şükela:  tümü | bugün
 • iran'da iktidarda olan (1979) son hanedan. kacarlari deviren riza şahin kendine aldigi soyadiyla (iran dili ve alfabesini simgeler) kurdugu monarsik hanedan. son temsilcisi oglu riza ve karisi imparatorice farah diba pehlevi'dir. humeyni ve komunistlerce yikilmistir
 • hicbir anlami, hicbir kaynagi yoktur aslinda bu hanedanligin isminin. bu adi ilk kullanan, mustafa kemal ataturk ile de cok yakin iliskileri oldugu bilinen ve kendisini bircok alanda ornek alan eski merhum iran sah'i riza sah'dir. kendisine bir hanedanlik ismi bulma maksadiyla dusunur, tasinir ve pehlevi (pahlavi diye de gecer yabanci kaynaklarda) ismini uygun gormustur.

  yoksa kajar hanedanligini askerleriyle devirerek basa gecen bir ordu mensubunun yarattigi bir hanedan isminden baska birsey degildir.

  (bkz: riza pehlevi)
 • köksüz bir hanedandır,lakin pehlevi soyu -aile ismi olarak bu eski iran yazı sisteminin adını almıştır kazak alayında onbaşı olan rıza han- bin yılı aşkın bir süreden sonra iran'ın başına geçen fars kökenli hanedandır.
  rıza şah'ın tahta çıkar çıkmaz ilk marifetlerinden biri safevi ve kacarlardan kalan türkmen kökenli iran saray geleneklerini değiştirmek ve prens anlamında kullanılan mirza ve prenses anlamındaki hanım kelimelerini kaldırıp,bunların yerine "şahpur" ve "şahduht" kelimelerini kullanıma sokmaktır.

  kişisel not:şüphesiz ki bizim kalbimizdeki gerçek iran hanedanı kacarlardır,içinden sarah shahi gibi bir letafet abidesini çıkaran hanedan nasıl sevilmez...
 • müzikte tarîk ber-saz averden-i ud diye tanımlanan bir makam.
 • riza han 1925 yilinda meclisi feshedip monarkini kurdugu zaman kendisini de sah ilan etmis, hanedanligina pehlevi adini vermistir*. hemen akabinde cikarilan bir kanunla ulkedeki tum pehlevi soyadlari kaldirilmis ve bu ismin halk tarafindan kullanimi yasaklanmistir.

  oglunun 79 da islam devrimiyle ulkeden kacisinin akabinde eski pehlevi ler soyisimlerini geri almislar midir, bilmiyorum. bununla beraber, muhammet riza sah in sahsinin ve hanedanligin genel manada sahip oldugu kotu un sebebiyle kelimenin halk arasinda populer olmadigini saniyor, insanlar hala telaffuzundan dahi kaciniyor olabilirler diye dusunuyorum.
 • emeviler'in beşinci halifesi. abdülmelik bin mervan (d. 646 ö. 705) zamaninda arapcanin resmi dil ilan edilisine kadar iran ve ırak'ta kullanılan yazı.

  pehlevi dili (orta farsça) de sasaniler zamanında konuşulan iran dilidir.
 • "kuşkusuz, tahran üniversitesi aynı zamanda kum ve meşhed'teki ilahiyat okullarının seküler muadili işlevi de görüyordu. böylece ortaya birbirine tamamen zıt iki eğitim sistemi çıkmıştı; birisi neredeyse münhasıran pehlevi hükümetinin kontrolü altındayken, diğeri özerk denilebilecek bir ruhban kurumunun denetimindeydi." hamid dabashi - iran ketlenmiş halk

  (ilk giri tarihi: 28.12.2019)

  (bkz: pehlevice)
  (bkz: rıza şah), nima yuşic
  (bkz: rıza pehlevi), muhammed rıza pehlevi, muhammed rıza şah pehlevi
  (bkz: ali rıza pehlevi)
  (bkz: leyla pehlevi)
  (bkz: reza pahlavi)
  (bkz: ferruh yezdi)
 • dil olan için: (bkz: orta farsça)