şükela:  tümü | bugün
104 entry daha
  • verdiğim 12tl yi ve 2 saatimi geri istiyorum
  • bizim kapıcılar kralı on basar. trajedi ise trajedi komedi ise komedi. toplumsal gerçekçi yönü bu filmden daha iyi.

oscar aldi diye yararak kürek çıkarım yapmaya gerek yok.
  • beş para atmaz, şişirilmiş güney kore filmi. 10 üzerinde 3.75 puan
  • filmi izleyeli biraz zaman oldu ama hala o tasi dusunuyorum... ne yazsan spoiler gibi olur su anda. gayet guzel bir film, metaforlar, fotografik sahneler, sasirtici bir kurgu ve en guzeli de ozene bozene ve titizce hazirlanmis, aldigi odulleri hak eden bir yapit.

edit : filmin orjinal ismi korecedir. korece yazmadigin surece filmin orjinal ismi olmaz. gi diye vurgulanan yer, ki duyuluyor aslinda diye degistirebilecekmiyiz ismi? kim latinceye cevirdi de orjinali oldu anlamak imkansiz. sacmalamayin. her yerde parazit anlamiyla anilmis bir film. element uydurup bunun uzerine entellik yapmayin ama yok yapicam illa dersenizde; bu kelimeyi korece duyup turkce bir sekilde kagida yazmaya calisarak baslayabilirsiniz.
  • muazzam bir film.bugün vakit buldum ve izleyeyim artık dedim. şu an kendime neden sinemada izlemedim diye kızıyorum.filmin ucu öylesine açık ki her izleyen ayrı bir noktadan ayrı bir anlam çıkartabiliyor.tekrardan söylüyorum muazzam
  • akasya durağı kitlesinin bokladığı, en iyi film ve en iyi yabancı film oscarı alan film.
  • ekşi sözlük'ün geldiği seviyeyi gösteren başlık. adamlar ciddi ciddi bu başlığı filmin başlığı sanıp yine ciddi ciddi entry giriyorlar.
  • oscar bana başlı başına bir abartı gibi geliyorken çok da etkilenmediğim bir güney kore filminin 4 tane oscar kazanması beni daha da soğutmuştur oscardan.
  • filmin orijinal adı.

(bkz: gisaengchung)
  • eleştirilerin aksine sonunu beğendiğim film. 4 oscar belki biraz fazla ama vermek istediği mesajı gözünüze sokmak yerine size hissettiren ve sizi düşündüren bir tarzı var filmin.

--- spoiler ---

sonunu izlerken önce yok artık burası abartı olmuş diyorsunuz ancak tüm bunların çocuğun bir planı olduğu ana döndüklerinde işte o zaman bunun aslında imkansız olacağını ne kadar çalışsa da o evi alacak kadar zengin olamayacağını sistemin böyle işlemediğinin farkına varıyorsunuz ve insan ister istemez kendini düşünüyor çok çalışsam bile öyle bir hayatı elde edebilir miyim? en üst sınır benim için ne acaba ? işte insanı bu şekilde bir sorgulamaya ittiği için sonunu ayrıca beğendim.

--- spoiler --
16 entry daha