• abilerimizi, amcalarimizin ve hatta babalarimizin bizi ve bir kac kusagi daha yeri geldiginde kcuucmsemek, yeri geldiginde bizle dalga gecmek icin kullandigi joker kalip.

daha once de yazmistim ama tekrarlamakta fayda var, bu kusak belki en apolitik, en ilgisiz, en birikimsiz kusak olabilir ama kesinlikle onlari suclamakla bi bok olunmaz bence. konusu tukenmis kose yaszari gibi gunumuz gencligi ile baslayan cumleler kurmak yerine, oturup kendine bakmali herkes.

82 anayasasini bu kusak mi onayladi? bu kusak mi gidip evet muhrunu basti? merak edince "merak etme, fazla kurcalama bakayim sen o gunleri" diye cevap alan bu kusakti ama.

ozal catir catir memleketteki kanunlara ragmen is yaparken bu kusak mi memnundu, yoksa yeni yeni acilan is alanlari ile ellerini sivazlayan bir takim insanlar mi?

ozalin getirisi goturusu daha uzun yillar tartisilir, ama bu kusak * kimsenin eseri degildir, anneleri babalari ve dahi ogretmenleri haric. onlar belki cocukken merak ettiler bazi olaylari ama azar isittiler. "aman politik olmasin bu cocuk mahmuuut" denerek paraya boguldu bu kusak, onlar ozendirildi yuppie abilerine, onlardasn saklandi butun gercekler.

sonra ne oldu? uzerlerine yafta yapistirildi: "ozal kusagi mirim bunlar, hatirlar misin senle meydanlarda omuz omuza breh breh" muhabbetine cerez yapildi bu kusak. tabi tabi, bu kusak kendi kendini yetistirdi nasilsa. suclu bunlar zaten; ailelerinin, onlari yetistirenlerin bir sucu yok nasilsa.
  • 12 eylülden sonra, siyasi aktivitenin düşmesi için, diskolara ve uyuşturucuya yöneltilmiş gençlik. o yüzdendir ki, o dönemde çekilmiş tüm türk filmlerinde herkes kötü yollara düşmektedir. kısmen doğrudur o filmlerde olanlar.
  • - elde etmek istemekle hakli olmak arasinda hicbir iliski kuramayan
    - her soruya fark etmez cevabini veren
    - hayati intikam ve onur seklinde yasayan
    - hicbir kuruma inanmayan fakat onlarsiz yapamayacaginin da farkinda olmayan
    - okumayi, yazmayi vakit kaybi goren ve bunlari yapanlari garipseyen
    - ve sonuc olarak hayatta hicbir amaci olmayan 12 eylul magduru insanlar toplulugu. kabul etsek de etmesek de hepimiz biraz boyleyizdir. ilgisiz, dusunmeyen insanlar yetistirmektir zaten 12 eylulun amaci, ve malesef basarili da olmustur.
  • hepiniz, herkes, (yaslari 0-45 arasi herkes)
  • 12 eylül apolitikliginden ve sonrasindaki ozal in benim memurum isini bilir felsefesinden cok etkilenmis bir kusaktir. okuduklari donemde universiteler apolitiktir. gecmisle kiyaslandiginda gencligin neredeyse politik gorusu yoktur. bir kisim universitede dersler agirlastirilmis ogrencilere saadece ders dusundurulmus, bir kisim universitede de politaka disi sosyal etkinlikler arttirilmistir. populer kultur buyumustur. ulkeye sadece almancilarda gorulebilen seyler rahat rahat gelmeye baslamis tuketim cilginliginin temelleri atilmisdir bu donemde. alt ve ust gruplar arasindaki seviye hizla acilmis amac ne olursa olsun ust gelir seviyesine cikmak olmustur.

bu kusaga rastlayan cocuklar ve gencler gunumuzde coluk cocuk sahibi olmaya baslamistir. kanimca esas problem burada basliyor. ozellikle bu kusagin insanlarinda deli bir hirs var. cocugum iyi yerlere gelsin, millete ne olursa olsun diye bir amaci var. bu sayede de millet olarak insanliktan cikiyoruz. sozde yardimseveriz. o eskidenmis. simdi herkes cikar pesinde. boyle olunca herkes farkinda olmadan toplu olarak batakliga gömülüyor. bu yetistirme tarzina uymazsanizda kendi cocugunuzun ezilme riski var. sonucta olan tum cocuklara oluyor. aile farkina varmiyor ama guclu daha guclu gucsuz cocuk daha da gucsuz oluyor. toplumdaki yozlasma logaritmik olarak hizla artiyor.
    ayrica (bkz: #10110373)
  • abilerimizin, ablalarimizin, amcalarimizin, babalarimizin bizi hafiften kucuk gorme, yerine gore de kizdirip eglenme tamlamasi. tamam eyvallah, ozal kusagiyiz; ama biz mi oy verdik ozala? biz mi onayladik 82 anayasasini? biz mi actik tvde icraatin icinden programini? biz mi istedik bu yaftanin uzerimize yapismasini? (bkz: agliyacam simdi) *
  • arkada$inin adini vermemek icin ;ayaklarinin falakada patlamasina aldiri$ etmeyen ,sokulen tirnaklarina yillar sonra gururla bakabilen 12 eylul gencliginden sonra , imaj merakiyla donanmı$ , kultur erozyonuna ugrami$ , kendi semptomlarinin farkina varmasi dilenebilecek (israr ediyorum farkina varilsin ! ) (te$his tedavinin yarisidir )yurdum gencliginin buyuk cogunlugu...
  • üretimde bulunma kaygısı dahi olmaksızın tüketmeyi, kısa yoldan bol para kazanmayı hedef bellemiş çoğunluk. beyin kıvrımlarının çok oluğu yanılgısına düşmeleri ve sahip oldukları cüzi bilgi ile kabarmaları tipik özellikleridir. aslen hiçbir şey hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmadıkları -elbette böyle bir kaygı ya da eğilimleri de yoktur- daha ziyade nasıl çalar nasıl çırparım,tüm bunları nasıl bağlarım gibi uzmanlık alanları vardır. bilgi, eğitim, emek, üretim gibi kavramlara yabancı olmaları yetmezmiş gibi bunlara sevimsizce sırıtmayı marifet zannederler. sabahları dişlerini fırçalamaz, yemek yerken geğirirler. (bkz: oburluk)
  • ozal devrinden sonra buyuyen cocuklar...
    (bkz: hamburger gencligi)
    bunlar turkıyedeki aile duzenin cokmesi ve yoksul zengin ayriminin atrmasindan dolayi satanistte olur rahatlikla ulkeyide satar...
  • hayatta en büyük ideali cok ve büyük paralar kazanmak, üstelik bunu en kolay ve zahmetsiz yoldan yapmak isteyen genc insanlar toplulugu...
hesabın var mı? giriş yap