• nikel kadmiyum'un kisaltilmi$i.. eski laptop'larin pillerinin kontenti..
  • bir şarjlı pil türü
  • cep telefonlarının çocukların eline düşmesinden ve lityum iyon pil diye bir kavramın oluşmasının ardından, "oğlum şimdi bu niket pilleri tamamen boşalmadan doldurursan, ömürleri kısalar. yani mesela senin pilinin %10 dolu diyelim. ama seni bi işin çıktı, hani olur ya, doldurman gerekti yani. doldurmasan da olmucak. böylece doldurdun piliniii...eee sonra noldu. pilin bu sefer %10 kadar geldiğinde 'boşaldım, bittim bilader' dedi. yani sen artık pilinin %90'ını kullanır oldun. mesela bu olaydan iki hafta sonra yine yarıdayken doldurmak zorunda kaldın, nolcak? pilin yine sapıtcak, böle böle böle pilin iki günde bi günde boşalcak. neden çünkü sen pilin hepsi bitmeden dolduruyosunda ondan. ama lityum* pilde öle mi ya...istedigin kadar doldur....istedigin zaman doldur ohhhh...işte buna pilin hafıza etkisi diyolar. yani lityum pilde hafıza etkisi sıfır sıfır! heheyt be..." tadındaki hikayenin baş kahramanı olmuştur.
  • cep telefonlarında artık kaldı mı bilmiyorum ama telefonun üzerinde bu pil varsa mutlaka değiştirin. hafızalı pil olarak tanınır kendisi. tam dolmadan şarjdan çıkarmaya gelmez, doluyken şarja takmaya da gelmez.
    iyisi mi (bkz: lityum iyon pil)
  • yüksek amper saatli sanayi tipi ni-cd akülerde ortalama kullanım ömrü 15 –17 yıldır,akülerin performansı ve optimal çalışma süresi açısından ortam ısısının 20-25 derece olması gereklidir. uygun şarj-deşarj koşullarında şarj-deşarj edililebilme sayısı yaklaşık 3.000 dir. ni-cd akülerin fiyatları kuru tip kurşun asit akülere göre oldukça yüksektir.
  • şarjlı elektrik süpürgelerinin vazgeçilmezi. neyse ki kolay değiştirilebilen modeller var.
  • taş gibi akülü vidalama aletimi (bosch) çöpe çevirmiş salak pil.

yedeği de yok. lityumlarla değiştirme imkanı da yok. alet sorunsuz ve kusursuz ama pilinden dolayı kullanamıyorum.

bu devirde nicd bataryalı ev aletine para verilmemeli.
  • 11 yaşında bir veletken bu pilin sağlığa çok zararlı olduğunu(sanırım kanserojen olduğunu) duymuştum.

az önce tekrar baktım, doğru hatırlıyormuşum.
hesabın var mı? giriş yap