• nörobilime ilgisi olan veya aktif olarak nörobilimle ilgilenen kişilerin okuması gereken kitaplardır.
    bu kitapları okuyan kişinin ufku genişler. bu kitapları okuyan kişi yeni bakış açısı kazanır.

v. s. ramachandran - öykücü beyin

david eagleman - beynin gizli hayatı

stanislas dehaene - beyin nasıl okur ?

christian keysers - empatik beyin

andrew koob - düşüncenin kökeni

robert winston - insan beyni

nancy c. andreasen - yaratıcı beyin
  • (bkz: neuroscience exploring the brain), yaygın adıyla (bkz: bear)
  • kesinlikle ;
    oliver sacks - the man who mistook his wife for a hat.
    türkiye' de karısını şapka sanan adam adıyla yky yayınlarından çıkmıştır.

(bkz: the man who mistook his wife for a hat)
  • başlık sahibi çoğunu yazmış. şunlar da benim tavsiyem:

mastermind:how to think like sherlock holmes - maria konnikova
    descartes'ın yanılgısı - antonior.damasio
  • tam olarak bilimsel olmasada, yazarı koma tecrübesi yaşamış bir nörolog olduğundan önerebileceğim, ayrıca bestseller olmuş güzel bir kitap:
    eben alexander - proof of heaven: a neurosurgeon's journey into the afterlife
  • şu ana kadar üç kişiden "empati'yi okudum, sizinle sineztezi çalışmak istiyorum" şeklinde mailler aldığımdan adam fawer'dan empathy kitabını da ekliyorum listeye izninizle. nörobilimle ilgili bir şey ögretmese de ilgi uyandırdığı açık.

yukarıda da yazıldığı üzere profesyonel ilgilenecekseniz bear, okuyanı sıkmayan iyi bir anlatıma sahiptir. işi en son noktaya götürmek istiyorsanız ya da araştırmak istediğiniz bir konu varsa eric r kandel'den principles of neural science alandaki en kapsamlı kitaplardandır.
  • türkçeye çevirisi yapılmış örnekleri çok değildir.

william h. calvin&george a. ojemann - neil'in beyniyle konuşmalar, bir epilepsi hastasının nöbetlerini önlemek için temporal lobun bir kısmını almaya yönelik yapılan cerrahi müdahalenin öncesi ve sonrasında hastayla* doktorun sohbetlerini konu alıyor. oldukça bilgilendirici, ancak dili eagleman'ın kitapları kadar sade değil. nörolojiye ufak da olsa aşinalığı bulunmayanlar için zorlayıcı olabilir.

jon driver&patrick haggard - mental processes in the human brain
    davranışsal ve kognitif nörolojinin ilkeleri - marsel mesulam

bunlar da baba gibi kitaplar.
  • (bkz: incognito)
hesabın var mı? giriş yap