1. peygamber lakaplı bir solcunun hayat hikayesini anlatır.
 2. onsozunde soyle der;
  bir zengin unlu isadamı, unıversıteden uzaktan takıbınde oldugu arkadashının biyografısını yazmak uzere bir arastırmacı yazar gruba para oder. o grup arastırıp yazdıkca, zengın isadamını sansasyonel korkular sara kıtabın basımından vazgecerler. grubun ıcındekıler yapotıkları arastıurmaya ve hıkayeye kıyamaz ve hayalguclerını de calıshtırarak romanlashtırırlar. (gercektır ya da hayal urunudur. gene de boyle bır acıklama vardır.)

  yayınlandıgı yıl orhan kemal roman odulune de layık gorulmushtu
 3. istanbul şişli lisesinde 1992 yılında bir öğrencinin disiplin kuruluna verilmesine neden olan kitap. kitabın islamiyet ile ilgisi olmadığına karar verilmiş ve öğrenci yeniden kütüphane kolu başkanlığı yapmaya devam etmiştir.
 4. ülkenin üç kuşak solcularına yönelik tatlı bir eleştiriyi barındıran tahsin yücel romanı. dil ve biçem bakımından çok güzeldir. bir de peygamberin hayat kadınıyla sevişme sahnesi anlatım tekniği bakımından mükemmeldir.
 5. dil bilimin peygamberi tahsin yucelden eski tufeklere karsi devrimcibir salvo. oncelikle belirtelim fikri ne olursa olsun en basta hocanin ozturkce tutkusunu yadirgamistik. orn. burjuvaya kenter demek gibi... kitapta anlatilan (ya da hicvedilen) kesim 40larin 50 lerin tkp doneminin romantik komunistlleri. en gercekci yani, kahramanin peygamber devrimi beline taktigi silahla getiermeye kalkisan ogluyla dustugu celiski. kerameti kendine menkul yitis ve kaybedis oykusu.
 6. --- spoiler ---
  kitabin kahramani 40 kusagi sairlerindendir, cicek pasajinda, raki esliginde yapilan ideolojik muhabbetlerde agzindan bal damlamasi, konulara cok hakim olusu ve kendini saatlerce dinletebilmesi neticesinde arkadaslari tarafindan peygamber lakabiyla cagirilmaya baslar.gel zaman git zaman bu lakap basina bela olur. onun asil ismiyle taninmasina engel olur. yanlis anlasilir. dostlarindan kopar. ihanet gorur devamli ailesinden , sevdiklerinden. iste boyle bir adamin acikli hikayesidir. guya kahramanin gercek hayattaki arkadasi olan zengin isadami, kitabin basina bela olmasindan korkup, ani bir baskinla, pek cok siiri ve aniyi yokeder. kitabin yalancisiyim. belki atilla ilhan'a sorsak biliyordur bu adamin kim oldugunu.
  --- spoiler ---
 7. tahsin yücel'in fransız romanlarına benzetmeye calistigi ve cok sentetik bir dil kullanarak yazdigi romanı. pek yazmayan bir yazar olan yücel roman yazınca olay olmustu. can yayınları ndan cıktı.
 8. ağır bir danyal itirazı da denebilir.

peygamberin son beş günü hakkında bilgi verin