105 entry daha
  • verdiğim 12tl yi ve 2 saatimi geri istiyorum
  • bizim kapıcılar kralı on basar. trajedi ise trajedi komedi ise komedi. toplumsal gerçekçi yönü bu filmden daha iyi.

oscar aldi diye yararak kürek çıkarım yapmaya gerek yok.
  • bir çok cinemaximum filmi 12tl’ye yeniden gösterime koymuş, böylelikle bende bir cuma akşamı aktivitesi olarak bu fırsatı değerlendirdim. sizde sinemada izlemenin keyfi başka oluyor diyenlerdenseniz gidip bu 4 oscarlı filmi izleyiniz ya da açıp internetten izleyiniz ama izleyiniz efenim.

öncelikle film isminin hakkını başarılı bir şekilde karşılıyor. ‘parazit’ , bir canlıya bağımlı ve o canlıya zarar vererek yaşayan bir başka organizma ; alt metni anlayan biri bi parazit zincir görebiliyor. sisteme parazit olmuş bi aile (burjuvazi eleştirisi), o aileye parazit olmuş bir başka aile (fırsatçılık & doyumsuzluk), aslında sınıf farklılığı diye adlandırdığımız yapıyı bu parazit zincir üzerinden metaforlarla beraber işliyor. boşuna oscar almamış senaryosu.

ilk yarının nasıl geçtiğini anlamazken, ikinci yarıda beni rahatsız eden , ‘ben ne izliyorum?’ , ‘neden yani?’ dedirten; kafama bi türlü yerleştiremediğim parçalar oldu. ara sıra bir nbc filmi kesiti izliyormuşum hissi geldi. ara sıra gülerken, ara sıra gerildim , rahatsız oldum, içim sızladı, duygulandım... böyle bir 2 saatti , tamam bir başyapıt beklemeyin çok daha iyilerini izledik fakat başkalarının da iddia ettiğinin aksine zamanım çöp olmadı anlayacağınız.

not: film ilk kez ingilizce olmayan bir film olarak en iyi film seçilmesiyle oscar tarihine geçmiş fakat beni izlerken zorlayan şeylerden biri (her zaman farklı dilde bir şey izlerken karşılaştığım bi zorlanma tabii) duyduğumu anlayamamak ve sadece alt yazıdan takip etmek çilesiydi.
  • muazzam bir film.bugün vakit buldum ve izleyeyim artık dedim. şu an kendime neden sinemada izlemedim diye kızıyorum.filmin ucu öylesine açık ki her izleyen ayrı bir noktadan ayrı bir anlam çıkartabiliyor.tekrardan söylüyorum muazzam
  • akasya durağı kitlesinin bokladığı, en iyi film ve en iyi yabancı film oscarı alan film.
  • ekşi sözlük'ün geldiği seviyeyi gösteren başlık. adamlar ciddi ciddi bu başlığı filmin başlığı sanıp yine ciddi ciddi entry giriyorlar.
  • filmin orijinal adı.

(bkz: gisaengchung)
  • eleştirilerin aksine sonunu beğendiğim film. 4 oscar belki biraz fazla ama vermek istediği mesajı gözünüze sokmak yerine size hissettiren ve sizi düşündüren bir tarzı var filmin.

--- spoiler ---

sonunu izlerken önce yok artık burası abartı olmuş diyorsunuz ancak tüm bunların çocuğun bir planı olduğu ana döndüklerinde işte o zaman bunun aslında imkansız olacağını ne kadar çalışsa da o evi alacak kadar zengin olamayacağını sistemin böyle işlemediğinin farkına varıyorsunuz ve insan ister istemez kendini düşünüyor çok çalışsam bile öyle bir hayatı elde edebilir miyim? en üst sınır benim için ne acaba ? işte insanı bu şekilde bir sorgulamaya ittiği için sonunu ayrıca beğendim.

--- spoiler --
143 entry daha
hesabın var mı? giriş yap