şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boğaziçi üniversitesi'nde zorunlu okunacaklar listesine alınıp en çok satanlar listesine girmiş eser.
 • peygamber lakaplı bir solcunun hayat hikayesini anlatır.
 • onsozunde soyle der;
  bir zengin unlu isadamı, unıversıteden uzaktan takıbınde oldugu arkadashının biyografısını yazmak uzere bir arastırmacı yazar gruba para oder. o grup arastırıp yazdıkca, zengın isadamını sansasyonel korkular sara kıtabın basımından vazgecerler. grubun ıcındekıler yapotıkları arastıurmaya ve hıkayeye kıyamaz ve hayalguclerını de calıshtırarak romanlashtırırlar. (gercektır ya da hayal urunudur. gene de boyle bır acıklama vardır.)

  yayınlandıgı yıl orhan kemal roman odulune de layık gorulmushtu
 • ülkenin üç kuşak solcularına yönelik tatlı bir eleştiriyi barındıran tahsin yücel romanı. dil ve biçem bakımından çok güzeldir. bir de peygamberin hayat kadınıyla sevişme sahnesi anlatım tekniği bakımından mükemmeldir.
 • dil bilimin peygamberi tahsin yucelden eski tufeklere karsi devrimcibir salvo. oncelikle belirtelim fikri ne olursa olsun en basta hocanin ozturkce tutkusunu yadirgamistik. orn. burjuvaya kenter demek gibi... kitapta anlatilan (ya da hicvedilen) kesim 40larin 50 lerin tkp doneminin romantik komunistlleri. en gercekci yani, kahramanin peygamber devrimi beline taktigi silahla getiermeye kalkisan ogluyla dustugu celiski. kerameti kendine menkul yitis ve kaybedis oykusu.
 • --- spoiler ---
  kitabin kahramani 40 kusagi sairlerindendir, cicek pasajinda, raki esliginde yapilan ideolojik muhabbetlerde agzindan bal damlamasi, konulara cok hakim olusu ve kendini saatlerce dinletebilmesi neticesinde arkadaslari tarafindan peygamber lakabiyla cagirilmaya baslar.gel zaman git zaman bu lakap basina bela olur. onun asil ismiyle taninmasina engel olur. yanlis anlasilir. dostlarindan kopar. ihanet gorur devamli ailesinden , sevdiklerinden. iste boyle bir adamin acikli hikayesidir. guya kahramanin gercek hayattaki arkadasi olan zengin isadami, kitabin basina bela olmasindan korkup, ani bir baskinla, pek cok siiri ve aniyi yokeder. kitabin yalancisiyim. belki atilla ilhan'a sorsak biliyordur bu adamin kim oldugunu.
  --- spoiler ---
 • tahsin yücel'in fransız romanlarına benzetmeye calistigi ve cok sentetik bir dil kullanarak yazdigi romanı. pek yazmayan bir yazar olan yücel roman yazınca olay olmustu. can yayınları ndan cıktı.
 • kitabın başında "yazarlar" tarafından yapılan "zorunlu açıklama"da kendini roman formatına sokulmuş gerçek bir özyaşam öyküsü olarak tanıtan kitap ki sonundaki kendini romandan uzaklaştırma çabasına rağmen roman olamayacak kadar gerçek ve bir o kadar güzel.özünde kurgusal olmadığını iddia etse de peygamberin gerçeklerden uzak yaşamı zaten trajikomik bir kurgu lakin bu kurgudaki insanlar o kadar canlı ki..feridenin kitap boyunca karşımıza çıkan sözleri yaşam boyu peşimizi bırakmayacak:

  "bilinmeyeni göğüslemesini de bilmek gerek."
 • peygamber'in dramının yanında klasik imgelerden kaçınarak anlatılmaya çalışılmış ölümsüz veya umutsuz aşk hikayeleri de barındırır. bu zamanda bile gerçek hayatta pek fazla göremeyeceğimiz otoriter ve lider kadın karakterinin* o devirlerde vücut bulması hikayenin gerçeklikten çok kurgu olduğu yönünde şüphe uyandırır.
 • marksçılığın önbilisel yanı; "ilkel insanların geleceklerini cennette, sıradan insanların çocuklarında, gelişmiş insanların kendi ellerinde, dünyanın en gelişmiş insanlarınınsa yeni bir düzende gördükleri" şeklinde ifade edilen tahsin yücel romanıdır.