şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • aslında kadınların göğüsleri teknik olarak hiçbir zaman eşit değildir. sadece birbirine aşırı yakın olduğu için çoğu zaman eşit gözükür.
 • şempanze’ler ile insanın gen uyumu %98,5 ve insanın kardeşi ile gen uyumu %99.9.
 • "et balık kelle bunlar yenir elle" sözündeki elle, elle dergisi anlamında olandır.
 • uçaklar neden tibet'in üzerinden geçmez veya geçmek istemez?

  hemen everest diyecekler; sadece everest'le ilgisi yokmuş ama bağlantılı olarak sebepler varmış:

  1) uçaklardaki acil durum maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. ancak bu tükenmeden önce pilotların 10.000 ft inme kuralları var. bu bölgede bunu başarmak oldukça güç, imkansız.

  2) tibet platosu ve çevresinde çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması. yüksek dağlar sebebiyle dengesiz ve şiddetli hava akımları.

  3) acil durum inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az pilot tarafından tecrübe edilmiş olması. tibet'te 2 havalimanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun.

  4) bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafı sebepler, hem de yetkin insan eksikligi. hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.

  5) hindistan bölgedeki gücünü kaybetmemek adına tibet'e olabilecek en yakın bölgelerde askeri üsler kurmuş. doğal olarak askeri üslerin üzerinden ticari uçuşların geçmesi yasakmış. vat is pörpız of vizit?
 • görme engelli biri kırmızı-beyaz baston kullanıyorsa bu onun aynı zamanda işitme engelli olduğu anlamına gelir.
 • hz.muhhamed'in kendi döneminde diri diri toprağa gömülecek kadar değersiz görünen kadınlara ; size allah'ın emanetleridir demesi,mehri(kadınlar evlendiğinde onlara verilmesi gereken para ) verilmesini zorunlu kılması, mirastan kız çocuklarına 3/1 verilmesini zorunlu kılması, evlendirilmeden önce kız çocuklarınıza fikirlerini sorun demesi gibi haklar tanıması.
  yine kendi döneminde hayvanlara zulm etmeyin ,ahirette size hesap soracaklar ,onlar sizin dilsiz yardimcilariniz demesi.
  gereksiz yere bir ağacı kesen bir insanı öldürmüş gibidir demesi.
  zenginlerin malının bir kısmını zekat ve fitre olarak bağışlamasını zorunlu kılması, çalışanlarınıza teri soğumadan emeğini verin demesi , komşun açken tok yatan bizden değildir demesi .

  inan yada inanma bunlari öğrendiginde aslında hz.muhammed'in yaşadıği çağa göre kadın hakları savunucu ,çevre ve doğa, hayvan hakları savunucusu ,insan hakları, çalışan haklarının güçlü bir savunucusu ve lideri olduğunu, günümüz ıslamcı siyasetçilere hiç benzemediğini öğreniyorsunuz.
 • labne bildiğimiz süzme yoğurtmuş
 • hepimiz birinin hayaller/gerçekler kıyaslamasındaki gerçeğiz.
 • misafirliğin kısası makbuldür cümlesindeki kısası kelimesinin kısastan gelmesi.

  utanıyorum sözlük yaş bildiğin 26.*
 • islamiyetin bulunduğu coğrafyada olabilecek en uygun zamanda yayılması. eğer 100 yıl önce olsa bizans ve sasani imparatorluğu en parlak dönemlerinde olacaktı. 100 yıl sonra olsa o gün boşluğu bir şekilde doldurulurdu. 100 yıl boyunca bu iki imparatorluk 100 yıl boyunca birbirini yemişler sonra islamiyet çok daha rahat yayılmış.