gereken, değerli bir insandır.
 • borsa krali isimli bir kitabi mevcuttur. vakti olan okusun. kitabin yarisina kadar geldim zaten bir cirpida okunuyor ancak beni en cok eglendiren kismi antigua kismiydi su ana kadar.
 • youtube'da gaz gaz konuşan ekonomist youtuberların yanında bir cevher kişi.
 • ekonomiyle ilgilenen herkesin dinlemesi gereken kişilerden biridir.
 • (bkz: youtürkler)
hesabın var mı? giriş yap